Smartfony Jak zadbać o bezpieczeństwo danych?

Dane w smartfonach
Sprawdź jak dbać o bezpieczeństwo danych

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Bezpieczeństwo danych w smartfonach

Dodano dnia: 2019-09-30 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Obecnie smartfony pełnią ważną rolę w życiu człowieka. Telefon komórkowy to nie tylko medium za pośrednictwem którego łączymy się z innymi – rozmawiamy i smsujemy. Urządzenia te stały się także naszymi portfelami, aparatami fotograficznymi, dyskami pełnymi naszych prywatnych zdjęć i filmów, medium zakupowym, a także miejscem przechowywania danych osobowych i haseł. Dostanie się, którychkolwiek z wymienionych w niepowołane ręce, może wywołać bardzo poważne, a wręcz tragiczne skutki w naszym życiu. Dlatego właśnie bezpieczeństwo danych w smartfonach jest tak istotne.

Bezpieczeństwo danych w smartfonach

Wkroczenie telefonów komórkowych niemal w każdy aspekt naszego życia niestety przykuwa uwagę cyberprzestępców. Smartfony pełne istotnych danych, plików i haseł stanowią dla nich kuszący łup, dlatego tak ważnym jest zachowanie wszelkich możliwych środków ostrożności, które pomogą utrzymać bezpieczeństwo danych w telefonie. Jak zatem zabezpieczyć się przed utratą lub kradzieżą ważnych informacji?

Blokada ekranu

Podstawowym sposobem na ograniczenie dostępu do wrażliwych danych w telefonie jest ustawienie kodu PIN, wprowadzenie odblokowania na odcisk palca lub na rozpoznawanie twarzy. Dzięki tego typu rozwiązaniem możemy mieć pewność, że przypadkowa osoba nie odblokuje naszego telefonu i nie dostanie się z łatwością do wszystkich naszych danych.

Uprawnienia dla aplikacji

Często przy używaniu rozmaitych aplikacji otrzymujemy komunikat, że chce ona uzyskać dostęp np. do kontaktów, aparatu, zdjęć, mikrofonu czy lokalizacji. Wyrażajmy na to zgodę tylko i wyłącznie w przypadku sprawdzonych, oficjalnych aplikacji i tylko wtedy, gdy jest to na pewno konieczne. Nie można bagatelizować tych powiadomień i zawsze dokładnie zastanowić się czy uprawnienia o które prosi nas aplikacja są jej na pewno niezbędne do prawidłowego działania. Jeśli cokolwiek budzi naszą wątpliwość, być może lepiej zrezygnować z użytkowania danej aplikacji, niż narażać telefon na atak cyberprzestępców.

Google Play Protect

Zabezpieczenie Google służy do ochrony urządzeń z Androidem. Jest to wbudowana technologia, pozwalająca na blokowanie złośliwego oprogramowania w telefonie. Zaawansowany system, na którym została oparta, pozwala na bieżącą aktualizację listy programów i aplikacji, które zagrażają bezpieczeństwu danych w telefonie. Google Play Protect każdego dnia skanuje całe urządzenie, sprawdzając obecność szkodliwego oprogramowania.

Weryfikacja dwuetapowa

Dodatkowym zabezpieczeniem danych w telefonie jest skonfigurowanie weryfikacji dwuetapowej, zwanej także uwierzytelnianiem dwuskładnikowym. Dzięki temu przy logowaniu się do swoich kont (np. poczty) będziemy podawać dwa składniki:

  • hasło
  • numer telefonu lub klucz bezpieczeństwa

Tworzy to dodatkową ochronę na proces logowania się na konto. Istotą działania jest to, że do przejścia na dane konto należy o czymś wiedzieć/pamiętać (hasło) i coś mieć (klucz, kod, numer telefonu), co zdecydowanie utrudnia złamanie danych do logowania przez osoby niepowołane.

VPN

VPN to usługa pozwalająca na bezpieczne korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi. Tworzy swoisty tunel, który przekierowuje połączenie internetowe użytkownika do zdalnego, bezpiecznego serwera. Najczęściej tego typu ochrona przydaje się firmom, w których zatrudnieni są pracownicy zdalni, korzystający z niezabezpieczonych sieci. Zatem jeśli jesteśmy właścicielami lub pracownikami takich firm, VPN skutecznie pomoże nam zabezpieczyć wyciek danych firmowych z telefonu.

Istnieje wiele sposobów, by zabezpieczyć dane w telefonie komórkowym. Służą do tego różne programy oraz wbudowane systemy. Jednak jednym z najważniejszych sposobów na bezpieczeństwo naszych plików, haseł i prywatnych informacji jest nasza własna ostrożność. Pamiętajmy, by instalować aplikacje tylko ze sprawdzonych źródeł i nie umożliwiać im ingerencji w dane, do których nie jest to niezbędne.

Ważne, aby samemu nie ułatwiać możliwości kradzieży telefonu – nie nosić go w płytkiej kieszeni lub rozpiętej torebce, czy też nie przechwalać się jego atutami w zatłoczonych miejscach, np. w środkach komunikacji. W najgorszym razie potrzebna jest także profilaktyka – regularne kopiowanie wszystkich plików i tworzenie backup-u, na wypadek gdybyśmy stracili telefon bezpowrotnie.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.