Inteligentny dom Jaki system wybrać?

Smart Home
Wybierz odpowiedni system inteligentnego domu według potrzeb

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Inteligentny dom - jaki system wybrać?

Dodano dnia: 2023-04-27 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Marzysz o domu z idealną temperaturą, oświetleniem i poziomem bezpieczeństwa? Systemy inteligentnego domu pozwalają na to i na znacznie więcej! Dzięki temu rozwiązaniu możesz kontrolować swoje urządzenia za pomocą głosu, smartfona czy tabletu gdziekolwiek jesteś. W tym artykule przedstawimy Ci, czym są systemy inteligentnych domów, jakie funkcje oferują i jakie są najpopularniejsze systemy na rynku. Dowiesz się również, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego systemu dla siebie. Zapraszamy do lektury!

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom, nazywany także domem zautomatyzowanym, to mieszkanie lub dom, w którym zastosowano systemy informatyczne, pozwalające na zdalne sterowanie urządzeniami i instalacjami, takimi jak oświetlenie, klimatyzacja, wentylacja.

Dzięki temu można zdalnie kontrolować „funkcje życiowe” domu za pomocą smartfona czy tabletu. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w tego rodzaju system, ze względu na komfort, oszczędność czasu, a także bezpieczeństwo.

Inteligentny dom - jaki system wybrać?

Jakie funkcje oferuje system inteligentnego domu?

System inteligentnego domu oferuje wiele funkcji, które sprawiają, że codzienne życie jest bardziej komfortowe i bezpieczne. Wśród nich wymienić można m.in. kontrolę oświetlenia, dzięki której można zdalnie włączyć i wyłączyć światło w domu, a także dostosować jego jasność do indywidualnych potrzeb.

Kolejną funkcją jest sterowanie klimatyzacją i wentylacją, dzięki czemu można dostosować temperaturę w domu do własnych preferencji.

Bezpieczeństwo domu to kolejna ważna funkcja systemu inteligentnego domu, która pozwala na zdalne monitorowanie domu oraz alarmowanie w przypadku wykrycia zagrożeń.

Ostatnią, ale nie mniej ważną funkcją jest automatyzacja urządzeń domowych, dzięki której można zdalnie sterować różnego rodzaju sprzętami, takimi jak odtwarzacze audio czy też roboty sprzątające.

Podsumowując, podstawowymi funkcjonalnościami są:

 • Kontrola oświetlenia - możliwość zdalnego włączania i wyłączania świateł, regulacja jasności i koloru światła.
 • Sterowanie klimatyzacją - zdalna regulacja temperatury w pomieszczeniach, zarządzanie klimatyzacją i ogrzewaniem.
 • Bezpieczeństwo domu - monitorowanie domu za pomocą kamer i czujników ruchu, alarmowanie w przypadku wykrycia intruza.
 • Automatyzacja urządzeń domowych - możliwość ustawienia harmonogramu działania urządzeń, takich jak pralka czy zmywarka, zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń.

Każda z tych funkcji może być dostępna w różnych systemach inteligentnych domów i może mieć różne poziomy zaawansowania, w zależności od producenta i modelu. Warto dokładnie zastanowić się, które funkcje są nam najbardziej potrzebne i wybrać system, który je oferuje.

Rodzaje systemów inteligentnych domów

Na rynku dostępne są różne rodzaje systemów inteligentnych domów, w zależności od ich funkcjonalności i zastosowanej technologii. Wyróżnić można m.in.:

 • systemy zarządzania inteligentnym domem, które pozwalają na zdalne sterowanie wszystkimi urządzeniami z jednego miejsca,
 • systemy zintegrowane z urządzeniami mobilnymi, które umożliwiają kontrolowanie urządzeń za pomocą smartfona czy tabletu,
 • systemy zintegrowane z głosem, takie jak Amazon Alexa czy Google Assistant, pozwalają na kontrolowanie urządzeń głosem.

