IP w pigułce wszystko, co chcesz wiedzieć

Dowiedz się więcej o adresie IP!
W naszym krótkim informatorze na temat adresu IP znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, dzięki którym możesz wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie opcję mobilnego internetu.

1. Co oznacza pojęcie „adres IP”?

Każdy komputer, urządzenie w sieci ma przypisany unikatowy numer służący do identyfikacji go w sieci. Można go porównać do adresu zamieszkania, jest jedyny i niepowtarzalny. To jest właśnie adres IP. Może on określać dane urządzenie lub miejsce jego połączenia z siecią. Komputer może mieć przypisany adres dynamiczny lub stały, prywatny lub publiczny.

2. Jaka jest różnica między dynamicznym a stałym adresem IP w internecie ?

Dynamiczny adres IP – jak nazwa wskazuje – zmienia się przy każdym logowaniu. Podając komuś swój aktualny adres IP trzeba mieć świadomość, że może się on zmienić podczas następnego uruchomienia komputera.

Stały adres IP jest niezmienne dopóki korzystamy z usług jednego dostawcy internetu. Zarówno administrator, jak i użytkownicy mają możliwość wygodnie i skutecznie udostępniać usługi w sieci.

W przypadku serwerów www, serwerów pocztowych czy serwerów terminali użytkownik korzysta z reguły z nazwy DNS, która jest zamieniana na adres IP zgodnie z mechanizmem DNS. Uzyskanie zbieżności, gdy adres IP zmienia się może zająć nawet 1 dzień.

Chcąc udostępniać usługi w sieci pomocnym staje się posiadanie stałego adresu IP prywatnego lub publicznego.

3. Jakie korzyści przeciętnemu użytkownikowi komputera może dać stałe IP publiczne, a jakie IP prywatne?

Posiadanie publicznego adresu IP to niezbędna rzecz do zaistnienia w internecie. Dzięki niemu można nas zlokalizować w sieci. Nie ma problemu z odtworzeniem transmisji, gdyż łączymy się dwukierunkowo i wszystkie czynności w sieci są przypisane do naszego urządzenia.

Publiczny adres IP jest niezbędny przy zdalnym łączeniu się z naszym komputerem lub kamerą zainstalowaną w naszym mieszkaniu lub innym lokalu. 

W przypadku prywatnego adresu IP nasze urządzenie znajduje się wewnątrz podsieci, w której wszystkie urządzenia posiadają podobne adresy. Ze względu na ich dużą liczbę, specjalny mechanizm tłumaczy całą pulę na jeden adres publiczny.

4. Czy istnieje możliwość przypisania stałego adresu IP dla internetu mobilnego?

Jest taka możliwość w sieci OTVARTA. Posiadając odpowiednio skonfigurowane urządzenie można korzystać z internetu ze stałym adresem IP, zarówno prywatnym jak i publicznym.

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.