Szkodliwe aplikacje Jak się przed nimi chronić?

Bezpieczeństwo aplikacji w telefonie
Na co zwrócić szczególną uwagę?

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Cyberbezpieczeństwo. Zagrożenia związane z aplikacjami mobilnymi

Dodano dnia: 2024-01-02 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Zagrożenia związane z aplikacjami mobilnymiW dzisiejszym świecie, w którym technologia jest obecna już w praktycznie każdym aspekcie życia, cyberbezpieczeństwo ma szczególne znaczenie. Należy zwrócić uwagę na ten temat zwłaszcza w przypadku aplikacji mobilnych. Niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla naszych urządzeń lub danych osobistych – oto kilka kwestii, o których warto pamiętać.

Aplikacje mobilne a cyberbezpieczeństwo

Obecnie aplikacje mobilne są wykorzystywane praktycznie do wszystkiego – od rozrywki, przez komunikację, po załatwianie ważnych spraw bankowych czy zawodowych. W efekcie smartfony stały się źródłem niezwykle cennych informacji osobistych, które są niezbędne do realizacji różnych funkcji tego typu urządzeń. Oznacza to jednocześnie, że są one bardzo atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców, jak również narzędziem wykorzystywanym w procesie kradzieży danych. Potencjalnie każda aplikacja mobilna może stanowić zagrożenie – dlatego podczas korzystania ze smartfona należy zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to w szczególności aplikacji, które pozwalają na kontakt z obcymi użytkownikami lub zachęcają do publikowania danych na swój temat, a także tych, które pochodzą z niesprawdzonych źródeł.

Instalacja aplikacji mobilnych z niesprawdzonych źródeł – zagrożenia

Wśród różnych zagrożeń czyhających na internautów jedną z najczęściej spotykanych form cyberataków jest złośliwe oprogramowanie. Programy tego typu mogą mieć różne działanie – np. uniemożliwiać korzystanie z urządzenia lub przechwytywać informacje. Są one wykorzystywane przede wszystkim w celu kradzieży poufnych danych, które mogą być związane z dostępem do różnych portali czy nawet do kont bankowych. Choć w przypadku smartfonów można liczyć na szereg wbudowanych zabezpieczeń, nadal warto mieć na uwadze potencjalne ryzyko – zwłaszcza w przypadku, gdy dana aplikacja nie pochodzi z oficjalnego sklepu.

Zbieranie danych osobowych

Kolejnym częstym zagrożeniem, jakie niosą za sobą aplikacje mobilne, jest naruszenie prywatności użytkowników poprzez nielegalne zbieranie i późniejsze wykorzystywanie ich danych osobowych. Niejednokrotnie możemy zauważyć, że pobierając nową aplikację na naszego smartfona, dostajemy powiadomienia z prośbą o uzyskanie dostępu do informacji związanych m.in. z lokalizacją czy kontaktami. W wielu sytuacjach nawet nie zdajemy sobie sprawy, że możemy mieć do czynienia z poważnym nadużyciem. Jeśli funkcjonalność aplikacji w żaden sposób nie wskazuje, że do jej działania potrzebne są właśnie takie informacje, warto jeszcze raz zastanowić się przed zainstalowaniem jej na swoim urządzeniu mobilnym.

Fałszywe aplikacje

Następnym problemem, z jakim można spotkać się podczas korzystania ze smartfona, są fałszywe aplikacje. Są one projektowane tak, by do złudzenia przypominać prawdziwe aplikacje lub strony zaufanych instytucji czy firm. To z kolei może skłaniać użytkowników do wprowadzania poufnych danych, które następnie trafiają w ręce cyberprzestępców. Efektem może być m.in. kradzież tożsamości czy przechwycenie informacji dostępowych do różnych kont. Ten rodzaj zagrożenia najczęściej dotyczy popularnych sklepów internetowych, jak również aplikacji bankowych. Podobnie jak w przypadku złośliwego oprogramowania, najlepszym sposobem, by uniknąć ryzyka, jest instalowanie aplikacji wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, jak również dokładne weryfikowanie uprawnień.

Jak uniknąć złośliwego oprogramowania na smartfonie?

Bezpieczne korzystanie z internetu i aplikacji mobilnych wymaga znajomości kilku podstawowych zasad. Na pierwszym miejscu z pewnością powinna znaleźć się kwestia, którą już parę razy poruszyliśmy – korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł przy instalowaniu aplikacji. W zależności od systemu operacyjnego urządzenia mowa o sklepie App Store lub Google Play. Należy unikać pobierania plików instalacyjnych z internetu, ponieważ nie przechodzą one szczegółowej weryfikacji przeprowadzanej w przypadku oficjalnych sklepów.

Oprócz tego ważną kwestią jest regularne aktualizowanie wcześniej pobranych aplikacji. Nowe wersje często zawierają poprawki zabezpieczeń, co pozwala uniknąć różnych niebezpiecznych sytuacji związanych m.in. z kradzieżą danych dostępowych czy przechwyceniem informacji przesyłanych przez użytkownika. Najlepszym wyborem będzie włączenie automatycznych aktualizacji w ustawieniach urządzenia.

Do tego należy pamiętać, aby ograniczyć korzystanie z publicznych sieci do minimum. W miarę możliwości powinno się używać jedynie sprawdzonych, bezpiecznych sieci Wi-Fi lub internetu mobilnego LTE/5G. W ten sposób można znacznie zmniejszyć ryzyko przechwycenia danych. Na koniec warto podkreślić znaczenie świadomego korzystania z pobranych aplikacji, zwłaszcza w kontekście uprawnień: przed instalacją należy dokładnie „prześwietlić” aplikację i upewnić się, czy jej funkcjonalność na pewno wymaga dostępu do poszczególnych informacji.

Cyberbezpieczeństwo aplikacji mobilnych

W dzisiejszym świecie aplikacje mobilne stanowią znaczną część naszego życia, a użytkownicy smartfonów świadomie powierzają im wiele prywatnych danych osobowych. Z tego względu zrozumienie zagrożeń jest niezwykle istotne, by uchronić się przed cyberatakami i innymi zagrożeniami w sieci. Warto zacząć od świadomości i zdobywania wiedzy na temat nowych rozwiązań zarówno sprzętowych, jak i software’owych. Regularne aktualizacje, bezpieczne połączenie Wi-Fi, LTE lub 5G, a także instalowanie aplikacji z zaufanych źródeł – to kluczowe kroki, które każdy powinien podjąć, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas korzystania ze smartfona. Na naszej stronie znajdziesz również inne artykuły, które pomogą Ci ochronić swoje dane: sprawdź, czego dowiesz się z siecią Otvarta, odwiedzając naszego bloga.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.