Wolny Internet Jaka może być przyczyna?

Dlaczego mój Internet zwolnił?
Dowiedz się, co może być powodem słabego Internetu

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Czemu mam słaby Internet?

Dodano dnia: 2021-05-04 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Główną zaletą Internetu jest to, że w łatwy i szybki sposób możemy uzyskać informacje na dowolny temat, przenieść się do świata filmów czy penetrować jego zasoby w poszukiwaniu inspiracji kulinarnych. Co jeśli dostęp do całej wiedzy zawartej w przestrzeni interaktywnej zwalnia? Skąd problem z prędkością Internetu? I co zrobić, żeby Internet szybciej działał? Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, co może spowalniać Internet.

czemu mam słaby internet

Dlaczego Internet wolno chodzi? Po pierwsze znajdź przyczynę!

Wolno działający Internet może wyprowadzić z równowagi nawet tych, którzy dotychczas kierowali się filozofią stoickiego spokoju. Na początek warto przeprowadzić test łącza za pomocą mierników, które dostępne są na wielu strona internetowych. W przeciągu paru chwil dowiesz się, czy Internet, z którego korzystasz, zwalnia. Może być kilka powodów, które powodują problem z szybkością Internetu. Co spowalnia Internet? I co zrobić, aby wpłynąć na przyspieszenie Internetu? Wyjaśniamy!

Internet chodzi wolno z winy operatora

W przypadku gdy Internet wolno działa, warto wejść na stronę operatora i sprawdzić aktualne komunikaty. W większości przypadków wolna praca Internetu może być spowodowana problemami ze strony dostawcy. Zatem na pytanie, czemu mam słaby Internet, odpowiedzią może być firma, z której usług korzystamy.

Internet zwolnił? Przyczyną może być brak aktualnej umowy z operatorem

Zarówno świat, jak i Internet przyspiesza. Aby nie pozostać w tyle, warto zorientować się, jaka prędkość łącza jest nam dostarczana przez dostawcę, z którym mamy podpisaną umowę. Być może problem tkwi właśnie w nieaktualizowanych przez dłuższy czas warunkach, zapewniających poziom szybkości sprzed kilku lat. Bardzo wolny Internet to częsta przyczyna przedawnionych standardów prędkości.

Wykorzystanie danych pakietowych a wolne działanie Internetu

Wykorzystanie wszystkich przysługujących nam danych to kolejny z powodów, dla których warto zweryfikować umowę z dostawcą. Sprawdź, jaki limit danych masz w ofercie. W przypadku szybkiego wykorzystania pakietu operatorzy często obniżają szybkość Internetu do minimum. Wolniejszy Internet może być tego przyczyną.

Wolno chodzący Internet dla konkretnej podstrony

Prawdopodobnie każdy z nas przekonał się, że podczas wchodzenia na daną stronę www szybkość jej ładowania zaczęła mocno spadać. Powód? Niedostosowanie serwisu do standardów, np. serwer słabej jakości, zła instalacja SSL, przeładowanie podstron całą paletą niepotrzebnych reklam czy zdjęcia o dużym rozmiarze. Wszystkie te czynniki mogą spowodować, że Internet strasznie wolno chodzi i tym samym skutecznie zniechęca do dalszego poszukiwania interesujących nas informacji.

Niska prędkość Internetu = duża liczba otwartych zakładek

Korzystając z serwisów, bardzo często jesteśmy zmuszeni do otwierania kilku, kilkunastu zakładek w przeglądarce. Może być to przyczyną słabej prędkości Internetu. W tym wypadku wystarczy pozamykać choćby kilka z witryn, aby jakość korzystania z serwisów momentalnie się poprawiła. Praca w obrębie dużej liczby stron to odpowiedź na to, co może blokować prędkość Internetu.

Problem z wolnym Internetem to duża liczba urządzeń podłączonych do tej samej sieci WiFi

Przyczyn, dlaczego Internet jest wolny, można również szukać w zbyt dużej liczbie osób podłączonych do jednej sieci. Obecnie do WiFi podłączysz już nie tylko smartfony, laptopy czy tablety, ale i telewizory. Warto zatem zweryfikować, które z urządzeń codziennego użytku wykorzystują obecnie sieć WiFi i odłączyć kilka z nich. Takie działanie wpłynie na przyśpieszenie Internetu i da odpowiedź na pytanie, czemu mam słaby Internet.

