Szybki, stabilny, bezpieczny - po prostu: internet mobilny

Internet LTE – co to jest?
LTE to technologia transmisji danych w sieci komórkowej, zapewniająca optymalną prędkość i stabilność przesyłania danych przez internet. OTVARTA korzysta z nadajników Plusa, który jako pierwszy w Polsce wprowadził LTE (tzw. technologię 4G). Mając internet LTE na kartę można szybciej korzystać z sieci w dowolnym miejscu, a jakość połączenia jest porównywalna z „kablem”.

Internet LTE do tabletu i laptopa.

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w dzisiejszym świecie bez stałego dostępu do internetu. W zasadzie mając telefon komórkowy, tablet czy laptop z internetem mobilnym można sprawdzić – bez względu na to, gdzie w danym momencie się znajdujemy - niemal każdą rzecz w sieci: rozkład jazdy pociągów, promocję w sklepie, telefon do urzędu skarbowego czy każdą inną informację. Dla wielu osób nie mniej istotą rzeczą jest stały dostęp do mediów społecznościowych typu Facebook, Instagram, Nasza Klasa czy Twitter. Stąd właśnie wynika stale rosnąca popularność internetu mobilnego i jego coraz powszechniejsze użycie.

Czym jest internet LTE?

Technologię LTE (jej nazwa to skrót angielskiego Long Term Evolution, co można przetłumaczyć jako rozwój sieci komórkowych w dłuższej perspektywie czasu) określa się też jako 4G. Docelowo technologia ta ma gwarantować prędkość przesyłania danych na poziomie 1 Gb/s – i właśnie w tym celu następuje integracja wielu rozwiązań technicznych w jedną technologię 4G. 

Najpierw korzystaliśmy z technologii 2G, która umożliwiała uzyskiwanie normalnych połączeń głosowych, jednak internet był bardzo wolny. Następcą 2G była technologia 3G, która zapewniała szybsze korzystanie z internetu mobilnego i dobrej jakości połączenia głosowe. Bezpośrednim następcą 3G jest właśnie 4G/LTE zapewniająca bardzo szybką transmisję danych przez internet i równie dobrej jakości połączenia głosowe. Oznacza to, że technologia LTE ma przede wszystkim znaczenie dla użytkownika korzystającego z internetu (może przyspieszyć pobieranie i wysyłanie danych w stosunku do technologii 3G, jak również zapewnia stabilniejsze połączenie (po prostu internet się „nie tnie”)). LTE nie ma natomiast wpływu na jakość rozmów telefonicznych.

LTE jest rewolucją w mobilnym internecie, gdyż dzięki tej technologii możemy łączyć się z siecią tak samo stabilnie i szybko, jak w przypadku stałego łącza, z tą jednak różnicą, że mobilnie, a więc niezależnie od miejsca, w którym przebywamy. To właśnie dzięki LTE możemy bez przeszkód oglądać filmy na tablecie bądź laptopie, albo grać w gry niezależnie od miejsca – w podróży, kawiarni, na wakacjach. 

Jeśli telefon, tablet czy notebook pracuje w sieci w trybie LTE, to w momencie kiedy następuje połączenie głosowe, moduł komunikacyjny automatycznie przełącza się na tryb 3G, ewentualnie 2G, aby rozmowa mogła się odbyć, a po jej zakończeniu wróci do trybu LTE, o ile będzie taka opcja. Dlaczego tak się dzieje? Bo każde urządzenie wybiera najsilniejszy dostępny sygnał. Jeśli zatem jesteśmy poza zasięgiem technologii LTE lub jej sygnał jest słaby, to nasz telefon czy tablet automatycznie przełączy się na transmisję danych w innej dostępnej technologii, jak np. 3G.

OTVARTA internet LTE działa m.in. w standardzie częstotliwości 1800 MHz (tzw. pasmo 3). Wybierając urządzenie, na którym będziemy korzystać z internetu mobilnego LTE należy uwzględnić ten parametr, o czym piszemy niżej.

Mobilny internet jest bezpieczniejszy!

Zazwyczaj łączymy się z siecią za pomocą tzw. Wi-Fi (inaczej WLAN). Mamy je w pracy i w domu, więc często nawet się nie zastanawiamy, skąd bierze się internet w naszym laptopie, tablecie czy komórce. By z jednej karty mogło korzystać wiele urządzeń, wykorzystujemy specjalistyczne urządzenia, jak choćby router LTE na kartę sim, które – mówiąc wprost – rozdziela internet pomiędzy urządzenia. 

Jednak sprawa korzystania z internetu poza domem czy pracą nieco się komplikuje. Są oczywiście tzw. hot-spoty, czyli miejsca, które udostępniają internet za darmo, np. kawiarnie, galerie handlowe, restauracje czy popularne miejsca turystyczne, jednak – jak to w życiu – za darmo nic tak naprawdę nie jest. Logując się do sieci w takich miejscach ryzykujemy, gdyż nie są one w żaden sposób zabezpieczone, a więc łatwo przechwycić nasze dane, np. hasła do bankowości internetowej czy na serwery firmowe. 