Kryteria wyboru systemu inteligentnego domu

Przy wyborze systemu inteligentnego domu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów. Ilość i rodzaj funkcji oferowanych przez system to jedno z najważniejszych z nich, które powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Kompatybilność z urządzeniami domowymi to kolejny ważny czynnik, który pozwala na wykorzystanie już posiadanych urządzeń, a także na łatwe rozbudowywanie systemu w przyszłości. Ważna jest również łatwość w instalacji i konfiguracji, szczególnie dla osób, które nie są biegłe w technologii.

Bezpieczeństwo systemu to kolejny istotny czynnik, którego nie można lekceważyć, szczególnie w kontekście ochrony prywatności.

Ostatnim, ale równie ważnym czynnikiem są koszty instalacji i użytkowania, które powinny być dostosowane do indywidualnych możliwości finansowych.

Najpopularniejsze systemy inteligentnych domów na rynku

Na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów inteligentnych domów. Oto najważniejsze z nich:

 1. Apple HomeKit - to system stworzony przez firmę Apple, który umożliwia kontrolę urządzeń z systemem iOS, takich jak iPhone czy iPad. Dzięki HomeKit możesz sterować oświetleniem, klimatyzacją, roletami czy czujnikami ruchu za pomocą smartfona lub asystenta głosowego Siri. System ten zapewnia wysoką jakość i bezpieczeństwo danych, a także umożliwia integrację z urządzeniami innych producentów.
 2. Amazon Alexa - to system głosowy stworzony przez firmę Amazon, który działa na urządzeniach Echo i umożliwia kontrolę urządzeń za pomocą poleceń głosowych. Alexa może regulować oświetlenie, klimatyzację, urządzenia audio i wiele innych, a także integrować się z tysiącami urządzeń innych producentów.
 3. Google Assistant - to system głosowy stworzony przez firmę Google, który działa na urządzeniach z systemem Android oraz na głośnikach Google Home. Dzięki Google Assistant możesz kontrolować oświetlenie, klimatyzację, urządzenia audio i wiele innych, a także otrzymywać informacje o pogodzie, ruchu ulicznym czy harmonogramie dnia.
 4. Samsung SmartThings - to system stworzony przez firmę Samsung, który umożliwia integrację różnych urządzeń inteligentnego domu. Za pomocą SmartThings możesz kontrolować oświetlenie, klimatyzację, urządzenia audio, drzwi i wiele innych, a także tworzyć scenariusze i harmonogramy działania urządzeń.
 5. Fibaro - to system stworzony przez polską firmę Fibar Group, który umożliwia kontrolę oświetlenia, klimatyzacji, ogrzewania i innych urządzeń domowych za pomocą smartfona lub tabletu. Fibaro oferuje również zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak detektory dymu, czujniki ruchu i kamery.
 6. Home Assistant - to otwarty, darmowy system inteligentnego domu, który pozwala na kontrolę urządzeń za pomocą smartfona, tabletu czy asystenta głosowego. Home Assistant umożliwia integrację z różnymi urządzeniami innych producentów, a także daje możliwość tworzenia własnych automatyzacji i programów działania urządzeń.

Inteligentny dom – jaki system wybrać? Podsumowanie

Inteligentny dom to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność wśród osób, które cenią sobie komfort i bezpieczeństwo.

Dzięki systemom inteligentnych domów można zdalnie kontrolować wiele różnych urządzeń i instalacji, co pozwala na oszczędność czasu i dostosowanie funkcji do indywidualnych potrzeb.

Przy wyborze systemu warto zwrócić uwagę na kryteria takie jak ilość i rodzaj funkcji, kompatybilność z urządzeniami domowymi, łatwość w instalacji i konfiguracji, bezpieczeństwo systemu oraz koszty instalacji i użytkowania.

Dobrze, aby przed decyzją o zakupie systemu zapoznać się z najpopularniejszymi z nich i wybrać ten, który odpowiada indywidualnym potrzebom i preferencjom.

Zdalny inteligentny dom potrzebuje niezawodnego dostępu do sieci. W OTVARTA mamy dla Ciebie pakiety, które pozwolą na swobodne korzystanie z internetu mobilnego. Sprawdź, co możesz zyskać, przenosząc numer do naszej sieci.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.