Podsłuch w telefonie komórkowym Jak go wykryć?

Kiedy telefon może być na podsłuchu?
Dowiesz się jak rozpoznać czy twój telefon jest na podsłuchu

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?

Dodano dnia: 2022-05-04 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Już ponad 5 mld ludzi na całym świecie korzysta ze smartfonów. Stały się źródłem i nośnikiem naszej prywatności. To za ich pośrednictwem logujemy się do konta bankowego, czatujemy, rozmawiamy, komentujemy, fotografujemy i oglądamy. Praktycznie są z nami wszędzie, bo też w nich znajduje się wszystko to, czego potrzebujemy.

Co zrobić, gdy ktoś zaburza naszą prywatność przy użyciu metod szpiegowskich? Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu i czy można się przed tym jakoś utrzeć? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?

Podsłuch w telefonie – jak sprawdzić?

Współcześnie instalacja podsłuchu w czyimś telefonie nie należy do zadań niemożliwych. Osoba postronna nie musi nawet trzymać smartfona w ręce, aby założyć w nim podsłuch i uzyskać pełen wgląd do znajdujących się w nim danych, zdjęć lub plików.

Wystarczy, że użytkownik zachęcany atrakcyjnymi profitami kliknie złośliwy link czy załącznik, który otworzy drogę wirusowi lub umożliwi instalację złośliwego oprogramowania. Jest kilka niepokojących sygnałów, na które warto zwrócić uwagę podczas korzystania z komórki. Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu? Zobacz czy masz lub miałeś do czynienia z tymi objawami.

Kiedy telefon może być na podsłuchu? Niepokojące objawy

Telefon na podsłuchu mogą charakteryzować niewielkie zmiany w sposobie jego funkcjonowania. Są to np.:

 • samoczynne uruchamianie się,
 • samoczynne resetowanie się systemu,
 • wyłączanie się,
 • zawieszanie się,
 • szybsze niż zwykle rozładowywanie się baterii,
 • nagłe uruchamianie się aplikacji,
 • włączanie się i wyłączanie aparatów.

Wystąpienie tych objawów nie jest równoznaczne z tym, że na Twoim telefonie zainstalowano podsłuch. Te problemy mogą być wynikiem uszkodzenia smartfona, lecz warto je mieć na uwadze – szczególnie, wtedy, gdy urządzenie jest nowe.

Kod na sprawdzenie czy telefon jest na podsłuchu

Z pomocą uniwersalnych kodów wpisanych z poziomu klawiatury użytkownik może samodzielnie zweryfikować czy sygnał z jego telefonu był przekazywany dalej, a zatem czy w systemie operacyjnym smartfona został zainstalowany dodatkowy program, umożliwiający podsłuchiwanie i nagrywanie rozmów. Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu? Wpisz jeden z podanych niżej ciągów znaków:

 • *#21# - z pomocą tego kodu możesz sprawdzić czy rozmowy, ale także SMS-y, pliki tekstowe lub zdjęcia są przekazywane na inne urządzenie. Jeśli na Twoim telefonie znajduje się podsłuch, po wpisaniu kodu powinien wyświetlić się numer telefonu, na który te rozmowy i dane zostały przekierowane;
 • *#62# - dzięki tej kolejności znaków dowiesz się, pod jaki numer przekazywane są połączenia, gdy Twój telefon jest wyłączony lub znajduje się poza siecią. Z reguły po wpisaniu kodu na ekranie smartfona wyświetlany jest numer poczty głosowej – warto o tym pamiętać;
 • ##002# - z pomocą tego kodu można wyłączyć wszelkie przekierowania.

Jak rozpoznać czy telefon jest na podsłuchu – inne metody

Dobrym rozwiązaniem jest instalacja na smartfonie programu antywirusowego – nawet tego najprostszego. Być może jego skuteczność nie jest 100%, lecz może stanowić jakiś rodzaj bariery przed złośliwymi oprogramowaniami.

Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu – Android

Jeśli chcesz sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu, przejdź do listy administratorów. Dowiesz się z niej, które aplikacje uzyskały uprawnienie do zarządzania smartfonem. Kieruj się podaną niżej ścieżką (może się ona różnić w zależności od producenta telefonu).

 1. Ustawienia.
 2. Bezpieczeństwo.
 3. Administratorzy Urządzenia

Lista jest wykazem aplikacji ze statusem administratora. Przejrzyj ją dokładnie. Jeśli któryś program wzbudził Twoje zaniepokojenie (nie znasz tej aplikacji lub nie pochodzi ona od producenta urządzenia/oprogramowania), ogranicz mu uprawnienia i odinstaluj.

Jak wykryć podsłuch w telefonie – iPhone

Konto iCloud jest najbardziej narażone na ataki ze strony oszustów. Dlatego też użytkownicy urządzeń z nadgryzionym jabłkiem powinni zweryfikować zabezpieczenia chmury i mieć na uwadze lokalizację logowań. Wszelkie powiadomienia z prośbą o zmianę hasła lub podobne powinny być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym.

