Abonament z telefonem czy bez? Co lepsze?

Sprawdź zalety abonamentu bez telefonu
Dowiedz się gdzie znajdziesz najtańszy abonament bez telefonu

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Abonament z telefonem czy bez? Co lepsze?

Dodano dnia: 2020-03-11 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Smartfon za złotówkę – tym hasłem operatorzy sieci komórkowych starają się zachęcić do zakupu telefonu w abonamencie. Do wielu klientów pomysł ten trafia, gdyż jednorazowy wydatek kilkuset czy nawet kilku tysięcy złotych jest dla nich zbyt dużym obciążeniem finansowym. Jak się okazuje, to tylko pozorna oszczędność. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego abonament bez telefonu jest lepszym rozwiązaniem.

35,26 mln – tylu było klientów abonamentowych w 2019 roku. W porównaniu do roku poprzedniego ich liczba wzrosła aż o 1,28 mln. Abonament zyskuje tym samym znaczną przewagę nad ofertami pre-paid – w 2019 roku klientów ofert na kartę było jedynie 16,08 mln, a więc aż o 19,18 mln mniej. Dostępne obecnie opcje typu no-limits, duże pakiety internetowe i większa wygoda użytkowania sprawiają, że usługi abonamentowe cieszą się olbrzymią popularnością. Klienci coraz chętniej decydują się na tani abonament bez telefonu – za jego wyborem przemawia nie tylko bardzo korzystna cena, ale również przejrzystość warunków umowy i duża jej elastyczność.

Abonament z telefonem czy bez? Co lepsze?

Abonament bez telefonu, a więc bez ukrytych kosztów

Opcja zakupu telefonu z abonamentem wydaje się sensowna do momentu, w którym zdasz sobie sprawę z jej całościowych kosztów. O ile otrzymasz na początek urządzenie za symboliczną kwotę, stanowiącą zaledwie ułamek jego faktycznej wartości, o tyle operator doliczy Ci pozostałą sumę do comiesięcznego rachunku. Wystarczy, że przemnożysz miesięczny abonament przez cały okres obowiązywania umowy, a potem sprawdzisz, ile wyniósłby Cię zakup telefonu i abonamentu osobno. Szybko okaże się, że rzeczywisty koszt smartfonu został ukryty w miesięcznym abonamencie i, co ciekawe, może on znacznie przewyższać wartość rynkową danego modelu.

Aby to zobrazować, weźmy dla przykładu popularny flagowiec Huawei P30 Pro. W ofercie abonamentowej jednego z operatorów (zawierającej nielimitowane rozmowy i SMS-y oraz 20 GB Internetu) cena telefonu przy odbiorze wynosi około 3600 zł, a miesięczny abonament (przy uwzględnieniu rabatów – między innymi za zgody marketingowe) to koszt około 105 zł. Mając na uwadze całościowy okres trwania umowy, a więc 24 miesiące, łączna kwota (cena za urządzenie + abonament) wyniesie 6120 zł.

Tymczasem, jak pokazują popularne porównywarki cenowe, sam telefon można kupić w sklepach internetowych już od około 2460 zł. Gdyby doliczyć do tego najkorzystniejszy abonament bez telefonu (rozmowy i SMS-y bez limitu, 21 GB Internetu) w kwocie około 18 zł miesięcznie, całkowity koszt (zakładając także 24 miesiące) wyniósłby około 2892 zł. Różnica jest zatem kolosalna.

Jeżeli zdecydujesz się na abonament bez telefonu, możesz liczyć na brak ukrytych kosztów. Miesięczna opłata będzie zdecydowanie niższa, a samo urządzenie możesz kupić osobno (w sklepie lub na aukcji).

Abonament bez telefonu – zalety

 • Niski koszt abonamentu
 • Zakup telefonu po cenie rynkowej
 • Brak ukrytych kosztów
 • Brak minimalnego czasu trwania umowy
 • Możliwość wyboru dowolnego modelu telefonu lub korzystania z dotychczasowego urządzenia

Telefon w abonamencie czy osobno?

Telefon za przysłowiową złotówkę to hasło odnoszące się zazwyczaj do gorszych modeli aparatów. Za lepsze, często też wymarzone urządzenia, trzeba niestety sporo dopłacić, co pokazaliśmy zresztą powyżej. Operatorzy, którzy oferują telefony wraz z abonamentem, bardzo często starają się ukryć faktyczną cenę urządzenia, rozbijając ją na wiele składowych i zmieniając wartości wedle wybranego przez klienta pakietu. W rezultacie ciężko jednoznacznie stwierdzić, ile rzeczywiście kosztuje wybrany przez Ciebie model i czy cena za niego jest atrakcyjna. Kwota telefonu w połączeniu z comiesięcznym abonamentem, opłacanym w dodatku przez najbliższe dwa lata, może sprawić, że słono przepłacisz. Aby sprawdzić, czy tani abonament bez telefonu jest bardziej opłacalny od opcji z urządzeniem, trzeba zestawić koszty obu wariantów.

