Co to jest Internet LTE? Jaki Internet mobilny najlepiej wybrać?

Szybkość i niezawodność – odkryj najkorzystniejszą ofertę na rynku! Ciesz się dostępem do sieci wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz.
Sprawdź, dlaczego jeszcze warto posiadać Internet mobilny i gdzie znajdziesz najlepszą cenę.

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Co to jest Internet LTE? Jaki Internet mobilny najlepiej wybrać?

Dodano dnia: 2018-08-10 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Często o nim słyszymy, wielu operatorów posiada rozmaite pakiety z nim związane, ale nie zawsze do końca zdajemy sobie sprawę, co tak naprawdę oznacza. W tym artykule dowiemy się, co to jest LTE, jaką ma prędkość i dlaczego warto skorzystać z najlepszej oferty Internetu mobilnego!

Definicja LTE

LTE (ang. Long Term Evolution) to najbardziej zaawansowana generacja Internetu mobilnego, korzystającego z rozbudowanej infrastruktury telefonii komórkowej. Dzięki tak rozwiniętej strukturze, jest on kilkukrotnie szybszy w porównaniu z powszechną do niedawna technologią 3G. LTE to doskonałe połączenie cech Internetu mobilnego (czyli takiego, który zawsze można mieć ze sobą – w podróży, w domu, w pracy) z niezawodnym działaniem, porównywalnym jakościowo do Internetu stacjonarnego.

co to jest Internet LTE?

LTE a 2g, 3g, 4g

LTE to najnowsza generacja Internetu. Warto jednak wspomnieć o jej poprzednikach:

- Technologia 2G – była pierwszą, cyfrową formą telefonii komórkowej (wcześniej sieć analogowa). Jej wdrożenie stanowiło przełom w swej dziedzinie – zdecydowanie poprawił się zasięg, połączenia zyskały wyższą jakość, możliwe stało się również wysyłanie wiadomości tekstowych. Prędkość transmisji danych w technologii 2G wynosiła początkowo 50kB/s, a po modernizacji 1mb/s. Była to na ówczesne czasy prędkość wystarczająca do tego, by sms-ować i rozmawiać, rzadko kto bowiem korzystał wtedy z Internetu w komórce. Nadajniki 2G spełniają swą rolę do dnia dzisiejszego, umożliwiając komunikowanie się w miejscach, gdzie najnowsze technologie jeszcze nie dotarły.

- Technologia 3G – rewolucyjna technologia, umożliwiająca stały dostęp do Internetu. W fazie jej wdrażania prędkość Internetu wynosiła 14 mb/s, finalnie osiągała nawet do 28mb/s. Początek istnienia technologii 3G datuje się na 2001 rok, kiedy to w Japonii uruchomiono pierwszą sieć, umożliwiającą korzystanie z Internetu w dowolnym miejscu znajdującym się w zasięgu łącza. Stanowiło to prawdziwą rewolucję i przyczyniło się w głównej mierze do rozwoju smartfonów, posiadających już nie tylko funkcję dzwonienia i wysyłania sms-ów, ale także możliwości multimedialne i stały dostęp do Internetu mobilnego. Obecnie stanowi najszerzej wykorzystywaną sieć.

- Technologia 4G LTE – najnowsza technologia, tzw. sieć czwartej generacji, która została wdrożona w 2009 roku. Przesył danych realizowany w tej sieci osiąga najwyższe prędkości, niedostępne dla łączy stacjonarnych. Teoretycznie LTE może osiągnąć prędkość nawet 300 mb/s. Zazwyczaj jednak jest ona niższa, gdyż zależy od wielu czynników. Czy 4G i LTE to to samo? Nie do końca, choć często używamy tych określeń zamiennie. 4G to sieć komórkowa, natomiast LTE to standard przesyłu danych na tejże sieci. Technologia jest już powszechna niemal w całej Polsce, nieustannie się rozwija i dociera do coraz szerszego grona odbiorców. Obecnie nie ma lepszej opcji do wyboru! Internet LTE bez limitu oferuje OTVARTA.

jak sprawdzić prędkość internetu mobilnego?

Jak sprawdzić prędkość Internetu mobilnego?

Żeby zweryfikować jak szybki Internet posiadamy w swoim domu lub na smartfonie, wystarczy skorzystać z prostych narzędzi internetowych. Najbardziej powszechnym narzędziem badającym prędkość Internetu jest serwis speedtest.net. Dostępny jest także szereg aplikacji mobilnych, dzięki którym można sprawdzić szybkość łącza bezpośrednio na telefonie.

To czy będziemy posiadać szybki Internet zależy od kilku czynników. Przede wszystkim ważna jest nasza lokalizacja – należy sprawdzić mapę zasięgu i określić czy w konkretnej lokalizacji jest już dostępna technologia LTE.O ile w większych miastach nie ma z tym żadnego problemu, o tyle jeśli chcemy posiadać Internet mobilny na wsi, musimy w pierwszej kolejności zbadać zasięg. 

Sprawdź mapę zasięgu.

Szybkość Internetu zależy także od urządzenia – w szczególności należy zwrócić na to uwagę w przypadku starszych urządzeń, które mogą nie obsługiwać 4G. Musimy także zweryfikować czy nasza karta SIM obsługuje LTE – istnieje taka możliwość, że choć urządzenie pozwala na korzystanie z najnowszej technologii, karta SIM może obsługiwać jedynie technologię 3G. Na szybkość Internetu mobilnego wpływa oczywiście ilość użytkowników, którzy w tej samej chwili korzystają z danych a także odległość od nadajnika. Przy ocenie szybkości Internetu mobilnego musimy wziąć także pod uwagę warunki atmosferyczne, ukształtowanie terenu oraz gęstość zabudowy wśród której obecnie przebywamy.

sprawdź zasięg internetu LTE

Jaki Internet mobilny najlepiej wybrać?

Za wyborem Internetu mobilnego przemawia wiele zalet:

- jest bezkonkurencyjnie szybki

- jest powszechnie dostępny

- jest przenośny – można go zabrać do pracy, w podróż itp.

Decyzja jaki Internet LTE wybrać nie jest łatwa. Na rynku pojawia się wiele ofert kuszących hasłami „Internet LTE bez limitu” czy „ultraszybki Internet mobilny”. Nie zawsze slogany te są zgodne z rzeczywistością. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i najlepiej wybrać transparentnego operatora, który jasno określa ilość danych do wykorzystania w standardzie LTE – wtedy jasno wiadomo, kiedy nasz Internet bez limitu może zauważalnie zwolnić tempa.

Wielkość pakietu danych zależy oczywiście od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli korzystamy z Internetu, by przejrzeć wiadomości czy sprawdzić pogodę na kolejny dzień, wystarczy najtańszy Internet mobilny oferujący 5 GB danych na miesiąc. Jeśli jednak wykorzystujemy Internet do przeglądania filmów, słuchania muzyki, prowadzenia wideo rozmów – idealnie sprawdzi się pakiet Internetu 10 GB. Dla tych, którzy Internet wykorzystują bardzo intensywnie idealną ofertą będzie pakiet 100 GB do wykorzystania w dzień i dodatkowe 200 GB w nocy, które pozwolą pozyskać w tym czasie większe pliki.

W OTVARTA mamy to wszystko! Oferujemy pakiety mini, średnie oraz bardzo duże. Każdy z nich dostępny jest w wariancie ze stałym adresem IP lub dynamicznym adresem IP. Sprawdź koniecznie naszą najnowszą ofertę i najświeższe promocje na Internet mobilny i ciesz się nieograniczonym dostępem do sieci, gdziekolwiek jesteś!

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.