Amerykański producent zadbał o kwestię związaną z podsłuchem telefonu i niekiedy sam informuje o przejęciu sygnału przez inne urządzenie. Okazuje się, że iOS jest w stanie prześledzić czy w telefonie pojawiła się podejrzana aplikacja lub czy wystąpiła jakakolwiek aktywność ze strony osób trzecich.

Jak rozpoznać czy telefon jest na podsłuchu – Pegasus

Pegasusu jest bardzo zaawansowanym narzędziem szpiegowskim, z pomocą którego można zainfekować dowolny smartfon na świecie – zarówno obsługiwany przez system iOS, jak i Android. Dzięki temu oprogramowaniu możliwe jest przechwytywanie rozmów i wydobycie z telefonu wszystkich danych. Siłą Pegasusa jest to, że nie wymaga w zasadzie żadnej interakcji z użytkownikiem – wystarczy zwykłe z pozoru nic nieznaczące powiadomienie, na które właściciel smartfona nawet nie musi odpowiadać. Tylko tyle potrzeba, aby oprogramowanie mogło na dobre zagnieździć się w konkretnym urządzeniu. Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?

Mobile Verification Toolkit (MVT) jest narzędziem, które powstało z myślą o osobach, chcących zweryfikować czy ich smartfon został zainfekowany. Nie jest to jednak proces łatwy i wymaga wiedzy np. z zakresu wiersza poleceń. Ponadto wcześniej należy pobrać specjalne pliki Amnesty International stworzone przez ekspertów po to, aby program mógł spełniać swoją funkcję jeszcze lepiej. Sam proces skanowania telefonu trwa zaledwie 10 minut.

Przed przystąpieniem do tak szczegółowej weryfikacji smartfona trzeba pamiętać, że Pegasus należy do bardzo drogich i specjalistycznych narzędzi, z których nie korzystają osoby prywatne, lecz służby państwowe. Aby doszło do inwigilacji za pomocą tego oprogramowania, muszą wystąpić ku temu ważne powody lub poważne podejrzenia co do osoby podsłuchiwanej. Głównym zamiarem NSO Group (izraelski twórca Pegasusa) było stworzenie systemu szpiegowskiego, który posłuży do walki z terroryzmem, a także zorganizowanymi grupami przestępczymi. Jego uruchomienie poprzedza kosztowna procedura, a korzystać z niego mogą jedynie te państwa, które go wykupiły.

Podsłuch w telefonie komórkowym – czy to jest legalne?

Podsłuch rozmów telefonicznych jest nielegalny. Temat ten porusza paragraf pierwszy artykuł 267 Kodeksu karnego.

Zgodę na podsłuchiwanie rozmów telefonicznych wydaje sąd okręgowy na wniosek służb mundurowych np. Komendanta Głównego Policji. Jest ona wydawana w przypadku, gdy działania organu państwowego dotyczą:

 • zabójstwa,
 • uprowadzenia,
 • handlu ludźmi,
 • zamachu,
 • okupu,
 • szpiegostwa,
 • fałszowania pieniędzy i obrotu nimi,
 • wytwarzania środków niebezpiecznych,
 • posiadania nielegalnej broni, materiałów wybuchowych.

Podsłuch rozmów telefonicznych – jak się przed nim zabezpieczyć?

Aby ustrzec się przed podsłuchem, jak i wszelkimi złośliwymi oprogramowaniami, należy kierować się poniższymi zasadami.

 1. Nie klikaj w linki pojawiające się w SMS-ach, mailach, na Messengerze, wiadomościach na Instagramie, Twitterze itd. Zanim to zrobisz, zweryfikuj, czy link pochodzi z wiarygodnego źródła.
 2. Unikaj pobierania aplikacji ze stron internetowych. Korzystaj wyłącznie z Google Play lub Apple Store.
 3. Używaj zabezpieczeń, o które zadbał producent telefonu – blokady, hasła, dwuetapowe weryfikacje.
 4. Poddaj smartfon regularnemu skanowaniu przez antywirusa.
 5. Ogranicz, a najlepiej unikaj korzystania z otwartych sieci bezprzewodowych.
 6. Gdy nie używasz Bluetootha, wyłączaj go.
 7. Regularnie aktualizuj system do najnowszej wersji.

Przenieś numer telefoniczny do sieci OTVARTA i skorzystaj z atrakcyjnych ofert!

Przejdź do sieci OTVARTA i wybierz abonament telefoniczny skrojony do własnych potrzeb. Szukasz najtańszej oferty na rynku? Wybierz O! NAJTAŃSZA! za jedyne 9,99 zł za miesiąc lub postaw na pakiet dla naprawdę wymagających. O! GIGANTYCZNA! to aż 100 + 200 GB Internetu i rozmowy bez limitu za 49,99 zł miesięcznie.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.