Beidou Definicja pojęcia

Co to jest Beidou
Poznaj definicję pojęcia Beidou

Beidou

Beidou to globalny system nawigacji satelitarnej (GNSS), opracowany przez Chińską Republikę Ludową. Nazwany na cześć starożytnego chińskiego słowa oznaczającego "Wielki Wóz", odniesienie do jednego z najbardziej rozpoznawalnych konstelacji na niebie północnym. System Beidou składa się z trzech segmentów: kosmicznego, kontrolnego i użytkownika. Segment kosmiczny obejmuje satelity na różnych orbitach: geostacjonarnej (GEO), średniej orbicie Ziemi (MEO) i orbicie okołoziemskiej (IGSO).

Rozpoczęty w 1994 roku, Beidou został opracowany w trzech etapach. W pierwszej fazie, Beidou-1, uruchomiono tylko trzy satelity. W drugiej fazie, Beidou-2, dodano 14 satelitów, a system zaczął oferować usługi regionalne w Azji i Pacyfiku. Trzecia faza, Beidou-3, została zakończona w 2020 roku, kiedy to system osiągnął globalne pokrycie z 35 satelitami na orbicie.

Podobnie jak inne systemy GNSS, takie jak amerykański GPS, rosyjski GLONASS czy europejski Galileo, Beidou umożliwia dokładne określenie pozycji, prędkości i czasu użytkownikom na całym świecie. Beidou służy również do obsługi aplikacji w wielu sektorach, takich jak nawigacja morska i lotnicza, monitorowanie geodezyjne i sejsmiczne, zarządzanie kryzysowe, a także dla indywidualnych użytkowników w urządzeniach konsumenckich. Dzięki globalnej sieci Beidou, Chiny zyskały niezależność od innych systemów GNSS, umacniając swoją pozycję na arenie technologicznej i geopolitycznej.

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.