Dlaczego telefon szybko się rozładowuje czyli jak poprawić żywotność baterii

Bateria w Twoim telefonie szybko się rozładowuje?
Poznaj najczęstsze przyczyny tego zjawiska!

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Dlaczego telefon szybko się rozładowuje, czyli jak poprawić żywotność baterii?

Dodano dnia: 2021-02-18 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Każdy, kto pamięta telefony sprzed ery smartfonów, doskonale wie, że potrafiły one pracować nawet do tygodnia na jednym ładowaniu. Oczywiście nie zawsze i nie wszystkie, ale zdecydowana większość modeli – przy rozsądnym użytkowaniu – z powodzeniem gwarantowała przynajmniej kilkudniową przerwę między ładowaniem. Dzisiaj natomiast korzysta się z urządzeń mobilnych wymagających czasem nawet dwukrotnego podłączenia do prądu dziennie. Nie trzeba wspominać, jakie to uporczywe i problematyczne w przypadku telefonów przenośnych. Dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje? Warto zastanowić się nad tym zjawiskiem i odpowiedzieć na pytanie, co możemy zrobić, aby ten stan rzeczy zmienić.

Rozładowana bateria w telefonie

Co powoduje, że bateria szybko się rozładowuje?

Z jednej strony, trudno porównywać pracę na jednym ładowaniu w przypadku urządzeń mobilnych sprzed kilkunastu lat z najnowszymi smartfonami. Dzisiejsze telefony mają przecież znacznie większe gabaryty, pokaźniejszy ekran, dużo lepszy aparat i znacznie bardziej zaawansowane podzespoły. To wszystko wymaga ogromnego zasilania przy jednoczesnym drenowaniu baterii w dość krótkim czasie. Z drugiej jednak strony, można by pomyśleć, że skoro technologia idzie do przodu w tak zawrotnym tempie, to same ogniwa również powinny być dostosowane do wymogów użytkowników smartfonów.

Cóż, prawda jest taka, że są. Często obwinia się producentów za to, że stosują tańsze zamienniki, jeśli chodzi o baterię, lecz możemy być pewni, że nie tylko najwięksi gracze na rynku wykorzystują wysokojakościowe ogniwa, gwarantując tym samym optymalną pracę telefonu na jednym ładowaniu. W czym jest więc problem? Najczęściej w niewłaściwym użytkowaniu, a zatem wina leży po stronie użytkowników. Zastanów się nad swoją codzienną rutyną, jeśli chodzi o korzystanie ze smartfona i odpowiedz sobie na pytanie, czy to, że bateria szybko się rozładowuje, nie wynika z negatywnych nawyków. Jakie to nawyki?

Co rozładowuje baterie w telefonie?

Każdy użytkownik telefonu ma podobne przyzwyczajenia, które powodują, że energia w baterii ucieka znacznie szybciej, niż powinna. Czemu bateria w telefonie szybko się rozładowuje? Zwykle winne są szkodliwe nawyki, takie jak:

Działanie aplikacji w tle

Aplikacje działające w tle to niekiedy prawdziwe zbawienie, zwłaszcza kiedy trzeba korzystać z dwóch, trzech programów naraz (co zdarza się chociażby podczas dokonywania płatności internetowych), lecz po zakończonej pracy, należy je wyłączyć. W przeciwnym razie nieustannie działają w swojego rodzaju trybie uśpienia, lecz przyczyniają się do poboru większej mocy. Poza tym obciążają też procesor, przez co smartfon działa po prostu wolniej i mniej wydajnie.

Pamiętaj więc, aby przy okazji następnego działania na telefonie, upewnić się, że zamknąłeś wszystkie aplikacje w tle – dotyczy to przede wszystkim gier mobilnych czy aplikacji do oglądania materiałów wideo – ponieważ to właśnie te dwa rodzaje programów najmocniej przyczyniają się do zwiększonego poboru mocy z ogniwa. Jeśli więc bateria w telefonie szybko pada, sprawdź, czy w tle nie masz włączonych niepotrzebnych chwilowo aplikacji.

GPS i Wi-Fi

Wielu użytkowników nigdy nie wyłączą wyszukiwania Wi-Fi w otoczeniu oraz geolokalizacji. Powoduje to, że telefon nieustannie wysyła i szuka sygnałów, niezależnie od tego, czy faktycznie jest ku temu realna potrzeba. Kiedy jesteś w przestrzeni publicznej i korzystasz z płatnego pakietu danych, to nie ma najmniejszej potrzeby, aby smartfon samoczynnie wyszukiwał najbliższej darmowej sieci bezprzewodowej. Podobnie jest z sygnałem GPS. Jeśli codzienne jeździsz do pracy i do domu tą samą trasą, to sygnał geolokalizacyjny nie jest Ci potrzebny, bo z pewnością jeździsz już na pamięć.

