Jaki internet wybrać?
Sprawdź jaki internet idealnie będzie wpasowywał się w twój tryb życia. Dowiedź się jakie są różnice między internetem mobilnym, a stacjonarnym.
Internet przewodowy – swoboda surfowania czy ograniczenie możliwości?
W dobie nowoczesnych technologii, dynamiki naszego życia i mobilności, w zasadzie nie wyobrażamy już sobie korzystania z Internetu przewodowego. Obecnie dostęp do sieci potrzebny nam jest nie tylko w jednym miejscu – w domu czy pracy, podłączony do komputera. Dziś naszym standardem staje się korzystanie z Internetu mobilnego w telefonie, laptopie czy tablecie, niezależnie od miejsca, w którym obecnie jesteśmy. Internet stacjonarny na nic się zda w drodze samochodem, w autobusie, w kawiarni, podczas wyjazdu służbowego czy wakacji. Przestań zatem przeglądać dalej oferty Internetu stacjonarnego i postaw na swobodę korzystania z sieci, wybierając Internet mobilny LTE, który będziesz miał zawsze przy sobie!
Internet wczoraj i dziś
Internet towarzyszy naszemu życiu od całkiem niedawna, albowiem od końca lat 90. ubiegłego wieku. Wówczas pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiały firmy telekomunikacyjne, oferujące dostęp do Internetu za pomocą modemu telefonicznego 56k. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia te umożliwiały pobieranie danych z szybkością 56 kilobitów na sekundę! W obecnych czasach prędkość ta wydaje się nam niemożliwie mała, natomiast ówcześnie był to szczyt marzeń wielu z nas.
Z czasem modem telefoniczny 56k został zastąpiony przez szerokopasmowy dostęp do sieci, czyli Internet przewodowy. Sieć kablowa dostarczyła Internet stacjonarny bez limitu danych do wielu polskich domów. Jej popularność zaczęła wzrastać, a technologia działania ulegała stałej poprawie. Prędkość Internetu stopniowo wzrastała kolejno do 126kb/s, 256kb/s, 512kb/s – coraz bardziej zwiększał się komfort korzystania z zasobów sieciowych. Ostatnie dziesięciolecie to osiągnięcie przez Internet stacjonarny szybkości do 1,2, 6, 8, 10 a następnie 20, 60 i nawet 100mb/s!
Szybkość przesyłu danych oraz brak ograniczenia ilości przeglądanych stron czy wielkości pobieranych plików ma jednak swoją cenę, a mianowicie konieczność podłączenia modemu / routera do minimum dwóch kabli – zasilającego oraz łączącego z gniazdem operatora. Podłączenie do gniazdka elektrycznego możliwe jest przy użyciu zasilacza, który przekształca 230V na napięcie modemu. Dodatkowo jeśli nie chcesz lub nie masz możliwości łączenia się z Internetem stacjonarnym za pomocą WiFi, musisz podłączyć trzeci kabel, integrujący modem z komputerem. Ograniczenie zasięgu modemu czy to w długości kabla, czy też w zasięgu WiFi to zdecydowanie największa wada, mocno ograniczająca mobilność i swobodę korzystania z Internetu oraz pełną eksploatację usługi, za którą co miesiąc płacisz.
