Karty eSIM co warto o nich wiedzieć?

Czym są karty eSIM?
Sprawdź. czym one są i jakie mają zastosowania

Co to jest karta eSIM?

Dodano dnia: 2019-09-27 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Karty SIM od czasu upowszechnienia usług telekomunikacyjnych przeszły ogromną metamorfozę. Początkowo posiadające wymiary karty kredytowej, dziś przyjmują postać cyfrową, zwaną eSIM. Dynamiczny rozwój technologii w telefonach komórkowych pozwala na coraz lepszą optymalizację wymiarów i budowy urządzeń. eSIM to krok ku nowoczesnym rozwiązaniom, dlatego już teraz dowiedz się kto może korzystać z eSIM i w jakim celu się ją stosuje.

eSIM – co to jest?

Karta eSIM jest następcą fizycznych kart SIM. Skrót pochodzi od nazwy „Embedded SIM” – w dosłownym tłumaczeniu „wbudowana SIM”. Przyjmuje ona postać cyfrową, cały zapis odbywa się na mikroskopijnym module (około 5x6mm) z czipem na stałe umieszczonym w urządzeniu mobilnym (telefonie, tablecie czy smartwatchu). Dzięki temu nie ma potrzeby fizycznego umieszczania karty SIM w smartfonie. Karta eSIM generowana jest przez operatora w formie kodu QR, można ją także zaimplementować ręcznie, wpisując adres serwera Subscription Manager Data Preparation oraz podając kod aktywacyjny wygenerowany przez operatora. Tak wdrożona karta pozwala na standardowe połączenie urządzenia z siecią komórkową.

Sam skrót SIM pochodzi od angielskiego sformułowania „Subscriber Identity Module” czyli moduł identyfikacji abonenta. Dotychczas przyjmował formę mikroprocesowej karty, posiadającej wbudowaną pamięć. Pozwala ona przede wszystkim na identyfikację konkretnego abonenta oraz przetrzymywanie niewielkiej ilości danych. Informacje, które są na niej zawarte służą do rozpoznania operatora, abonenta oraz numeru telefonu. Bez modułu identyfikacji abonenta nie można wykonywać połączeń, wysyłać SMS ani łączyć się z Internetem.

Jakie są zalety posiadania eSIM?

Wiedząc co to jest eSIM, można od razu zdefiniować szereg zalet, jakie daje korzystanie z niej. Karta eSIM w szczególności:

  • poprawia bezpieczeństwo użytkownika – w przypadku zagubienia czy kradzieży telefonu wbudowana karta SIM pozwoli na zlokalizowanie urządzenia, utrudniając złodziejowi fizyczne usunięcie modułu
  • przydaje się osobom, które często podróżują i nie chcą ponosić kosztów roamingu – wówczas mogą oni zakupić i od ręki aktywować eSIM w lokalnej sieci, bez zmiany smartfonu
  • nie generuje problemu blokady SimLock w telefonie
  • dzięki zminimalizowanym rozmiarom pozwala producentom telefonów komórkowych na optymalizację budowy urządzenia
  • przydaje się w najnowszych urządzeniach mobilnych, np. w smartwatchach umożliwiając korzystanie z sieci komórkowej pod tym samym numerem na dwóch różnych urządzeniach jednocześnie

Dynamiczny rozwój technologii urządzeń mobilnych sprawia, że wbudowana karta eSIM zapewne z czasem zastąpi tradycyjne karty SIM. Znani producenci smartfonów, tabletów i zegarków, tacy jak Samsung czy Apple, wykorzystują już standard eSIM w swoich urządzeniach, dlatego jego rozpowszechnienie jest pewne.

Wróć do bloga

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.