Co oznacza szybkość internetu?
Sprawdź co oznacza prędkość internetu od dostawcy
Co oznacza szybkość internetu?
Przy wyborze łącza umożliwiającego dostęp do sieci internetowej praktycznie każdy zwraca uwagę przede wszystkim na jego prędkość. Wszyscy mają bowiem świadomość tego, że im jest ona wyższa, tym oczywiście lepiej. Jednak co w praktyce oznacza szybkość internetu i jaką można uznać za dużą, biorąc pod uwagę współczesne standardy? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci analizę ofert firm świadczących usługi dostępu do sieci internetowej – zapraszamy do lektury!
Dlaczego prędkość internetu jest tak istotna?
Pamiętasz czasy dostępu do sieci internetowej za pośrednictwem modemów telefonicznych? Jeśli tak, to z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo ewoluowała technologia na przestrzeni zaledwie niecałych 3 dekad. Wiele osób zastanawia się dzisiaj, czy internet 600 Mb/s to dużo i wystarczy do komfortowej zabawy w grach sieciowych albo, czy szybkość 300 Mb/s pozwoli swobodnie surfować po sieci. Jednak we wspomnianym okresie, a więc w dobie raczkowania łącz internetowych w Polsce, nikt nawet nie mógł pomarzyć o takich prędkościach.
Pod koniec XX wieku teoretycznie oferowały one transfer na poziomie do 56 Kb/s. W praktyce jednak było to znaczenie mniej, a osiągnięcie wartości 30 Kb/s powszechnie uznawano za bardzo dobry wynik. Po przeliczeniu jednostek miar prędkość internetu w tamtym okresie oscylowała więc w granicach…zaledwie 0,03 Mb/s. Przy takim transferze pobranie na komputer, niewielkiego, jak na dzisiejsze standardy, pliku mającego wielkość 5 MB, zajmowało nawet kilkadziesiąt minut. Oznacza to, że np. korzystanie z popularnych dziś serwisów streamingowych byłoby całkowicie niemożliwe. To prosty przykład, który jednak jasno uzmysławia, dlaczego szybkość łącza internetowego ma tak istotne znaczenie.
Dla porównania obecnie na światłowodach można uzyskać transfery rzędu nawet ponad 1000 Mb/s, a biorąc pod uwagę internet mobilny 5G, średnie prędkości dla Polski w lutym 2024 roku oscylowały w okolicach 400 Mb/s.
Czym w praktyce jest prędkość internetu?
Różnica pomiędzy tym, jakie możliwości daje np. internet 20 Mb/s a 300 Mb/s je kolosalna, gdyż określa czas potrzebny na przesłanie danych z sieci. W uproszczeniu można przyjąć, że do ściągnięcia 1 MB w przeciągu sekundy potrzebne jest łącze o szybkości 8 Mb/s. Jeśli więc plik miałby 1000 MB (1 GB), biorąc pod uwagę podane wyżej przykładowe prędkości łącza internetowego, jego pobranie zajęłoby, odpowiednio około 400 oraz 27 sekund. W drugim przypadku proces ten będzie więc trwać ponad 14-krotnie krócej!
Szybkość internetu dotyczy nie tylko pobierania danych
Do tej pory skupialiśmy się wyłącznie na pobieraniu danych. Jeśli np. znajdziesz ofertę na internet 1000 Mb/s, taka będzie maksymalna szybkość ściągania danych. Musisz mieć świadomość tego, że w większości przypadków nie oznacza to, że przy wysyłaniu do sieci będzie ona identyczna. W Polsce zazwyczaj oferowane są tzw. łącza asymetryczne. W ich przypadku prędkość pobierania (download) jest znacznie wyższa od wysyłania (upload). Ma to istotne znaczenie, jeśli np. często korzystasz z przestrzeni dyskowej w chmurze.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze internetu mobilnego?
Na koniec mamy kilka wskazówek ułatwiających analizę, ofert łącz internetowych, w celu wyboru tej, która będzie najlepiej dopasowana do potrzeb. Skupimy się na mobilnym dostępie do sieci, gdyż jeśli interesuje Cię internet domowy, możesz kierować się w zasadzie wyłącznie jego prędkością.
W przypadku odpowiednika mobilnego powinieneś zwrócić uwagę na:
-
technologię połączenia z siecią – obecnie wykorzystuje się 4G (LTE) oraz 5G, gdzie pierwsza z nich oferuje szybkość maksymalnie do 300 Mb/s, natomiast druga obecnie nawet 1 Gb/s, bez limitu danych,
-
wysokość miesięcznego limitu transferu danych,
-
ewentualną możliwość otrzymania zewnętrznego adresu IP, co może być istotne m.in. dla miłośników gier komputerowych.
Przejdź na szybki internet mobilny 5G – skorzystaj z oferty Otvarta!
Łączysz się z siecią internetową za pośrednictwem technologii LTE i internet 300 Mb/s, która jest maksymalną prędkością w tym przypadku, jest dla Ciebie niewystarczający? Sprawdź naszą ofertę! W Otvarta oferujemy usługę mobilnego dostępu do szybkiego internetu 5G, dzięki któremu będziesz cieszyć się maksymalną swobodą w zakresie korzystania z zasobów sieci. Możesz wybierać spośród kilku pakietów różniących się miesięcznym limitem transferu danych, z których każdy proponujemy w ramach bezterminowej umowy – zapoznaj się z nimi już dziś!
DO OTVARTA!
Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!
-
Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?
-
Jak namierzyć telefon? Poznaj sprawdzone sposoby!
-
Ile GB Internetu wystarczy?
-
Jak odzyskać kontakty z telefonu?
-
Co zrobić, gdy Internet w telefonie nie działa?
-
Dlaczego telefon szybko się rozładowuje, czyli jak poprawić żywotność baterii?
-
Blokowanie połączeń przychodzących z numerów zastrzeżonych
-
Ile kosztuje SMS poza UE? Poznaj ceny za SMS-y w sieci OTVARTA
-
Jak zablokować reklamy w telefonie?
-
Gdzie jest chmura w telefonie? Wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualnym dysku