Oszustwo internetowe Gdzie zgłosić?

Jak i gdzie zgłosić oszustwo internetowe?
Podejmij skuteczne kroki w walce z oszustami

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Gdzie zgłosić oszustwo internetowe? Skuteczne kroki w walce z cyberprzestępczością

Dodano dnia: 2023-07-04 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Oszustwo internetowe to rodzaj przestępstwa, w którym oszuści wykorzystują sieć, aby wyłudzić pieniądze lub dane osobowe od użytkowników.

Przestępcy często posługują się różnymi technikami, takimi jak phishing, fałszywe strony internetowe, spam, czy manipulacja emocjonalna, aby zdobyć zaufanie i wyłudzić wrażliwe dane lub środki finansowe.

Gdzie zgłosić oszustwo internetowe, jeśli i Ty padłeś ofiarą przestępstwa? O tym w dalszej części artykułu.

Gdzie zgłosić oszustwo internetowe? Skuteczne kroki w walce z cyberprzestępczością

Zostałem oszukany przez internet – co robić?

Dlaczego należy zgłaszać oszustwa internetowe? Zgłaszanie oszustw jest nie tylko ważne dla Twojego własnego bezpieczeństwa, ale także pomaga w zwalczaniu cyberprzestępczości w ogólnym rozumieniu.

Twoje zgłoszenie może być kluczowe dla zapobiegnięcia dalszym działaniom hakerów, oszustów czy nieuczciwych sprzedawców.

Gdzie zgłosić oszustwo internetowe? Poznaj instytucje pierwszego kontaktu oraz organy, które zajmują się przestępstwami i zagrożeniami w sieci.

Policja - Twoje pierwsze miejsce zgłoszeń cyberprzestępstwa

Policja jest jedną z najważniejszych instytucji, do których należy zgłaszać oszustwa internetowe. Jeśli jesteś ofiarą takiego przestępstwa, skontaktuj się z policją lub wydziałem do walki z cyberprzestępczością.

a. Jak zgłosić na policję oszustwo internetowe?

Aby skontaktować się z policją, możesz zadzwonić na numer alarmowy 112. Istnieją również specjalne działy w strukturze policyjnej do zwalczania cyberprzestępczości, które można znaleźć na oficjalnej stronie policji w zakładce „Jednostki”.

b. Informacje potrzebne przy zgłaszaniu oszustwa

Przed zgłoszeniem oszustwa internetowego odpowiednio się przygotuj. Zbierze wszystkie niezbędne informacje. Podaj szczegóły dotyczące oszustwa, takie jak adresy e-mail, numery kont bankowych, treść wiadomości czy inne istotne dane, które mogą pomóc w uchwyceniu sprawców.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) również odgrywa ważną rolę w zwalczaniu oszustw internetowych.

a. Jak zgłosić oszustwo do UOKiK?

Aby zgłosić oszustwo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, odwiedź ich stronę internetową, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Swoje obawy lub podejrzenia możesz zgłosić korzystając z infolinii dotyczącej porady konsumenckiej, działającej od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00 lub wypełniając formularz, w którym określisz rodzaj problemu, województwo oraz miasto. Dzięki temu zostaniesz przekierowany na podstronę ze spisem kontaktów do lokalnego Rzecznika Konsumenta oraz innych organów.

b. Rola UOKiK w walce z oszustwami online

UOKiK prowadzi dochodzenia i postępowania administracyjne w sprawach dotyczących oszustw. Mają uprawnienia do nałożenia kar i sankcji na nieuczciwych sprzedawców oraz mogą informować i edukować konsumentów na temat bezpieczeństwa w sieci.

Banki i instytucje finansowe - ochrona Twoich finansów

Banki i instytucje finansowe również odgrywają ważną rolę w zwalczaniu oszustw internetowych. Jeśli jesteś ofiarą oszustwa finansowego, zgłoś to niezwłocznie w banku, aby podjął odpowiednie działania w celu ochrony Twoich finansów i danych.

a. Jak zgłosić oszustwo bankowe?