Dlaczego Internet zwolnił? Osoby postronne korzystają z sieci WiFi

Kwestia poniekąd nawiązująca do wcześniej omawianej przyczyny wolniejszego Internetu. Warto zabezpieczyć sieć hasłem, aby osoby mieszkające w tym samym bloku lub nieopodal nas, nie miały możliwości korzystania z tej samej sieci. Wielu użytkowników podłączonych do WiFi skutecznie obniży jakość przesyłu, przez co będziesz miał zbyt wolny Internet.

Źle skonfigurowany router spowalnia Internet

Nieprawidłowa konfiguracja modemu to kolejny z powodów, przez który słabo działa Internet. Aktualne oprogramowanie tego rodzaju sprzętu można znaleźć na samych stronach www dostawców. Jeżeli to nie pomoże, być może przyczyna tego, czemu Internet zwalnia, jest bardziej zaawansowana i wymaga wymiany routera na nowszy. W takim przypadku należy skontaktować się z operatorem – z reguły dostawcy wymieniają urządzenia na lepsze. Poprawa Internetu powinna być natychmiastowa.

Wolny Internet bezprzewodowy – ustaw odpowiednio modem

Tu ważną rolę odgrywa zasięg sygnału routera oraz jego ustawienie. O ile w mieszkaniach nie powinno być problemu z dostępem do sieci, o tyle w domach o dużej powierzchni lub w biurach, sygnał może zanikać lub przerywać, przez co wolno działa Internet. Warto sprawdzić, jak daleko sięga sygnał urządzenia. W takim wypadku odpowiedź na pytanie, czemu mam słaby Internet, będzie prosta. Jeżeli odległość telefonu komórkowego lub laptopa jest zbyt duża, należy podłączyć komputer bezpośrednio poprzez kabel do gniazdka RJ 45, a w telefonie wyłączyć opcję WiFi.

Przegrzewanie się urządzenia sprawiło, że Internet zwolnił – co zrobić?

Warto od czasu do czasu poświęcić chwilę na odkurzenie sprzętu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Być może to właśnie spora warstwa kurzu zalegająca na poszczególnych komponentach powoduje spowolnienie Internetu. Dobrze zadbać o czysty sprzęt, gdy Internet zwolnił. Jeżeli urządzenie, z którego korzystamy, pobiera multimedia wolniej niż zwykle, sprężone powietrze powinno skutecznie wpłynąć na jakość funkcjonowania laptopa lub smartfona.

Wolny Internet w telefonie – przyczyną może być słaby zasięg operatora

Zapewne każdy z nas doświadczył sytuacji, w której jakość połączeń, a także dostęp do Internetu był mocno ograniczony. Przyczyną tego, dlaczego LTE wolno chodzi, może być zasięgiem BTS-ów, czyli sieci bazowych odpowiedzialnych za jakość połączeń i odpowiadać na pytanie, czemu mam słaby Internet. W przypadku gdy przebywasz z dala od większych miast lub na obszarach mocno górzystych, wolna praca Internetu może być tego skutkiem. Rozwiązanie problemu może być zmiana ustawień preferowanego typu sieci ( tryb pracy sieci) na 3Gw telefonie.

Powolny Internet – przyczyny leżą w wirusach

Dostęp do sieci to także niebezpieczeństwo dla naszych urządzeń. Szkodliwe oprogramowanie może skutecznie przenieść nas do trybu offline i sprawić, że Internet bardzo wolno chodzi. Jeżeli podejrzewasz, że Twój telefon może być zainfekowany, przeskanuj go za pomocą dostępnych w sieci programów antywirusowych. Jest to jedna z częstych przyczyn i jednocześnie odpowiedzi na pytanie, dlaczego Internet wolno działa.

Spowolniony Internet wynikiem nieaktualnych sterowników

Gdy Internet wolno chodzi, warto sprawdzić aktualność sterowników karty sieciowej. Zaktualizuj je przy pomocy menadżera dostępnego na Twoim urządzeniu.

Przyspieszenie Internetu

Gdy coś spowalnia Internet, dobrze jest przeprowadzić rewizję sprzętu, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, które opisaliśmy wyżej. Zanim skontaktujesz się z operatorem, prześledź krok po kroku każdy z elementów. Być może dzięki temu odpowiesz sobie na pytanie, czemu mam słaby Internet. Staraj się co jakiś czas zadbać o urządzenia, czyszcząc je za pomocą specjalnych środków.

Zastanawiasz się, co zrobić, aby Internet szybciej chodził w Twoim telefonie lub domu? Skontaktuj się z nami i sprawdź ofertę na Internet mobilny.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.