Rozwiązaniem tego problemu jest mobilny internet na kartę, gdyż zapewnia nam bezpieczny dostęp do sieci w każdym miejscu, w którym jest zasięg. Dzięki temu wygodnie możemy korzystać z internetu na wakacjach, w podróży lub podczas  codziennej drogi do szkoły i pracy poprzez bezpieczne połączenie. Przenośny internet LTE na kartę to najszybsza technologia zapewniająca najwyższą prędkość przesyłania i odbioru danych, dzięki której możemy korzystać z internetu wszędzie, gdzie się w danym momencie znajdujemy (warunkiem jest zasięg sieci w tym miejscu).

Przy wyborze internetu mobilnego do konkretnego urządzenia należy:

1. sprawdzić, czy ma ono wbudowany modem

2. czy też trzeba dokupić zewnętrzne urządzenie typu router mobilny LTE

3. prędkość przesyłania danych

4. jaki zasięg ma operator

5. zastanowić się, ile będziemy korzystać z mobilnego internetu, a więc, czy potrzebny jest internet LTE bez limitu, czy też wystarczy nam określony pakiet danych, np. 10 GB internetu.

Internet mobilny ze stałym IP

W sieci OTVARTA użytkownik ma 8 atrakcyjnych ofert na internet mobilny – 4 ze zmiennym IP i 4 ze stałym IP. Na szczególną uwagę zasługuje najtańszy internet mobilny ze stałym IP, gdyż obecnie oferujemy go jako jedyny operator w Polsce wszystkim klientom, zarówno prywatnym, jak i biznesowym. Szczegóły naszej oferty na najlepszy internet LTE możesz znaleźć tutaj: https://otvarta.pl/internet. 

1) Ile kosztuje mobilny internet LTE z dynamicznym IP

Nazwa O! Szybki 5GB! O! Szybki 10GB! O! Szybki 30GB! O! Szybki 100 GB + 200 w Noc
Cena 14,99 zł 19,99 zł 34,99 zł 44,99 zł
Pakiet danych 5 GB 10 GB 30 GB 100 GB + 200 GB
Czas umowy nieokreślony nieokreślony nieokreślony nieokreślony

2) Ile kosztuje mobilny inetrenet LTE ze stałym IP

Nazwa  O! Stały IP 5GB! O! Stały IP 10GB! O! Stały IP 30GB! O! Stały IP 100 GB + 200 w Noc
Cena 20,99 zł 25,99 zł 40,99 zł 49,99 zł
Pakiet danych 5 GB 10 GB 30 GB 100 GB + 200 GB
Czas umowy nieokreślony nieokreślony nieokreślony nieokreślony

Co ważne za technologię LTE nie ma dodatkowych opłat, jest w cenie abonamentu, dlatego warto ją rozważyć jako świetną alternatywę dla stacjonarnego internetu. Za stosunkowo niewielką cenę zyskujemy pełną niezależność i mobilność w dostępie do internetu. Jeśli zatem korzystasz regularnie z jakiegoś urządzenia, aplikacji mobilnej, bazy danych czy systemu, warto postawić na internet LTE ze stałym IP. Przydaje się on bardzo podczas logowania do firmowej sieci, przy świadczeniu usług przez internet, jak również osobom korzystającym z sieci p2p (podczas ściągania danych z serwera bądź filmów z sieci zapewnia stabilniejszą, szybszą  i pewniejszą transmisję danych). Co więcej – jest niezbędny, jeśli mamy zainstalowany monitoring w domu lub w firmie i chcemy mieć stały podgląd na to, co się dzieje w monitorowanym miejscu. 

Jak działa internet LTE – prędkość przesyłania danych

Choć OTVARTA nie ma w swojej ofercie urządzeń typu router LTE (inna nazwa: router 4G), to jednak nasze karty są przez nie obsługiwane, jak również przez starsze routery 3G (w tym przypadku jednak internet jest po prostu nieco wolniejszy).

Prędkość transmisji danych w technologii 4G (LTE) w sieci OTVARTA wynosi:

- wysyłania – do 50 megabitów na sekundę (50 Mb/s),

- pobierania – do 150 megabitów na sekundę (150 Mb/s).

Wartość powyższe zależą przede wszystkim od zasięgu sieci w miejscu, w którym korzystamy z internetu. Warto przy okazji wspomnieć, że technologia LTE „współpracuje” również ze standardem 3G, który jest poprzednikiem technologii 4G. 

