Brak zasięgu w telefonie Jakie mogą być przyczyny?

Jak poradzić sobie z brakiem zasięgu?
Dowiedz się, co może być powodem braku zasięgu i jak sobie z tym poradzić

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Czemu nie mam zasięgu w telefonie?

Dodano dnia: 2021-03-25 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Dostęp do takiego urządzenia, jak telefon, powoduje, że wiele codziennych czynności stało się znacznie łatwiejsze niż dotychczas – będąc w obcym mieście, bez trudu sprawdzimy, gdzie jest najbliższa restauracja, opłacimy wszystkie rachunki kilkoma kliknięciami czy zrobimy wiele rewelacyjnych zdjęć z pobytu na wakacjach. Właśnie dlatego tak dużym problemem staje się brak zasięgu. Kiedy Twój telefon nie znajduje sieci, nie dość, że tracisz możliwość wykonywania i odbierania połączeń, to jeszcze jesteś pozbawiony pakietu danych umożliwiających korzystanie z Internetu.

Wiele osób czuje się dzisiaj zaniepokojenie bez dostępu do pakietu operatora, istotne staje się więc, aby możliwie jak najszybciej poradzić sobie, z tym że telefon nie znajduje sieci – brak zasięgu w telefonie Plus, Play czy innego operatora w Polsce potrafi znacznie utrudnić wypełnianie codziennych obowiązków. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy? I, co ważniejsze, jak sobie z nimi poradzić?

Brak zasięgu w telefonie

Brak zasięgu w telefonie – najczęstsze przyczyny

Istnieje kilka powodów, które pojawiają się najczęściej w kontekście problemów z dostępnością sieci. Nie wszystkie leżą po stronie abonenta. Chociaż te zdarzają się już stosunkowo rzadko (wszystko dzięki coraz większej liczbie i wyższej jakości jeśli chodzi o transmitery emitujące obszar dostępu do sieci). Jakie kłopoty możesz napotkać najczęściej, kiedy sieć komórkowa jest niedostępna?

Ukształtowanie terenu

Zdecydowanie najczęstszą odpowiedzią na pytanie, czemu nie mam zasięgu w telefonie, jest niesprzyjające ukształtowanie terenu lub przebywanie w słabo zurbanizowanej przestrzeni. Dobrym przykładem jest las czy obszary zamiejskie. W takich miejscach nie tylko jest znacznie mniej nadajników, ale sam teren utrudnia wychwycenie sygnału przez znajdującą się w telefonie antenę. Znaczenie ma również obciążenie samej sieci – problemy z dostępem są niemalże zawsze o północy w sylwestra, kiedy wszyscy dzwonią do swoich bliskich z życzeniami noworocznymi. I nie ma znaczenia, klientem którego operatora jesteś – brak sieci w telefonie Plus, Orange czy T-Mobile najczęściej właśnie wynika z tych samych problemów przestrzennych – telefon nie łapie zasięgu przez nagromadzenie drzew lub duży dystans między nadajnikami. Z każdym kolejnym rokiem problemy te są jednak coraz mniejsze, istnieje więc spora szansa, że brak zasięgu sieci w telefonie z winy operatora niedługo w ogóle nie będzie problemem.

Przypadkowo włączone opcje

Korzystając ze smartfona łatwo niechcący jednym niepożądanym kliknięciem włączyć opcję, która w danej chwili nie jest potrzebna. Tak może być np. z trybem samolotowym, czyli funkcją wyłączającą antenę w telefonie, aby nie zakłócać pracy systemów obecnych na pokładzie samolotu. Zaskakująco często włącza się ten tryb przez przypadek, a następnie pojawia się zdziwienie – nie mam zasięgu w telefonie. Oczywiście to nie jedyny problem, jaki możemy napotkać w tej kwestii – częstym problemem jest też niewłaściwie ustawiony tryb sieciowy (zamiast „automatyczny” ukierunkowany na konkretną częstotliwość, poza której zasięgiem akurat możesz się znajdować).

