Rewolucja 5G w OTVARTA

Technologia 5G już dostępna w sieci OTVARTA.

Internet 5G – Rewolucja w OTVARTA

Sieć komórkowa OTVARTA w maju 2020 r. uruchomiła dla swoich abonentów nowy standard dostępu do sieci w technologii 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. Nowa technologia pozwala na korzystanie z szybkiego Internetu z prędkością do 600 Mb/s. Obecnie zasięg sieci 5G jest dostępny dla abonentów korzystających z sieci OTVARTA w takich miastach jak chociażby: Biała Podlaska, Bielsko-Biała, Białystok, Bydgoszcz, Ciechanów, Elbląg, Gdańsk, Gliwice, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Konin, Koszalin, Krosno, Legnica, Lublin, Łomża, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Ostrołęka, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Poznań, Rzeszów, Skierniewice, Szczecin, Tarnobrzeg, Tarnów, Toruń, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław. Sieć 5G jest nieustannie rozbudowywana i biorąc pod uwagę tempo sukcesywnego tworzenia nowych nadajników (obecna w ponad 160 miejscowościach we wszystkich 16 województwach) , już wkrótce obejmie swoim zasięgiem połowę mieszkańców Polski. Aktualna mapa zasięgu tutaj.

Internet mobilny z obsługa 5G

Jeśli szukasz najtańszego, szybkiego i niezawodnego Internetu do domu lub biura, sprawdź naszą ofertę Internetu mobilnego LTE za najniższą cenę na rynku!

PRZENIEŚ NUMER DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

O! - NAJLEPSZY ABONAMENT W POLSCE!

Szukasz najtańszego abonamentu? Gwarantujemy umowę bez limitu, darmowe pakiety i swobodny dostęp do internetu LTE, 5G. Sprawdź naszą ofertę!

Co to jest standard 5G?

Standard 5G to sieć komórkowa najnowszej generacji, zapewniająca dużo szybsze połączenie z Internetem, a także dużo mniejsze opóźnienia. Sieć 5G charakteryzuje się również dużo większą pojemnością w porównaniu do poprzednich generacji. Do obecnie istniejących sieci LTE jednocześnie może połączyć się do miliona urządzeń na każde 500 km kwadratowych. Sieć 5G pozwoli na podłączenie miliona urządzeń na każdy 1 km kwadratowy.

Technologia 5G w Polsce – rewolucja na wyciągnięcie ręki

Do niedawna za najszybszy internet mobilny uchodziła sieć LTE/4G, dzięki której na telefonie mogłeś korzystać komfortowo ze wszystkich aplikacji multimedialnych wykorzystujących streaming danych w wysokiej jakości. Oglądanie filmów, seriali, słuchanie muzyki czy nawet granie w gry wideo za pośrednictwem usług streamingowych stało się możliwe – pomimo niekiedy występujących opóźnień czy problemów ze stabilnością, przez większość czasu korzystanie z multimediów było wygodne. Technologia 5G była bardzo hucznie zapowiadana, jako rozwiązanie całkowicie rewolucyjne, stwarzające perspektywy na zupełnie nowy sposób korzystania z internetu w urządzeniu przenośnym.

Wiele osób, zastanawiających się – sieć 5G, co to jest, wychodzi z założenia, że jest to po prostu szybszy i stabilniejszy Internet. W rzeczywistości, rozwiązanie to pozwoli na wejście w zupełnie nową rzeczywistość w kwestii dostępnych opcji technologicznych. Są nawet ludzie twierdzący, że to właśnie infrastruktura 5G dzieli nas przed ostatecznym wejściem w świat przyszłości. Decydując się więc na ofertę sieci OTVARTA, wybierasz nie tylko najlepszy wariant w zakresie dostępu do 5G, lecz również zapewniasz sobie perspektywę na znaczne ułatwienie swojego życia poprzez wykorzystanie atutów tej technologii. A jakie są to atuty?

Internet G5 – szykują się duże zmiany

Rzeczywistość wirtualna, rozszerzona, inteligentne domy, Internet Rzeczy czy połączone samochody – te obszary jeszcze do niedawna były jedynie marzeniem znanym z książek fantastycznonaukowych. Obecnie, dzięki rozwijającej się infrastrukturze 5G, tak niesamowite koncepcje zaczynają stawać się coraz bardziej realne. Tym bardziej że inteligentne domy czy Internet Rzeczy w różnym zakresie znane są już i dzisiaj. Podobnie z połączonymi samochodami. Kierunek rozwoju technologicznego jest dość jasno sprecyzowany i każdy, kto interesuje się nauką, doskonale go rozumie. Telefonia 5G zbliża ludzi do całkowicie nowego stylu życia, opartego o przesył danych pomiędzy przedmiotami codziennego użytku bez ingerencji człowieka.

