Telefon nie chce się ładować Jak zdiagnozować problem?

Nie ładujący się telefon
Dowiesz się co zrobić, gdy telefon się nie ładuje

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Co zrobić, gdy telefon nie chce się ładować?

Dodano dnia: 2022-06-23 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Przyczyn wolnego ładowania się telefonu lub braku reakcji w momencie jego podpięcia pod ładowarkę może być kilka. Problem może dotyczyć zarówno samego smartfona, kabla, jak i zasilacza. Zanim zdecydujesz się wymienić urządzenie lub przekazać je do serwisu poznaj nasze sprawdzone porady, które pozwolą uniknąć Ci ponoszenia dodatkowych, często niemałych, kosztów.

Co zrobić, gdy telefon nie chce się ładować?

Telefon nie chce się ładować – diagnoza problemu

Zanim sięgniesz głęboko do portfela i postanowisz wymienić smartfon na nowy lub oddać go w ręce fachowca, spróbuj zdiagnozować problem z ładowaniem telefonu. Jego źródło nie musi być poważne, a sama naprawa usterki potrwa zaledwie kilka sekund.

Dowiedz się, co zrobić, gdy telefon nie chce się ładować, korzystając z instrukcji zamieszczonej poniżej:

 • w przypadku braku reakcji ze strony smartfona, po podpięciu wtyczki ładowarki, sprawdź, czy została ona prawidłowo podłączona do źródła prądu,
 • jeśli korzystasz z przedłużacza lub listwy komputerowej, zwróć uwagę na przycisk ON/OFF,
 • sprawdź czy w gniazdku, do którego podłączyłeś smartfona, jest prąd – zrobisz to przy pomocy próbnika napięcia, lub podłączając inne dowolne urządzenie zasilane energią elektryczną,
 • zweryfikuj czy kabel ładowarki jest cały i czy nie doszło do jego uszkodzenia lub mocnego wygięcia. Często zwijany lub nieprawidłowo odłączany od telefonu może ulec „złamaniu”, rozciągnięciu czy przetarciu. Skutecznym rozwiązaniem jest podpięcie innego przewodu do telefonu, aby określić, po której stronie leży problem z ładowaniem,
 • jeśli telefon się nie ładuje, przyczyną może być uszkodzona kostka ładowarki. Nieprawidłowa eksploatacja – nieumiejętne wyciąganie wtyczki lub wciskanie jej na siłę do kontaktu – może spowodować wygięcie się metalowych bolców wkładanych bezpośrednio do gniazda,
 • sprawdź czy w telefonie do portu ładowarki nie dostały się zabrudzenia. Nosząc smartfona w kieszeni spodni bardzo często dochodzi do zapchania portu przez pyłki lub kurz. W takiej sytuacji nagromadzone nieczystości staną się problemem, powodującym brak reakcji urządzenia w trakcie jego ładowania. Zabrudzeń pozbędziesz się przy pomocy zwykłej wykałaczki,
 • jeśli nastąpiło wygięcie tylnej części obudowy smartfona, prawdopodobnie problem z ładowaniem jest o wiele poważniejszy i dotyczy już samej baterii zainstalowanej w urządzeniu. W przypadku jakiejkolwiek zmiany w wyglądzie obudowy, należy niezwłocznie wyłączyć telefon i nie podejmować żadnych samodzielnych prób związanych z weryfikacją jego prawidłowego funkcjonowania. Zjawisko puchnięcia baterii, któremu towarzyszy charakterystyczne wyginanie się obudowy, jest związane z reakcjami chemicznymi zachodzącymi wewnątrz urządzenia, co grozi wybuchem i doznaniem uszczerbku na zdrowiu,
 • w przypadku zalania telefonu i zawilgocenia portu USB pierwszym krokiem będzie wysuszenie urządzenia – w tym celu wyłącz je i zostaw w ciepłym, dobrze wentylowanym miejscu na około 24 godziny. Po tym czasie spróbuj podłączyć smartfon do zasilania i sprawdź, czy urządzenie reaguje – jeśli tak, zweryfikuj czy telefon nie ładuje się zbyt wolno.

Co zrobić, gdy telefon nie chce się ładować bezprzewodowo?

Współczesna technologia pozwala na nieszablonowe rozwiązania. Choć większość użytkowników korzysta z tradycyjnych ładowarek do telefonu, na rynku można spotkać ładowarki indukcyjne, a więc takie, które uzupełnią poziom baterii smartfona bezprzewodowo. Niemniej i w tym przypadku może dojść do komplikacji i braku reakcji urządzenia.

