Inteligentny dom - Smart home. Wszystko w zasięgu twojego telefonu.

Sprawdź jakie korzyści daje rozwiązanie Smart home.
Użyj swojego telefonu do sterowania wieloma urządzeniami w domu.

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Jak zarządzać inteligentnym domem za pomocą telefonu?

Dodano dnia: 2020-08-12 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Z jednej strony duża oszczędność, z drugiej bezpieczeństwo i wygoda - rozwiązania typu Smart Home wkraczają coraz śmielej do naszych domów, imponując swoimi możliwościami i towarzysząc nam w wielu dziedzinach życia. Sterowanie urządzeniami i systemami domowymi za pomocą smartfona i odpowiedniej aplikacji mobilnej to sposób na pełną kontrolę, podniesienie komfortu, oszczędność energii i maksymalizację bezpieczeństwa. Jak wygląda zdalne sterowanie domem z telefonu?  

Jak zarządzać inteligentnym domem za pomocą telefonu?

Dom inteligentny, czyli jaki?

Rozwiązania typu Smart Home pozwalają na zdalne sterowanie domem przez telefon. Regulowanie żaluzji, uruchamianie sprzętu domowego, sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy bramą wjazdową - wszystko to jest możliwe dzięki specjalnym aplikacjom zintegrowanym z poszczególnymi urządzeniami. Na nowoczesne systemy zarządzania sterowane smartfonem decyduje się coraz więcej osób chcących w ten sposób podnieść jakość i komfort życia, a także zoptymalizować wydatki. Aby zmienić tradycyjny dom w tak zwany Smart Home, oprócz stałego dostępu do Internetu i instalacji specjalnych aplikacji, konieczne jest także posiadanie odpowiednich urządzeń lub modułów sterujących, przystosowanych do pracy w takim trybie. 

Na czym polega sterowanie domem z telefonu?

Dom sterowany smartfonem to tak naprawdę możliwość pełnej kontroli nad wieloma urządzeniami zasilanymi energią elektryczną. Za pomocą telefonu można zmienić temperaturę w pomieszczeniu, uruchomić alarm czy zamknąć bramę. Inteligentnym domem można sterować zarówno lokalnie, jak i z dowolnego miejsca na świecie. W większości dostępnych rozwiązań elementem kontrolującym system typu Smart Home jest centralny moduł sterujący, który jest połączony z Internetem za pomocą routera. Tworzy on sieć opartą o protokół łączności bezprzewodowej. Za pomocą centralki połączone zostają wszystkie podsystemy, co pozwala na sprawną komunikację poszczególnych inteligentnych urządzeń i kontrolę ich pracy z poziomu zainstalowanej na smartfonie aplikacji. Dzięki temu możliwe jest zarządzanie wieloma domowymi urządzeniami: włączanie i wyłączanie oświetlenia, oglądanie obrazu wideo z domofonu, obsługiwanie sprzętu audio-wideo czy sterowanie klimatyzacją. Centralka przesyła do aplikacji historię pracy i statystyki jej parametrów dla poszczególnych urządzeń.