Specyfikacja infrastruktury 5G

Dla zwykłego użytkownika Internetu wystarczającą informacją mogącą przekonać go do korzystania z nowej technologii przesyłu danych jest dużo większa szybkość oraz przepustowość sieci 5G, natomiast jest sporo osób, które rzeczywiście chciałaby wiedzieć, jakie są techniczne różnice pomiędzy obecną a poprzednią generacją.

W przypadku sieci 4G/LTE maksymalna prędkość, jaką był w stanie osiągnąć Internet, oscylowała w okolicach 220 Mb/s. Przynajmniej w teorii, ponieważ rzeczywista prędkość była zwykle dużo niższa, przeciętny użytkownik mógł się cieszyć łączem o prędkości 20-30 Mb/s. Dla wielu osób – zwłaszcza zainteresowanych grami sieciowymi, problemem były odczuwalne opóźnienia w przesyłaniu danych. Różnice dochodziły do 40 Ms, w krytycznych momentach, nawet 100. Innym problemem okazywał się też brak stabilności połączenia. Niekiedy streamowanie seriali czy filmów w wyższej rozdzielczości stawało się niemożliwe. Jak działa 5G? Rozwiązuje te problemy, zwiększając prędkość transferu – w teorii – do 20 Gb/s (to dość perspektywiczne plany, OTVARTA w tym momencie udostępnia transfer na poziomie 600 Mb/s), opóźnienia zostaną zredukowane do zaledwie kliku ms. Priorytetem stanie się także wzmocnienie stabilności połączenia, aby przesył nawet informacji o ogromnej wadze nie generował problemów.

Telefonia 5G to więc większa wygoda i swoboda w zakresie codziennego użytkowania Internetu mobilnego. Tego rodzaju właściwości są już na wyciągnięcie ręki. Na Internet Rzeczy oraz samochody sterowane aplikacją w smartfonie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, choć warto zdać sobie sprawę z tego, że z technologicznego punktu widzenia, jest to już możliwe.

W 2021 roku zapewnienie urządzeniom mobilnych obsługę sieci 5G staje się priorytetem, dlatego kupując nowoczesne urządzenia – telefony, tablety, laptopy czy routery – możesz być pewien, że jedną z ich funkcji jest wsparcie dla 5G mobile.

Sieć 5g – kiedy będzie standardem?

Chociaż coraz więcej urządzeń jest zdolna do łączenia się z 5G, infrastruktura ta jest jeszcze daleko od ogólnie przyjętego standardu. Nowe anteny i transmitery powstają w zaskakującym tempie, a zgodnie z planem – do 2025 roku każde polskie miasto ma mieć dostęp do LTE 5G. Większe miejscowości już zostały włączone do tego obszaru i całkiem sporo osób może cieszyć się bieżącym dostępem do sieci 5G. Odczuwają oni skok jakościowy, jeśli chodzi o komfort korzystania z Internetu, lecz na upowszechnienie się większej liczby rozwiązań wykorzystujących tę technologię w Polsce przyjdzie nam jeszcze poczekać. Trudno powiedzieć, do kiedy dokładnie, lecz specjaliści od teleinformatyki są zgodni, że aby zacząć snuć tak ambitne plany, infrastruktura musi się znacznie rozbudować. Oczekiwanie na sieć 5G w Polsce, a przede wszystkim na osiągnięcie pełni jej potencjału, będzie więc wymagało uzbrojenia się w cierpliwość.

Czy standard 5G jest bezpieczny?

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie jest oczywista – tak, obecnie funkcjonująca sieć 5G budowana jest w oparciu o już istniejące rozwiązania techniczne, które były stosowane w LTE. Budowa sieci 5G odbywa się w oparciu o istniejące przepisy prawa dotyczące promieniowania elektromagnetycznego przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie: https://www.gov.pl/web/5g/czym-jest-pole-elektromagnetyczne. Nie istnieją więc żadne naukowe przesłanki wskazujące na to, że Internet G5 mógłby wpływać negatywnie na zdrowie czy samopoczucie.

Wejdź już dzisiaj w świat jutra z siecią OTVARTA oferującą pakiety 5G w najlepszych cenach.

Nie znalazłeś/-aś informacji, których szukasz?
Sprawdź Najczęściej zadawane pytania
lub skontaktuj się z doradcą sieci OTVARTA, dzwoniąc pod numer telefonu: 699 711 699

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.