Najlepszy Internet stacjonarny kontra Internet mobilny
Każda forma dostępu do Internetu (więcej o wszystkich sposobach dostępu do Internetu znajdziesz tutaj) posiada zarówno wiele zalet, jak i kilka wad. Decyzja na jaki Internet się zdecydować w dużej mierze zależy od celów, w jakich wykorzystujemy sieć. Jeśli chcemy korzystać z Internetu w celach osobistych, dużo wygodniejszym rozwiązaniem okaże się bez wątpienia Internet mobilny, który możemy zabrać ze sobą w podróż, do znajomych, do kawiarni czy do parku. Także jeśli Twoja praca wymaga mobilności i częstych wyjazdów służbowych, Internet mobilny do laptopa to niezbędność. Natomiast oferty Internetu stacjonarnego mogą przeglądać w szczególności firmy działające w branży IT i inne biznesy oparte na stałej, stacjonarnej pracy, wymagającej stabilnego łącza. Poniżej zamieszczamy porównanie Internetu stacjonarnego z Internetem mobilnym:
|
Internet mobilny w OTVARTA |
Internet przewodowy |
zasilanie elektryczne |
zasilane własne modemu lub połączenia z gniazdkiem elektrycznym – do wyboru |
modem wymaga połączenia z gniazdkiem elektrycznym przy użyciu zasilacza |
połączenie z siecią |
za pomocą łączy radiowych |
za pomocą modemu stale podłączonego do gniazdka operatora |
zasięg |
w dowolnym miejscu – na działce, w domu, na wakacjach w biurze. |
działa w obrębie zasięgu gniazdka operatora lub zasięgu działania WiFi |
prędkość |
LTE – 100 Mb/s, a nawet 300 Mb/s |
między 1Mb/s a 100Mb/s |
cena |
zależna od ilości danych do wykorzystania, pobieranych zawsze z najwyższą prędkością |
zależna od prędkości przesyłu danych, bez względu na intensywność wykorzystania łącza |
umowa |
brak minimalnego czasu trwania umowy |
zazwyczaj długoterminowa umowa, rozliczana abonamentowo |
Najtańszy Internet stacjonarny
Cena to niejednokrotnie kluczowy wyznacznik przy wyborze usług internetowych. Pamiętaj jednak, że najtańszy Internet stacjonarny to często Internet najwolniejszy. Przed decyzją na podpisanie umowy, rozważ jak często i jakiego typu czynności wykonujesz w sieci. Strony internetowe stają się coraz bardziej multimedialne, pełne wysokiej jakości obrazów, dźwięków, materiałów wideo. Każdy element strony www wymaga załadowania – jeśli Twój Internet stacjonarny będzie posiadał jedną z niższych prędkości funkcjonujących obecnie w ofertach operatorów, stracisz na czekanie przed komputerem wiele cennego czasu, nim witryna otworzy się w pełnej krasie. Ważne także, by zwrócić uwagę na jakość sprzętu dostarczanego przez operatora przy zakupie najtańszego Internetu stacjonarnego – specyfikacja techniczna routera może wpływać na moc sygnału WiFi i utrudniać efektywne korzystanie z sieci.
Ciągle udoskonalane technologie przesyłania danych sprawiają, że coraz częściej prędkość Internetu mobilnego oraz spora ilość danych do wykorzystania, zbliża się ofertowo do propozycji dostawców Internetu stacjonarnego, szczególnie poza centrami większych miast. Jeśli zatem poszukujesz elastycznej oferty Internetu, który będzie szybki i łatwo dostępny, zdecydowanie wybierz Internet mobilny. Natomiast jeżeli chciałbyś uzupełnić tę usługę o nielimitowany Internet domowy czy poszukujesz stabilnego dostępu do sieci w swojej firmie, przenośny Internet możesz uzupełnić np. Internetem światłowodowym, zapewniającym dużą prędkość przesyłu danych.
DO OTVARTA!
Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!
-
Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?
-
Jak namierzyć telefon? Poznaj sprawdzone sposoby!
-
Ile GB Internetu wystarczy?
-
Jak odzyskać kontakty z telefonu?
-
Co zrobić, gdy Internet w telefonie nie działa?
-
Dlaczego telefon szybko się rozładowuje, czyli jak poprawić żywotność baterii?
-
Blokowanie połączeń przychodzących z numerów zastrzeżonych
-
Ile kosztuje SMS poza UE? Poznaj ceny za SMS-y w sieci OTVARTA
-
Jak zablokować reklamy w telefonie?
-
Gdzie jest chmura w telefonie? Wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualnym dysku