2, 3, a nawet 4 aparaty w telefonie Po co aż tyle?

Ile aparatów warto mieć w telefonie?
Dowiedz się, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie!

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

2, 3, a nawet 4 aparaty w telefonie – po co aż tyle?

Dodano dnia: 2021-02-15 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Jakość aparatu (mierzona w liczbie mpx, czyli megapixeli) już dawno stała się jednym z podstawowych kryteriów wpływających na podejmowanie decyzji zakupowej u osób zainteresowanych nowym telefonem. Chociaż pierwsze kamery będące częścią komórek jeszcze przed erą smartfonów stanowiły jedynie ciekawostkę technologiczną i mało przydatny gadżet (ze względu na niską jakość zdjęć i filmów), to użytkownicy telefonów szybko stwierdzili, że taki kierunek projektowania urządzeń mobilnych bardzo im się podoba. Dzisiaj, wybierając smartfon, możemy znaleźć nawet telefon z 4 aparatami. Po co w telefonie 2 aparaty, nie mówiąc już o większej liczbie? Chociaż smartfon z dwoma aparatami jest dzisiaj swojego rodzaju standardem, to wciąż mało kto rozumie, do czego służą dwa obiektywy w telefonie.

Aparaty w telefonie

Telefon z 2 aparatami a profesjonalna lustrzanka

Nie da się ukryć, że współczesne aparaty w najnowszych smartfonach są w stanie zdeklasować wiele popularnych lustrzanek i kamer uchodzących za urządzenia dla profesjonalistów. Oczywiście każdy fotograf jest zdania, że żaden telefon nie zastąpi możliwości oferowanych przez urządzenie przeznaczone wyłącznie do robienia zdjęć czy nagrywania filmów. Tradycyjne aparaty mają przede wszystkim tę przewagę, że zawsze można zmienić ich obiektyw, lampę błyskową, podłączyć mikrofon czy statyw. Właśnie dlatego profesjonaliści w dalszym ciągu z dużym dystansem spoglądają na rynek tzw. smartfonów fotograficznych, lecz dla osoby parającej się fotografią hobbystycznie taki Samsung z 4 aparatami to prawdziwa gratka.

Tego typu urządzenie mobilne staje się również doskonałym punktem wejścia dla każdego, kto chce nauczyć się kadrowania, kompozycji i innych podstawowych umiejętności fotograficznych bez konieczności kupowania sprzętów za wiele tysięcy złotych. Telefon z dwoma aparatami z tyłu, a nawet większą ich liczbą to więc narzędzie pozwalające na robienie wysokojakościowych zdjęć, nawet, kiedy o samej sztuce fotografowania nie ma się zbyt rozległej wiedzy.

Po co 4 aparaty w telefonie i co dają?

Klienci kupujący smartfony chcą przede wszystkim solidnego aparatu – obecnie korzysta się z niego nie tylko do robienia zdjęć (przednim oraz tylnym obiektywem), ale również nagrywania filmów, wideokonferencji czy prowadzenia transmisji na żywo. Nieustannie więc rośnie zapotrzebowanie na to, aby urządzenia przechwytujące obraz robiły to w wysokiej jakości i rozdzielczości. Nie zawsze da się to osiągnąć jedynie przy wykorzystaniu jednego aparatu, więc producenci urządzeń mobilnych zdecydowali się stworzyć system opierający się na działaniu większej liczby obiektywów obsługiwanych jedną aplikacją.

Decydując się na telefon wyposażony w 4 aparaty, zyskujesz wiele interesujących opcji i udogodnień, a także parametrów, które możesz dostosowywać zgodnie z własnymi preferencjami czy panującymi warunkami w fotografowanym otoczeniu.

Telefon z 2 aparatami – wygoda robienia zdjęć

Dla przykładu, 2 aparaty w telefonie mogą mieć różne szerokości kątów widzenia – w zależności od potrzeby, zrobisz zdjęcie szerokokątnym obiektywem, doskonale nadającym się do fotografii panoramicznych lub aparatem o węższym kącie – kiedy zależy Ci na zdjęciu portretowym. Smartfon z podwójnym aparatem może gwarantować też znacznie większy, oferujący wyższą jakość zdjęć, zoom lub inną przesłonę – dzięki czemu zrobisz imponujące zdjęcia zarówno za dnia, jak i w nocy. Mówiąc więc w skrócie, po co dwa obiektywy w telefonie? Dla lepszej jakości zdjęć.

