Netflix Ile pobiera Internetu?

Ile transferu pobierają filmy i seriale na Netflixie?
Dowiedz się ile Internetu pobiera platforma streamingowa i od czego to zależy

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Ile Internetu pobiera Netflix?

Dodano dnia: 2022-04-05 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

W roku 2021 liczba subskrybentów Netflixa przekroczyła 203 mln osób! Oznacza to, że kalifornijski serwis VOD należy do jednych z największych na świecie dystrybutorów filmów online. Popularność platformy streamingowej rośnie z roku na rok, dzięki czemu kapitalizacja rynkowa Netflixa liczona jest już w setkach miliardów dolarów. NF, podobnie jak inne wiodące platformy video, wykorzystał powszechność Internetu i znalazł się w domach na całym świecie. Dla zwykłego użytkownika kluczowym stają się zagadnienia związane z aspektami technicznymi i zużyciem danych podczas godzin spędzonych na oglądaniu ulubionych filmów i seriali. Ile Internetu pobiera Netflix? Dowiedz się więcej na ten temat, przechodząc do dalszej części tekstu.

ile internetu pobiera Netflix

Ile transferu pobiera film na Netflixie?

Pytanie na temat tego, ile transferu pobiera film online na Netflixie staje się kluczowe, gdy zamiast zwykłej telewizji coraz częściej zaczynamy korzystać z platformy streamingowej. Sam operator szacuje, że wybierając najniższą jakość obrazu (240p) Netflix zużyje około 0,3 GB w przeciągu godziny. Przy średnim formacie (480p) transfer rośnie do 0,7 GB, przy najwyższej jakości natomiast (720p – 1080p) należy się spodziewać, że Netflix pobiera około 3 GB danych i nawet 7 GB w przypadku jakości 4K UHD.

Do optymalnych rozwiązań należy wybór opcji „Auto”, która umożliwia użytkownikowi dostosowanie jakości obrazu do jakości połączenia z siecią. Platforma Netflix sama dostosuje format i wybierze najlepsze rozwiązanie za nas.

Ile Internetu pobiera Netflix? Podsumowując, wiele zależy od tego, w jakiej jakości oglądamy film lub serial. Kalifornijski gigant jakiś czas temu postanowił zoptymalizować platformę pod kątem najnowszych rozwiązań technologicznych. Właścicielom NF szczególnie zależało na tym, aby jakość obrazu mogła być większa nawet przy słabszym połączeniu z Internetem. W rezultacie miało się to odbić na mniejszym zużyciu danych.

Ile danych pobiera Netflix dla poszczególnych formatów jakości obrazu?

Jak już zdołaliśmy ustalić, na to, ile Internetu pobiera Netflix wpływa jakość obrazu. Portal pl.if-koubou przeprowadził szczegółowe badania dotyczącego zużycia danych przez platformę NF. W tym celu monitorowano ilość transmitowanych informacji w czasie przez Netflixa (bitrate) w trakcie zmiany rozdzielczości obrazu. Dla jeszcze lepszego zobrazowania tego, ile danych pobiera NF przekonwertowano kilobity na sekundę (kbps) na gigabajty na godzinę.

Wyniki testów, ile transferu pobiera film w danej rozdzielczości, prezentują się następująco:

  • 480p (720 x 480) – szybkość transmisji wynosi 1750 kb/s, co przekłada się na konwersję 792 MB na godzinę;
  • 720p (1280 x 720) – szybkość transmisji danych oscyluje między 3000 kb/s a 3600 kb/s, co przekłada się na konwersję od 1,3 GB do 1,6 GB na godzinę;
  • 1080p (1920 x 1080) – szybkość transmisji danych oscyluje między 4300 kb/s a 6960 kb/s, co przekłada się na konwersję od 1.9 GB do 3,1 GB na godzinę;
  • 4K (3840 x 2160) – szybkość transmisji danych wynosi od 8000 do 16000 kb/s, co przekłada się na konwersję od 3,5 GB do 7 GB na godzinę.

Filmy i seriale „Pobrane dla Ciebie” – Netflix offline i możliwość oglądania bez dostępu do sieci

„Pobrane dla Ciebie” to funkcja przygotowana dla użytkowników, którzy z uwagi na ograniczony dostęp do Internetu mogą obejrzeć ulubione filmy i seriale offline - jak korzystać z funkcji dowiesz się przechodząc do Centrum pomocy. Netflix w tym celu umożliwił użytkownikom wybranie jednej z trzech opcji pojemności dysku, na który umieszczane są produkcje. Obecnie subskrybenci mogą wybierać między 1 GB, 3 GB oraz 5 GB wolnego miejsca i oglądać filmy bez Internetu. Warto wspomnieć, że platforma sama umieszcza propozycje w bibliotece – odbywa się to na podstawie personalizacji. Algorytmy dobierają materiały na podstawie preferencji i wcześniej obejrzanych produkcji.

Niestety format jakości wybranego filmu lub odcinek serialu ma przełożenie na to, ile miejsca zostanie zapełnione w bazie „Pobrane dla Ciebie”. Szacuje się, że godzina pełnometrażowego filmu w średniej jakości zajmie około 1 GB. Ta sama produkcja zapisana w jakości HD natomiast zajmie już 3 GB. Oznacza to, że użytkownik nie będzie mógł mieć dostępu offline do kilku produkcji jednocześnie, nie mówiąc już o pełnych sezonach ulubionych seriali. Niemniej aktywacja opcji, którą wprowadził Netflix, jest przydatna – Netflix bez Internetu szczególnie przypadnie do gustu tym, którzy chcą umilić sobie czas w podróży i nie zużywać dodatkowych danych na streaming. Po obejrzeniu propozycji można je ręcznie usunąć i zrobić miejsce dla kolejnych rekomendacji.

Nic dziwnego, że użytkownicy serwisów VOD coraz chętniej stawiają na biblioteki online. Możliwość dokonania wyboru według własnych predyspozycji to wolność, której nie doświadczymy, korzystając z tradycyjnych kanałów telewizyjnych.

Ile Internetu pobiera Netflix? Zapomnij o ograniczeniach z siecią OTVARTA!

Wybierz Internet mobilny i zapomnij o zużyciu danych! Dla naszych klientów przygotowaliśmy aż 4 pakiety najtańszego, szybkiego i niezawodnego Internetu. Chcesz cieszyć się rozrywką przez wiele godzin i oglądać ulubione filmy i seriale? Wybierz O! SZYBKI 100 GB! + 200 W NOC! lub O! SZYBKI 200 GB! + 200 W NOC! Z operatorem OTVARTA obejrzysz ulubione produkcje w najwyższej jakości. Już teraz dołącz do klientów naszej sieci!

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.