RCS (Rich Communication Services) Dowiedz się czym są wiadomości RCS!

Sprawdź czym są wiadomości RCS!
Dowiedz się jakie są ich zalety!

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Co to są RCS (Rich Communication Services)?

Dodano dnia: 2020-06-23 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Multimedialny następca wiadomości SMS i MMS, dumnie nazywany standardem “SMS 2.0” lub nawet “zabójcą SMS-ów”, wkroczył na polski rynek. Nadeszła nowa era androidowych “Wiadomości”, które zyskały tym samym funkcje porównywalne do rozbudowanych komunikatorów internetowych. Czym są wiadomości RCS i jakie są ich zalety?

Co to są RCS (Rich Communication Services)?

Co to są wiadomości RCS?

Kilkadziesiąt razy dłuższe wiadomości tekstowe, możliwość przesyłania zdjęć i wideo w dobrej jakości, tworzenie rozmów grupowych, wysyłanie popularnych GIF-ów i śledzenie na żywo, kiedy odbiorca odczytał i czy jest w trakcie odpowiadania na wiadomość - to wszystko umożliwia dostępny w Polsce od niedawna standard RCS, czyli Rich Communication Services. Wiadomości RCS mają być odpowiedzią na największe ograniczenia SMS-ów, a dzięki rozbudowanej funkcjonalności i braku pobierania dodatkowych opłat - doskonałą alternatywą dla MMS-ów.

Podstawowa aplikacja “Wiadomości” w systemie Android zyskuje tym samym to, co użytkowane przez nas na co dzień komunikatory (np. popularny Messenger) czy wykorzystywany w telefonach z systemem iOS iMessage. Konfiguracji standardu RCS dokonuje się w oparciu o numer telefonu, dlatego nie ma potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji czy tworzenia nowych kont w usługach. Wiadomości RCS wysyłane są przez Wi-Fi lub sieć komórkową, dlatego nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów (za wyjątkiem tych związanych z transmisją danych).

Pojedyncza wiadomość RCS może mieć maksymalną objętość 105 MB, co wykracza daleko ponad stosowane dotychczas MMS-y. Dodatkową zaletą standardu RCS jest możliwość prowadzenia grupowych konwersacji, podczas których można przesyłać dowolne pliki.

Jak uruchomić RCS?

Procedura włączenia wiadomości RCS jest bardzo prosta i sprowadza się do zatwierdzenia kilku komunikatów, które pojawią się w systemowej aplikacji od Google. Aplikacja “Wiadomości” jest zazwyczaj domyślnie zainstalowana, w przeciwnym razie należy ją pobrać z Google Play. Poniżej przedstawiamy instrukcję, z której dowiesz się, jak włączyć RCS.

  1. Uruchom aplikację “Wiadomości” na swoim smartfonie. Kiedy ukaże Ci się komunikat, kliknij “Zgadzam się”.
  2. W oknie konfiguracji wpisz swój numer telefonu, a następnie postępuj zgodnie z pojawiającymi się na ekranie komunikatami.
  3. Funkcja RCS powinna aktywować się automatycznie. Aby upewnić się, że wiadomości działają poprawnie, otwórz w aplikacji “Ustawienia”, a następnie “Funkcje czatu”. Sprawdź, czy jest zaznaczona opcja “Włącz funkcję czatu”.

RCS daje także możliwość wysyłania wiadomości z komputera. Jeżeli chcesz skorzystać z tej opcji, kliknij “Wypróbuj”, kiedy na głównym ekranie aplikacji “Wiadomości” ukaże się komunikat o takiej możliwości. Następnie postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

  1. Na komputerze wejdź przez przeglądarkę na stronę: https://messages.google.com/web/authentication. Możesz zainstalować aplikację lub uruchomić ją przez stronę www.
  2. Na telefonie w aplikacji „Wiadomości” z menu wybierz wiadomości w przeglądarce i z tego poziomu kliknij ikonę skanera kodów QR w swoim telefonie i przyłóż aparat do ekranu komputera. Zeskanuj kod.
  3. Gotowe! Od teraz możesz pisać i wysyłać wiadomości RCS również z poziomu komputera.

Kiedy RCS w Polsce?

Wiadomości SMS towarzyszą nam od prawie 30 lat. MMS-y, mimo iż oferują więcej możliwości, w porównaniu do popularnych dziś internetowych komunikatorów stanowią już niestety przestarzałą technologię. W przypadku aplikacji takich jak Messenger czy WhatsApp niezbędne jest ich pobranie na telefon. Kolejnym warunkiem korzystania z tych komunikatorów jest to, że Twoi odbiorcy również muszą mieć je zainstalowane na swoim telefonie. SMS-y i MMS-y nadal stanowią zatem uniwersalny sposób komunikacji - może z nich korzystać każdy właściciel telefonu, bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. W związku z tym, że liczba wysyłanych SMS-ów i MMS-ów od dłuższego czasu spada na rzecz wspomnianych wcześniej komunikatorów, już w 2007 roku pojawił się pomysł wprowadzenia innowacyjnego standardu RCS. W 2016 roku organizacja GSMA, która rozwijała tę technologię, ustaliła uniwersalny profil RCS, zgodny dla operatorów na całym świecie. Już od jakiegoś czasu Rich Communication Services jest obecny na smartfonach z systemem Android w USA. Teraz RCS jest dostępny także w Polsce.

Wsparcie dla usługi RCS w sieci OTVARTA

W sieci OTVARTA uruchomiliśmy wsparcie dla usługi RCS, która pozwala na wysyłanie wiadomości tekstowych i multimedialnych w łatwy sposób, bez konieczności korzystania z komunikatorów. Usługa dostępna jest na urządzeniach z systemem Android - aby ją uruchomić, należy pobrać aplikację ze sklepu Google Play.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.