Wiesz już, z czego wynika wyposażanie komórek w dwa obiektywy, ale po co 3 aparaty w telefonie? Takie telefony zwykle mają obiektyw standardowy, szerokokątny oraz teleobiektyw, popularnie nazywany zoomem. Są zwykle zróżnicowane także pod kątem przesłony. Tym sposobem otrzymujesz narzędzie, które sprawdzi się w niemalże każdych warunkach – niezależnie od oświetlenia czy odległości od interesującego Cię obiektu. Takie rozwiązanie na pewnym etapie stało się standardem, w każdym przedziale cenowym można było znaleźć smartfony wyposażone w większą liczbę obiektywów – Samsung, Huawei czy Xiaomi – 2 aparaty miały niemalże wszystkie modele sygnowane tymi znanymi logotypami.

Telefon z 3 aparatami – wysoka jakość i nasycenie barw

Niektóre modele smartfonów wykorzystują też zupełnie inne rozwiązanie – dwa aparaty robią zdjęcie w tym samym momencie, jednak jeden z nich przechwytuje wyłącznie obraz w czerni i bieli, natomiast drugi – w kolorze. Połączenie takich fotografii pozwala na uzyskanie niezwykle nasyconego kolorystycznie i szczegółowego zdjęcia – Huawei z dwoma aparatami (model P20) zaskakiwał użytkowników właśnie taką funkcjonalnością.

Telefon z 4 aparatami – profesjonalne zdjęcia bez wysiłku

Czwarty aparat często dodaje możliwość nadania swoim zdjęciom prawdziwie profesjonalnego wyglądu – efekt rozmycia gwarantowany przez rozpoznawanie głębi obrazu powoduje, że każde zdjęcie zyska charakteru i niepowtarzalności – jakby zrobił je profesjonalista. Naturalnie wszystkie aparaty obsługuje się z pozycji jednej aplikacji, która pozwala na ręczne dostosowanie narzędzia do Twoich własnych oczekiwań i preferencji.

Nowsze modele nie wymagają wprowadzania żadnych zmian w programie do robienia zdjęć – algorytm sztucznej inteligencji z dużą precyzją rozpozna Twoje intencje podczas fotografowania i samoczynnie wybierze najlepsze możliwe ustawienia, aby zrobić doskonałe zdjęcie w wysokiej rozdzielczości.

Telefon z wieloma aparatami – który wybrać?

Skoro wiesz już, dlaczego warto stawiać na telefony wyposażone w większą liczbę aparatów, to dobrze byłoby przyjrzeć się propozycjom od znanych producentów. Na rynku znajdziesz dzisiaj wiele atrakcyjnych cenowo i technologicznie modeli, dzięki którym Twoje zdjęcia oraz filmy nagrywane smartfonem nabiorą zupełnie niespotykanego dotąd charakteru. Jakim modelom warto poświęcić uwagę?

  • Xiaomi Mi 10T Pro;
  • Samsung Galaxy M51;
  • POCO X3 NFC;
  • Huawei Mate 20 Pro;
  • Samsung Galaxy S21 Ultra;
  • iPhone 12 Pro Max

To oczywiście tylko kilka przykładów – telefony z różnych półek cenowych, gwarantują jednak najwyższą jakość zdjęć w swojej kategorii. Na rynku znajdziesz także LG wyposażony w dwa aparaty, czy Huawei mający 3 aparaty. W zależności więc od zasobności swojego portfela, z łatwością wybierzesz telefon gwarantujący Ci niezawodność w kwestii robienia zdjęć. Nie zastanawiaj się zatem, po co dwa aparaty w telefonie, tylko wybierz opcję dostosowaną do swoich indywidualnych oczekiwań.

Smartfon i 4 aparaty – odpowiedź na Twoje potrzeby

Smartfony z 2, 3 i 4 aparatami stają się standardem, co więcej, tendencja zwiększania liczby obiektywów do 4 jest zauważalna w propozycjach każdej marki. Wynika to przede wszystkim z potrzeb i oczekiwań samych użytkowników urządzeń mobilnych, niezależnie od tego, czy są oni entuzjastami fotografii, czy nie. W codziennym korzystaniu ze smartfona aparat używany jest bardzo często, nawet w celach czysto użytkowych. Im lepsza jakość zdjęcia, a łatwość zrobienia go – większa, tym klienci bardziej zadowoleni. Skoro zatem wiesz już, po co 4 aparaty w telefonie, zostaje jeszcze zastanowić się, który model wybierzesz dla siebie.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.