PUK Definicja pojęcia

Co to jest PUK
Poznaj definicję pojęcia PUK

PUK

PUK (Personal Unblocking Key), nazywany również kodem odblokowującym PIN, jest to unikalny ciąg cyfr wykorzystywany w sieciach komórkowych do odblokowania karty SIM, która została zablokowana przez użytkownika poprzez wprowadzenie trzykrotnie niepoprawnego kodu PIN.

Kod PUK składa się zazwyczaj z 8 cyfr i jest unikalny dla każdej karty SIM. Generowany jest przez operatora sieci komórkowej, a następnie przekazywany klientowi, zwykle w momencie zakupu karty SIM. W większości przypadków, kod PUK jest drukowany na karcie, z której wyłamywana jest karta SIM, jednak niektórzy operatorzy dostarczają go za pomocą innych metod, takich jak wiadomość SMS lub e-mail.

Celem kodu PUK jest ochrona prywatności użytkownika. Dzięki niemu, osoba nieupoważniona, która znajdzie czy ukradnie telefon, nie będzie mogła uzyskać dostępu do informacji zapisanych na karcie SIM, nawet jeśli zgadnie lub zdobędzie kod PIN. Dlatego też, wprowadzenie kodu PUK jest możliwe tylko 10 razy - po przekroczeniu tego limitu, karta SIM zostaje trwale zablokowana i jedynym rozwiązaniem jest jej wymiana.

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.