Z funkcji GPS najczęściej korzysta aplikacja Google Maps, ale nie tylko. Ze śledzenia położenia korzystają też aplikacje do obsługi mediów społecznościowych czy aparat. Ten ostatni zapisuje miejsce zrobienia fotografii, co możemy przeczytać, wchodząc w szczegóły zdjęcia. Chociaż wielu użytkowników ma permanentnie włączone połączenie satelitarne, to rzadko kiedy jest ku temu realna potrzeba, a przekłada się to na znacznie szybsze zużycie ogniwa. Trudno się dziwić, że bateria krótko trzyma w telefonie, skoro przez większość czasu musi zasilać obciążające ją aplikację do transmitowana takich danych.

Permanentnie włączony telefon

Dużym problemem, jeśli chodzi o to, co rozładowuje baterie w telefonie, jest nieustanne działanie. Wiele osób korzystających z tradycyjnych telefonów komórkowych, wyłączało je na noc, co znacznie przedłużało żywotność baterii i poprawiało jej kondycję. Dziś mnóstwo osób przed położeniem się spać podłącza smartfon do prądu, lecz zostawia go włączonego, w przekonaniu, że ktoś może zadzwonić lub wysłać wiadomość. Najczęściej oczywiście okazuje się rano, że nikt ani nie pisał, ani nie dzwonił, zatem smartfon leżał włączony zupełnie niepotrzebnie.

Warto więc na noc wyłączać urządzenie. To nie tylko pozwoli mu na dłuższą pracę na jednym ładowaniu, ale poprawi kondycję samego ogniwa, które po tak intensywnej eksploatacji może szybko zacząć się psuć – a ponieważ wiele telefonów nie pozwala na samodzielne wymienienie baterii, będzie to równoznaczne z koniecznością wizyty w salonie świadczącym często dość kosztowne usługi w zakresie naprawy smartfonów. Bateria od telefonu szybko się rozładowuje, jeśli w ogóle nie wyłączasz urządzenia i warto o tym pamiętać.

Natężenie podświetlenia wyświetlacza

Zdecydowana większość mocy z baterii przeznaczona jest na dotykowy ekran, który nieustannie potrzebuje energii do sprawnego działania. Aby więc przedłużyć działanie na baterii, warto zrobić, co tylko się da, aby zoptymalizować natężenie podświetlenia. Wiele nowoczesnych smartfonów wyposażona jest w opcję automatycznego dostosowywania jasności ekranu na podstawie oświetlenia z otoczenia. Dzięki temu zawsze będziesz mógł spojrzeć na swój telefon, bez obaw, że intensywne promieniowanie słonecznie nie pozwoli Ci np. na sprawdzenie godziny.

Kiedy widzisz, że bateria zaraz się rozładuje (o czym telefon najczęściej informuje z bezpiecznym wyprzedzeniem), lecz wiesz, że jeszcze przez kilka godzin nie uda Ci się podłączyć go do gniazdka, to właśnie zmniejszenie podświetlenia ekranowego powinno być pierwszą czynnością, jaką wykonasz.

Nowa bateria szybko się rozładowuje – czy jest zepsuta?

Ceny współczesnych smartfonów, zwłaszcza flagowców popularnych producentów, powodują, że coraz prężniej rozwija się rynek wtórny telefonów komórkowych. Wiele urządzeń jednak po intensywnym okresie dwóch, trzech lat użytkowania może faktycznie wymagać wymiany ogniwa. Co jednak zrobić, kiedy i nowa bateria w telefonie szybko się rozładowuje? Możliwe, że problemem jest sam telefon, styki między ogniwem a urządzeniem lub – ponownie – niewłaściwe użytkowanie.

Nie ma właściwej odpowiedzi na pytanie, na jak długo powinna wystarczyć bateria – niezależnie od tego, czy jest nowa, czy używana. Mówi się, że nawet w obliczu intensywnego użytkowania – grania w gry mobilne, oglądania filmów, rozmawiania przez telefon itd. ogniwo powinno zapewnić energię na ok. 12-15 godzin. Producenci naturalnie bardzo często podają ten czas w przybliżeniu, lecz zawsze warto sprawdzić to pod kątem swoich własnych potrzeb.

Jeśli masz wrażenie, że w Twoim telefonie bateria szybko pada, zastanów się, czy przytoczone w tym wpisie szkodliwe przyzwyczajenia nie dotyczą również Ciebie, a następnie spróbuj je wyeliminować. Może się okazać, że z tą baterią wcale nie jest tak źle.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.