Z uwagi na rodzaj ładowarki, poświęciliśmy zagadnieniu osobną część, w której postaramy się rozwiązać problem. Przybliżyliśmy kilka powodów, które mogą stać za kłopotami z ładowaniem telefonu. Poniżej znajdziesz najczęstsze z nich:

 • ładowarka nie ładuje ponieważ stoi na nierównym podłożu lub sam telefon jest ułożony w taki sposób, który uniemożliwia prawidłowe działanie cewki nadawczej. Zweryfikuj ułożenie smartfona – zadbaj o to, aby cewka nadawcza i odbiorcza znajdowały się w jednej linii,
 • zdejmij etui z obudowy telefonu. Ładowarka bezprzewodowa powinna działać pomimo dodatkowej ochrony smartfona. Niemniej niekiedy dochodzi do zakłóceń w odbiorze urządzeń. Sprawdź zatem czy telefon nie ładuje się właśnie z tego powodu,
 • nie zapomnij sprawdzić czy ładowarka indukcyjna jest podłączona do źródła zasilania. Jeśli używasz listwy przepięciowej zwróć uwagę czy jest włączona.

Telefon nie chce się ładować? Zadbaj o prawidłową eksploatację baterii i wydłuż jej żywotność

Co zrobić, gdy telefon nie chce się ładować? Masz dwa wyjścia. Pierwsze. Jeśli żaden z powyższych sposobów nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, prawdopodobnie będziesz musiał sięgnąć po fundusze na serwis lub nowy smartfon, bowiem każde urządzenie ma swoją żywotność.

Bateria nie ładuje, ponieważ nadszedł jej czas lub telefon z wbudowaną baterią się zawiesił. Jedyne co możesz zrobić to podjąć próbę reanimacji urządzenia. W niektórych przypadkach wyjściem okazuje się przekazanie smarfona w ręce fachowca. Jednakże duża część użytkowników stawia na całkowitą wymianę z uwagi na nieopłacalność serwisowania z powodu jego wysokich cen.

Drugie. Możesz wydłużyć życie baterii telefonu, stosując nasze sprawdzone metody. Pamiętaj o nich, gdy uda się wyeliminować usterki, lub gdy będziesz zmuszony zmienić urządzenie na nowe.

 1. Wydłuż żywotność baterii, ładując ją do określonego poziomu. Wielu użytkowników popełnia błąd i ładuje telefon do 100%, zostawiając urządzenie podłączone jeszcze kilka godzin do źródła prądu – z reguły dotyczy to tych osób, które ładują smartfony w nocy. Niestety rozwiązanie to wpływa na zużycie baterii oraz skraca jej przydatność. Sugerujemy, aby podłączyć telefon do zasilania w momencie, gdy bateria spadnie do poziomu około 30% i ładować ją maksymalnie do granicy wynoszącej 80%.
 2. Ładuj telefon, korzystając z ładowarki dodanej do zestawu. Dzięki temu masz pewność, że jej moc jest dostosowana do baterii, która jest zainstalowana w urządzeniu. Stosowanie ładowarek o dużej mocy być może skróci czas oczekiwania i szybciej doładujesz telefon, lecz negatywnie wpłynie na żywotność baterii.
 3. Podłączając smartfona do ładowarki, jak i wyjmując zasilacz z gniazda, rób to delikatnie. Zbyt gwałtowne odłączanie lub wpinanie na siłę ładowarki do źródła prądu jest jedną z przyczyn awarii nie tylko telefonu i samego zasilacza, ale również uszkodzeń kontaktów ściennych. Pamiętaj, aby kostkę zasilacza wyjmować z gniazda elektrycznego pod kątem prostym.

Przenieś numer do sieci OTVARTA i doładuj telefon samymi korzyściami

Przenieś numer i dołącz do klientów operatora OTVARTA. Najlepszy abonament telefoniczny w Polsce? Tylko tutaj skorzystasz z atrakcyjnych ofert. O! NAJTAŃSZA! za jedyne 9,99 złotych na miesiąc to doskonały wybór dla osób, które rozmawiają rzadziej, lecz cenią sobie jakość. O! GIGANTYCZNA! natomiast to aż 100 + 200 GB Internetu i rozmowy bez limitu za 49,99 złotych miesięcznie dla tych, którzy poza wysoką jakością połączeń lubią być zawsze online.

Poznaj całą ofertę w OTVARTA i wybierz abonament, który spełni Twoje oczekiwania

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.