Czy adres IP się zmienia?
Dowiedz się już teraz.
Czy adres IP się zmienia – czym jest statyczne i dynamiczne IP?
Każde urządzenie łączące się z internetem ma nadaną unikalną liczbę, która służy do jego identyfikacji. Określa się ją mianem adresu IP. Korzystając z ofert różnych operatorów udzielających dostępu do sieci internetowej, mogłeś spotkać się z możliwością wyboru jego formy – statycznej lub dynamicznej. Jesteś ciekaw, czym są, co odróżnia je od siebie i które rozwiązanie jest lepsze? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania – zapraszamy do lektury!
IP – co kryje się pod tym tajemniczym skrótem?
Na początek trochę teorii związanej z tym adresem. Zmienne IP oraz statyczne określa bowiem tylko sposób jego przypisywania do urządzenia, ale w obu przypadkach dotyczy to tzw. protokołu internetowego. Z języka angielskiego jest to „Internet Protocol” i właśnie od tych słów pochodzi określający go skrót.
IP to 32-bitowa liczba, która musi być unikalna, gdyż wykorzystuje się ją do identyfikowania poszczególnych urządzeń łączących się z siecią. Działa to na bardzo podobnej zasadzie, jak znane każdemu adresy pocztowe. Również są one unikalne, dlatego listonosz czy kurier jest w stanie precyzyjnie ustalić, w którym miejscu ma zostawić nadaną do danej osoby paczkę. Komunikacja w internecie wygląda dokładnie tak samo – przesyłane dane są adresowane do konkretnych numerów IP, dzięki czemu trafiają do urządzeń chcących uzyskać dostęp do nich.
Czy pula adresów IP jest nieskończona?
Zdecydowanie nie, gdyż granicą jest długość wspomnianej 32-bitowej liczby. Niezależnie od tego, czy masz dynamiczne IP, czy statyczne, prawdopodobnie wciąż korzystasz z adresu w wersji IPv4, która jest stosowana od bardzo długiego czasu. Ilość dostępnych jego kombinacji w tym przypadku wynosi około 4,3 mld, a w sieci mamy już ponad 4 miliardy użytkowników. Pula jest więc na wyczerpaniu, dlatego stopniowo obserwujemy przechodzenie na wersję IPv6, która ma postać 128-bitowej liczby. Daje to dostęp do ogromnej ilości nowych unikalnych adresów IP.
Statyczny i dynamiczny adres IP – jakie są różnice?
Z punktu widzenia formy adresów urządzeń podłączonych do sieci, oba te rozwiązania technologiczne są identyczne. Niezależnie więc od tego, czy masz internet ze stałym IP, czy dynamicznym (zmiennym), łączysz się z nim na dokładnie takich samych zasadach. Różnice dotyczą sposobu przypisywania tego unikalnego numeru.
Czym jest statyczny adres IP?
W ogromnym uproszczeniu można go porównać z lokalizacją Twojego domu czy mieszkania, która zawsze jest stała. Statyczny adres IP oznacza, że został on przydzielony konkretnie jednemu użytkownikowi w ramach dodatkowo płatnej usługi. Jest usuwany z ogólnodostępnej puli, a więc nikt poza jego właścicielem nie ma możliwości korzystania z niego.
Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne dla firm, które uruchamiając serwer na stałym adresie IP, mają większe możliwości jego zabezpieczenia. Przydaje się on także np. niektórym miłośnikom gier komputerowych oraz właścicielom monitoringów z funkcją podglądu na żywo online.
Czym jest dynamiczny adres IP?
Z doświadczenia wiemy, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy adres IP się zmienia. W zdecydowanej większości przypadków tak, gdyż jest on właśnie dynamiczny. To bowiem usługa bezpłatna, oferowana w ramach każdego dostępnego na rynku łącza internetowego. Jak to działa?
Gdy dane urządzenie łączy się z internetem, ma automatycznie przypisywany adres losowo wybrany z ogólnodostępnej bazy. W momencie rozłączenia się z siecią dynamiczny IP jest uwalniany – powraca do puli i może być wykorzystany przez innego użytkownika. W praktyce oznacza to, że np. po każdym ponownym uruchomieniu komputera czy routera, będziesz mieć inny adres do łączenia się z internetem.
Czy każdy adres IP ma swojego właściciela?
W sieci znajdziesz wiele stron internetowych umożliwiających sprawdzenie, do kogo należy IP. Dynamiczny adres także ma bowiem swojego właściciela, dokładnie tak samo, jak w przypadku statycznego. Wynika to z faktu, iż pewną pulę tych numerów otrzymują poszczególni operatorzy internetu. Z niej są one później przydzielane ich klientom.
Skorzystaj z oferty internetu mobilnego ze stałym lub zmiennym IP – postaw na usługi Otvarta!
Chcesz mieć możliwość korzystania z szybkiego łącza internetowego niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz? Postaw na mobilny internet 5G oraz 4G LTE w sieci Otvarta! Oferujemy pakiety z wysokimi limitami transferu danych i bezterminowymi umowami dla wszystkich, zarówno firm, jak i osób prywatnych. Dodatkowo jeśli tylko chcesz, możesz otrzymać statyczny adres IP! Już dziś poznaj naszą ofertę – gwarantujemy konkurencyjne ceny oraz wysoką stabilność połączeń.
DO OTVARTA!
Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!
-
Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?
-
Jak namierzyć telefon? Poznaj sprawdzone sposoby!
-
Ile GB Internetu wystarczy?
-
Co zrobić, gdy Internet w telefonie nie działa?
-
Dlaczego telefon szybko się rozładowuje, czyli jak poprawić żywotność baterii?
-
Jak odzyskać kontakty z telefonu?
-
Ile kosztuje SMS poza UE? Poznaj ceny za SMS-y w sieci OTVARTA
-
Blokowanie połączeń przychodzących z numerów zastrzeżonych
-
Która sieć ma największy zasięg?
-
Technologia 5G – czym jest?
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018