Generalnie warto pamiętać, że mobilne łącze wykorzystujące technologię LTE ma związek z limitami pobierania i wysłania danych przez internet. Dlatego przy wyborze konkretnej oferty powinno się wziąć pod uwagę, ile danych będziemy chcieli mieć w pakiecie. Jeśli bowiem gramy w gry on-line, prowadzimy interesy przez internet czy też oglądamy i ściągamy filmy z sieci, to potrzebujemy znacznie większych pakietów transmisji danych niż wtedy, gdy odbieramy pocztę, korzystamy z Googla lub Facebooka. 

Gdzie działa internet LTE? 

Mapę zasięgu internetu mobilnego LTE OTVARTA można zobaczyć tutaj: https://mz.mvno.plus.pl. Ponieważ OTVARTA korzysta z nadajników Plusa i Polkomtela, jej zasięg obejmuje ponad 90% powierzchni Polski. 

Internet w tablecie 

Z internetu w tablecie korzystają zazwyczaj osoby, które bardzo dużo czasu spędzają poza domem i w podróży, dlatego potrzebują stałego i wygodnego dostępu do sieci. Dzięki niemu mogą swobodnie odbierać pocztę i odpisywać na e-maile, edytować dokumenty firmowe lub po prostu wyszukiwać potrzebne informacje w sieci.

Przy wyborze internetu mobilnego do tabletu należy sprawdzić, czy tablet posiada wbudowany modem 4G/LTE, co pozwoli łączyć się z internetem w dowolnej lokalizacji i nie wymaga korzystania z sieci Wi-Fi. Koszt korzystania z internetu z wbudowanym modemem zależy od tego, jaką umowę mamy z operatorem, z usług którego korzystamy. Informację, czy dany tablet ma wbudowany modem 4G lub LTE znajdziemy w opisie konkretnego urządzenia. Jeśli nie możemy go znaleźć, warto zapytać o to sprzedawcę, aby uniknąć kosztownej pomyłki. W tabletach bądź notebookach z wbudowanym modemem LTE wystarczy wsunąć kartę SIM w odpowiednie miejsce i gotowe!

Tablety, które nie posiadają wbudowanego modemu są zazwyczaj nieco tańsze. Brak tej funkcjonalności nie oznacza, że nie można korzystać z bogactwa sieci poprzez to urządzenie. Wystarczy dokupić zewnętrzny modem USB, który wyglądem przypomina dużego pen-drive’a. Mając takie urządzenie należy po prostu włożyć do niego kartę SIM z internetem mobilnym. Należy jednak sprawdzić, czy nasz tablet posiada tzw. port USB, czyli miejsce do którego połączymy modem z końcówką USB. Korzystanie z zewnętrznego modemu bywa nieco bardziej uciążliwe, gdyż łatwo o niego zahaczyć przez przypadek i uszkodzić wtyczkę USB. 

Jeśli tablet nie posiada wewnętrznego modemu, to można również do łączenia się z siecią wykorzystywać Wi-Fi – to bezprzewodowa technologia do przesyłania sygnały, która wykorzystuje do tego router. Z technologii Wi-Fi możemy korzystać stacjonarnie, bo jest to technologia pozwalająca nam na „rozprowadzania” internetu w ograniczonej przestrzeni – mieszkania, biura, kawiarni, a więc nie możemy z nią podróżować. 

INTERNET ORAZ STAŁY ADRES IP Informacje

1. Czy istnieje możliwość przypisania stałego adresu IP dla internetu mobilnego?
Tak. W celu korzystania ze stałego adresu IP wystarczy zawrzeć z OTVARTA umowę w ramach taryfy. Posiadając odpowiednio skonfigurowane urządzenie, można korzystać z internetu ze stałym adresem IP prywatnym lub publicznym.
3. Internet działa znacznie wolniej. Co się dzieje?
W ramach opłaty abonamentowej dostępna jest transmisja danych, w wyznaczonej ilości jednostek w okresie rozliczeniowym. Po wykorzystaniu przyznanej ilości jednostek w danym okresie rozliczeniowym, prędkość transmisji danych może ulec istotnej zmianie do czasu zakończenia okresu rozliczeniowego. W celu przywrócenia pełnej prędkości transmisji danych należy skorzystać z usługi zwiększenia dostępnej ilości jednostek lub poczekać do kolejnego okresu rozliczeniowego. Aktywacji usługi zwiększenia dostępnej ilości jednostek transmisji danych można dokonać dzwoniąc pod numer: 699 711 699.
2. W jaki sposób dokonać wyboru rodzaju adresu IP?
Wybór rodzaju adresu IP odbywa się podczas składania zamówienia w e-Sklepie. Najpierw określamy, czy chcemy stały, czy dynamiczny adres IP. Po wybraniu stałego adresu IP pojawia się opcja wyboru między publicznym, a prywatnym adresem IP. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Nie znalazłeś/-aś informacji, których szukasz?
Sprawdź Najczęściej zadawane pytania
lub skontaktuj się z doradcą sieci OTVARTA, dzwoniąc pod numer telefonu: 699 711 699

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.