Skontaktuj się z infolinią swojego banku i poinformuj ich o podejrzanym oszustwie. Udzielą Ci wskazówek dotyczących dalszych kroków, takich jak zablokowanie konta lub karty płatniczej, zmiana haseł, czy też zgłoszenie sprawy organom ścigania.

Konto możesz zablokować jeszcze szybciej, wchodząc na swoje internetowe konto klienta.

b. Jakie kroki podjąć, aby chronić swoje finanse?

W celu ochrony swoich finansów przed oszustwami internetowymi, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • nie udostępniaj wrażliwych danych w sieci,
  • upewnij się, że korzystasz z bezpiecznych stron internetowych,
  • unikaj klikania w podejrzane linki czy otwierania załączników w nieznanych wiadomościach e-mail,
  • przy logowaniu do kotna korzystaj wyłącznie z bezpiecznych sieci – unikaj otwartych sieci Wi-Fi.

Specjalizowane jednostki ścigania cyberprzestępców

Oprócz lokalnych posterunków policji, istnieją również wyspecjalizowane jednostki ścigania, które zajmują się zwalczaniem cyberprzestępczości. Trzy ważne jednostki to Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), Biuro do Walki z Cyberprzestępczością (CERT) czy Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości (EC3).

a. Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP)

CBŚP to wyspecjalizowana jednostka policji zajmująca się ściganiem najpoważniejszych przestępstw, w tym również oszustw internetowych i oszustw SMS.

b. Biuro do Walki z Cyberprzestępczością (CERT)

CERT Polska to jednostka specjalizująca się w reagowaniu na incydenty cybernetyczne oraz w zwalczaniu oszustw internetowych. Mają oni za zadanie identyfikować, analizować i przeciwdziałać zagrożeniom w sieci. Jeśli padłeś ofiarą oszustwa internetowego lub jesteś świadkiem podejrzanej aktywności online, możesz zgłosić incydent do CERT Polska.

Aby zgłosić incydent związany z oszustwem internetowym do CERT Polska, skorzystaj z formularza zgłoszeniowego dostępnego na ich stronie internetowej lub przekaż wiadomość SMS ze złośliwym linkiem na numer 799-448-084 do analizy ekspertów. Co ważne, wiadomość, którą otrzymałeś powinna zostać wysłana do CERT w oryginalnej formie – bez dodatkowych znaczników czy dopisków.

c. Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości (EC3)

Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości (EC3) jest inicjatywą Unii Europejskiej mającą na celu walkę z oszustwami internetowymi i innymi przestępstwami online.

Filtr antyspamowy i antywirusowy w ochronie Twoich danych osobowych

Jednym z najważniejszych kroków w ochronie przed oszustwami internetowymi jest korzystanie z filtrów antyspamowych i antywirusowych. Te narzędzia mogą pomóc w wykrywaniu i blokowaniu podejrzanych wiadomości e-mail, linków i plików, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Filtry i antywirus nie są 100% zabezpieczeniem przed cyberprzestępczością. Jednakże warto je stosować, aby zminimalizować ryzyko kradzieży danych.

Jak uniknąć oszustw internetowych?

Unikanie oszustw internetowych wymaga ostrożności i zdrowego rozsądku. Pamiętaj, aby:

  • nie ufać podejrzanym wiadomościom e-mail,
  • nie udostępniać poufnych informacji,
  • nie klikać w podejrzane linki i nie pobierać nieznanych plików.

Co równie ważne regularnie aktualizuj swoje oprogramowanie i korzystaj z silnych haseł.

Gdzie zgłosić oszustwo internetowe? Podsumowanie i wnioski

Oszustwa internetowe stanowią poważne zagrożenie dla użytkowników sieci, ale istnieje wiele sposobów na to, aby się od nich uchronić.

Pamiętaj o zgłaszaniu oszustw odpowiednim instytucjom, takim jak policja, CERT czy banki. Korzystaj z filtrów antyspamowych i antywirusowych, bądź świadomy zagrożeń online i aktualizuj wiedzę na temat nowych technik przestępców.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.