GLONASS Definicja pojęcia

Co to jest GLONASS
Poznaj definicję pojęcia GLONASS

GLONASS

GLONASS, które jest akronimem od "Globałnaja Nawigacionnaja Sputnikowaja Sistema", to rosyjski globalny system nawigacyjny satelitarny. Jego pierwotnym celem jest dostarczanie precyzyjnych danych o pozycji, prędkości i czasie użytkownikom na całym świecie, w sposób zbliżony do bardziej znanego systemu GPS (Global Positioning System) prowadzonego przez Stany Zjednoczone.

System GLONASS składa się z trzech głównych elementów. Pierwszym jest konstelacja satelitów na orbicie okołoziemskiej, drugim to złożony system naziemnych stacji kontrolnych, a trzecim są odbiorniki GLONASS, które są wykorzystywane przez użytkowników do odbierania sygnałów z satelitów.

Satelity GLONASS krążą na trzech płaskich orbitach o wysokości około 19,100 km nad powierzchnią Ziemi. Te trzy orbity są rozmieszczone w taki sposób, aby na większości obszarów Ziemi w każdym momencie czasu było dostępnych przynajmniej sześć satelitów.

Stacje kontrolne na Ziemi mają za zadanie monitorowanie pracy satelitów, zarządzanie nimi oraz zapewnienie precyzyjnego synchronizacji czasu. Stacje te są rozmieszczone na całym świecie, z głównym centrum kontroli znajdującym się w Rosji.

Odbiorniki GLONASS są używane przez użytkowników do odbierania sygnałów z satelitów i obliczania swojej pozycji. Te odbiorniki mogą być wbudowane w różne urządzenia, takie jak telefony komórkowe, systemy nawigacyjne w samochodach czy też specjalistyczne urządzenia geodezyjne.

Co ważne, GLONASS jest systemem, który ma zastosowanie nie tylko w branży GSM. Choć telefony komórkowe i inne urządzenia komunikacji mobilnej często wykorzystują GLONASS do określania pozycji użytkownika, system ten jest również wykorzystywany w wielu innych dziedzinach. Znajduje zastosowanie między innymi w nawigacji morskiej i lotniczej, geodezji, rolnictwie precyzyjnym, a nawet w ratownictwie.

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.