Tani abonament bez telefonu – koszty

 • Comiesięczna opłata za abonament
 • Opłata aktywacyjna (doliczana zwykle do pierwszego rachunku)

Abonament z telefonem – koszty

 • Comiesięczna opłata za abonament
 • Opłata aktywacyjna
 • Opłata za telefon na start (zależna od wartości danego modelu i długości trwania umowy)
 • Comiesięczna rata za telefon

Zanim zaczniesz rozważać wybór oferty operatora, sprawdź cenę rynkową modelu telefonu, na którym Ci zależy. Zapoznaj się również z cenami abonamentów u konkurencji. Weź pod uwagę wszystkie powyższe koszty, zrób porównanie abonamentów bez telefonu i sprawdź, który z wariantów będzie dla Ciebie najbardziej korzystny. Jeżeli musisz zaopatrzyć się w nowy telefon, ale przeraża Cię jednorazowy wydatek rzędu kilkuset czy kilku tysięcy złotych, zastanów się, czy nie lepiej kupić go na raty – większość sklepów internetowych, a nawet aukcji, oferuje dziś taką możliwość. Możesz więc zachować płynność gotówki, kupić telefon taniej niż u operatora i wybrać osobno najtańszy abonament komórkowy bez telefonu.

Najlepsza oferta na abonament bez telefonu – jakie kryteria brać pod uwagę?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaki abonament bez telefonu wybrać i zależy Ci na najkorzystniejszej ofercie, weź pod uwagę następujące kryteria:

 • koszt rozmów na telefony komórkowe i stacjonarne w kraju
 • koszt SMS-ów
 • pakiet internetowy do wykorzystania w kraju
 • elastyczność umowy (brak konieczności podpisywania długoterminowych umów, krótki okres wypowiedzenia)
 • roaming
 • jakość rozmów i zasięg

Najlepszą opcją będzie oczywiście najtańszy abonament bez telefonu bez limitu, który daje możliwość wykonywania bezpłatnych połączeń na telefony komórkowe i stacjonarne, a także wysyłania darmowych wiadomości.

Abonament – najtańsza oferta bez telefonu

Brak zobowiązania, duża elastyczność, zdecydowanie niższe koszty – to tylko niektóre z argumentów przemawiających za wyborem oferty abonamentu bez telefonu. Okazyjna cena smartfona w salonie sieci komórkowej zwykle niewiele ma wspólnego z promocją. Nieustanne konkurowanie ceną pomiędzy operatorami skutkuje tym, że ukrywają oni koszty pod postacią comiesięcznych abonamentów. Wystarczy dokonać kilku prostych obliczeń, aby uchronić się przed niepotrzebnym przepłaceniem. Decydując się na najkorzystniejszy abonament bez telefonu, możesz liczyć nie tylko na niższe rachunki, ale również na możliwość wyboru dowolnego urządzenia w atrakcyjnej cenie, zwłaszcza jeśli ta zaproponowana przez operatora jest zdecydowanie zawyżona. Najniższy abonament bez telefonu to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą zmieniać swojego telefonu i zależy im wyłącznie na atrakcyjnym pakiecie.

Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?

W Otvarta mamy dla Ciebie najlepszy abonament bez telefonu w kilku atrakcyjnych pakietach, dzięki czemu możesz wybrać ten, w pełni odpowiadający Twoim potrzebom. Oferujemy najtańszy abonament bez telefonu, za który zapłacisz jedynie 9,99 zł miesięcznie. Możesz wybrać również najkorzystniejszy abonament bez telefonu, a w tym nielimitowane rozmowy telefoniczne i SMS-y, a także Internet 21 GB – w cenie 18,99 zł miesięcznie. Każdy z naszych pakietów jest transparentny i elastyczny – zawsze wiesz, za co płacisz i dlaczego, zawierasz ponadto umowę na czas nieokreślony, a więc możesz z niej zrezygnować w każdym momencie. Sieć Otvarta to najlepsza oferta na abonament bez telefonu 2020 – gwarantujemy Ci w pełni przejrzyste warunki, bez żadnych ukrytych kosztów.ny,

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.