Uszkodzona karta SIM

Jeszcze niedawno wymiana karty SIM była dość częsta. Zmiana numeru bądź konieczność zmniejszenia jej rozmiaru powodowały, że wizyty w salonie w celu wymiany karty SIM były dość częste. Obecnie jednak wykorzystuje się jedną kartę nawet przez kilka lat, a przy intensywnej eksploatacji, częstych upadkach czy kontakcie z wodą istnieje ryzyko uszkodzenia jej. Warto wtedy sprawdzić, czy działa w innym urządzeniu. Jeśli nie, to bezproblemowo możesz ją wymienić przy okazji najbliższej wizyty w salonie operatora. W przypadku, kiedy karta zadziała na innym urządzeniu, problem leży w Twoim telefonie.

Uszkodzone urządzenie mobilne

Każde urządzenie mobilne wyposażone jest w antenę umożliwiającej stabilne połączenie z siecią. Niekiedy odpowiedzią na pytanie, dlaczego telefon nie ma zasięgu może się okazać właśnie uszkodzona antena, co negatywnie wpłynie na jakość zasięgu. Istotną informacją jest też typ i rodzaj anteny – na takie kryterium jednak mało kto zwraca uwagę podczas wybierania smartfona, a to dość istotny parametr. Na szczęście naprawa lub wymiana podzespołu nie jest droga, więc w razie mocniejszego upadku i uszkodzenia jej, zawsze można skorzystać z usług specjalisty.

Restart ustawień sieciowych

Zdarza się też, że problem jest niemożliwy do zdiagnozowania przez niewielkie błędy systemowe. W takiej sytuacji warto po prostu zrestartować ustawienia sieci. Niewielkie błędy w rejestrze powinny zostać wyeliminowane samoczynnie, bez konieczności usuwania ich ręcznie. Co jakiś czas i tak warto to zrobić, nawet jak wszystkie funkcje sieciowe działają prawidłowo.

Wskazane wyżej problemy to nie jedyne kłopoty, jakie możesz mieć z dostępem do sieci, lecz zdarzają się one najczęściej. Jeśli Twój telefon nie ma sieci, najprawdopodobniej przyczyną będzie jedna z opisanych wyżej sytuacji. Kiedy więc stajesz przed dylematem, brak zasięgu w telefonie - co zrobić, odpowiedź powinieneś znaleźć w wyżej opisanych przypadkach.

Mój telefon nie ma zasięgu – co można zrobić?

Problemy z zasięgiem – jego brakiem lub niesatysfakcjonującym poziomem – są dość częste. Istnieją specjalne aplikacje ułatwiające zmaksymalizowanie potencjału anteny oraz znacznie łatwiejsze wyszukanie dostępnego zasięgu. Warto jednak udać się z podobnym problemem do operatora i powiedzieć mu, jak sytuacja wygląda. Istnieje spora szansa, że zaproponuje nam on rozwiązanie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Istotne jest także niepomijanie aktualizacji systemowych oraz cykliczna wymiana sprzętu.

Starsze modele telefonów są już po prostu niewspierane przez producentów, którzy, idąc z duchem czasu i szukając nowych rozwiązań technologicznych, porzucają wsparcie dla wariantów sprzed kilku lat. To szczególnie istotna informacja dla osób kupujących urządzenia mobilne na rynku wtórnym, często wybierających modele sprzed kilku lat. Chociaż oczywiście można samemu wgrywać nowsze wersje, to jest to dość męczące i uciążliwie. Pamiętaj zatem, żeby nie pomijać i nie odkładać na potem aktualizacji. Wbrew pozorom nie wpływają one wyłącznie na funkcje i wygląd samego systemu operacyjnego, ale również na komponenty – w tym chociażby antenę.

W OTVARTA dbamy o to, aby takie sytuacje, jak to, że sieć komórkowa jest niedostępna, się nie zdarzały – współpraca z siecią Plus i korzystanie z ich nadajników pozwalają nam na nieobniżanie standardów w zakresie gwarantowania stabilnego zasięgu. Jeśli jest to dla Ciebie istotne kryterium, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.