Inteligentny dom - aplikacja sterująca na telefon

Smartfony dają szereg możliwości zdalnego sterowania domem. Dedykowane aplikacje umożliwiają kontrolę nad wieloma urządzeniami, zarówno w domu, jak i poza nim. To właśnie zainstalowana na smartfonie aplikacja jest elementem pozwalającym na zarządzanie wszystkimi podsystemami oraz komponentami inteligentnego domu. Powinna być uniwersalna, pozwalając tym samym na skuteczną kontrolę urządzeń różnych producentów, i wyposażona w przejrzysty oraz czytelny dla użytkownika interfejs. Poszczególne inteligentne urządzenia należy pogrupować według pomieszczenia, w którym są umieszczone, lub ich zastosowania. Dobra aplikacja to taka, która obsługuje urządzenia znajdujące się w wielu budynkach, przydzielająca domownikom prawa dostępu i współpracująca z asystentem głosowym. Przydatną funkcję stanowi także możliwość tworzenia sekwencji zdarzeń uruchamianych o danej godzinie (np. po powrocie z pracy). Wystarczy jedno polecenie, aby ustawić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, włączyć światło czy nawet uruchomić odtwarzanie muzyki. Ważne, aby aplikacja umożliwiała odbieranie wskazań i powiadomień z urządzeń, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo  - czujników dymu, zalania czy przepięciowych. Dostępne są także dedykowane aplikacje służące do obsługi systemów pochodzących od konkretnych producentów - m.in. Samsung Smart Home, FIBARO Smart Home, Xiaomi MiHome czy Extra Life od firmy Zamel. 

Sterowanie domem przez telefon w praktyce

  • Sterowanie oświetleniem 

Sterowanie oświetleniem w inteligentnym domu może odbywać się indywidualnie lub grupowo, za pomocą telefonu i zainstalowanej w nim aplikacji mobilnej, która współpracuje z systemową centralką. Aplikacja pozwala sterować włącznikami, czujnikami ruchu i pracą żarówek. To pozwala na swobodną konfigurację oświetlenia o danym natężeniu, barwie, temperaturze, intensywności o danej porze dnia czy odpowiednim nastroju.

  • Kontrola ogrzewania i klimatyzacji

Mobilna aplikacja w telefonie pozwala również na zdalne sterowanie temperaturą w domu, zarządzając bezprzewodowo termostatycznymi głowicami, które są zainstalowane w grzejnikach. Podczas dłuższej nieobecności w domu można zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach do minimum, a krótko przed planowanym powrotem zwiększyć ją w newralgicznych miejscach. System inteligentnego ogrzewania można dowolnie programować, tworząc harmonogramy i scenariusze na dany okres. W ten sposób wspomniane wcześniej głowice będą dostosowywać temperaturę w pomieszczeniach do pory dnia czy obecności domowników. Telefon może posłużyć także do sterowania systemami wentylacji i klimatyzacji. 

  • Sterowanie roletami

Wystarczy jedno kliknięcie w telefonie, aby automatycznie zasunąć czy odsłonić rolety lub żaluzje, zarówno w domu. jak i poza nim - za pomocą zdalnego sterowania. Odpowiednio skonfigurowany harmonogram pozwala na zautomatyzowanie procesu sterowania, a dzięki zastosowaniu kontraktora istnieje możliwość sprawdzenia, czy okna są zamknięte czy otwarte. 

  • Bezpieczeństwo domu

Dzięki monitoringowi współpracującemu z urządzeniami mobilnymi możliwa jest stała kontrola domu i jego otoczenia. Dedykowana aplikacja pozwala na połączenie monitoringu ze smartfonem za pośrednictwem Internetu. W ten sposób na telefonie pojawia się obraz z kamery, możliwa jest komunikacja głosowa lub wideo ze znajdującą się przy wejściu osobą czy zdalne uruchamianie bramy wjazdowej. System może informować o zalaniu, wykryciu dymu czy próbie włamania. Dzięki odpowiedniej konfiguracji, alert może przychodzić nie tylko na telefon właściciela, ale także innych zaufanych osób, które znajdują się pobliżu (np. sąsiadów). 

To tylko niektóre przykłady praktycznego sterowania domem przez telefon. Kontrola poszczególnych urządzeń i elementów inteligentnego systemu za pomocą zainstalowanej w smartfonie aplikacji to doskonały sposób na oszczędzenie czasu i pieniędzy, a także ułatwienie wielu codziennych czynności. Dom sterowany smartfonem może opierać się na pojedynczych urządzeniach różnych producentów, łączyć je w sieć pracującą na jednym z protokołów komunikacyjnych lub wykorzystywać gotowy, kompletny system automatyki budynkowej. 

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.