Jak dostosować telefon dla seniora?
Dowiedz się jak dostosować ustawienia i jakie aplikacja warto pobrać
Jak najlepiej skonfigurować telefon dla seniora?
Starsi wiekiem ale młodzi duchem. Seniorzy, bo o nich mowa, idą ku nowoczesności i coraz częściej przekonują się do innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Kontakt z przyjaciółmi i rodziną dla osób starszych to ważny aspekt w ich codziennym życiu. Współcześni seniorzy coraz chętniej sięgają po smartfony i laptopy, czerpiąc z ich nieograniczonych możliwości. Aby obsługa urządzeń mobilnych nie była dla nich enigmą warto dopasować ustawienia i aplikacje do ich potrzeb. Jak najlepiej skonfigurować telefon dla seniora? Jakie aplikacje na androida dla starszych osób warto zainstalować? Dowiedz się czytając poniższy artykuł.
Telefon dla seniorów – po pierwsze launcher
Telefon dla starszej osoby powinien być jak najprostszy w obsłudze. Aby tak się stało warto zadbać o launcher. Czym on jest? W dużym skrócie jest to program, który umożliwi korzystanie z najpotrzebniejszych aplikacji zainstalowanych w telefonie. Instalując na smartfonie launcher sprawiamy, że osoba starsza na głównym ekranie zobaczy tylko te funkcje, które są jej niezbędne – ich wybór zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb.
Choć część z programów jest w języku angielskim nie powinno to ostatecznie wpływać na jakość obsługi smartfona. Do takich aplikacji należą m.in.: Wiser – Simple Senior Launcher, Senior Safety Phone, Simple Launcher czy Senior Menu. Każdy z programów sprawi, że poruszanie się po interfejsie komórki będzie niebywale proste. Zaletą takich programów jest kompatybilność z różnymi wersjami Androida, lekkość (nie zajmują dużo miejsca w pamięci telefonu), oraz bardzo dobra optymalizacja.
Jak wygląda obsługa tych aplikacji dla seniora w praktyce? Po instalacji do ekranu głównego możemy dodać kilka dużych ikon tych funkcji, z których starsza osoba będzie korzystała najczęściej. I tak, na ekranie senior będzie mógł wybrać np. kontakty, galerię zdjęć, wiadomości, aparat, kalendarz czy ikonę prowadzącą do wszystkich aplikacji zainstalowanych w telefonie.
Telefon dla emeryta – po drugie komunikator
Każdy dziadek i babcia pragnie częściej odwiedzać swoje wnuki. Nie zawsze jest to możliwe. Dlatego między innymi z myślą o seniorach powstały komunikatory, z których pomocą można prowadzić wideorozmowy. Jedną z propozycji jest Google Duo. Aby założyć konto wymagana będzie jedynie weryfikacja numeru. Wybieranie połączeń do osób jest proste dzięki synchronizacji aplikacji z zapisanymi numerami. Wystarczy jedno kliknięcie, aby starsza osoba mogła ujrzeć swoje wnuki na ekranie.
Skype to druga propozycja. Komunikator znany i często wykorzystywany zarówno w domu, jak i pracy. Interfejs jest bardziej rozbudowany, ale sama obsługa nie powinna stanowić problemu. Aplikacja daje możliwość prowadzenia rozmów wideo, wysyłania wiadomości tekstowych, a także prowadzenia rozmów głosowych.
Ostatnią propozycją jest Messenger Lite. Aplikacja działa nawet na starszych telefonach. Jest lekka, szybka, bardzo intuicyjna a przy tym mało rozbudowana. Dla wielu osób ta wersja Messengera będzie uboga i mało atrakcyjna. Jednakże dla seniora stanie się wyborem idealnym.
Słaby wzrok to nie problem – konfiguracja smartfona pod względem wielkości czcionki
W przypadku wielkości liter nie trzeba przeszukiwać specjalnych aplikacji. Wystarczy skonfigurować cyfrową klawiaturę. Można to zrobić w kilku prostych ruchach. W zależności od modelu smartfona może to wyglądać nieco inaczej.
- Wejdź w Ustawienia,
- Przejdź do zakładki Dodatkowe ustawienia i wybierz Język i metody wprowadzania,
- Zarządzaj klawiaturami,
- Kliknij w Ustawienia,
- Z listy wybierz Preferencje,
- W niej przejdź do sekcji Układ i kliknij w Wysokość klawiatury,
- Tam wybierz opcję: Dość duża, Duża lub Bardzo duża.
Przypomnienie o lekach – telefon dla seniora z ustawionymi powiadomieniami
Z myślą o zdrowiu osób starszych powstały aplikacje, które dbają o to, aby seniorzy nie zapominali o lekach. Choć również dobrze można skorzystać z podstawowej funkcji alarmu lub kalendarza, warto pochylić się nad tym co proponuje sklep Google. W jego zasobach znajdziemy m.in.: Pills Reminder, Medfox, Med. Control, Zarządzanie Lekami i wiele innych.
Dla przykładu Pills Reminder to bardzo prosta w obsłudze aplikacja, w której wystarczy dodać nazwy leków i przypisać im alarm. Pills Reminder zadba o to, aby senior zauważył aktywność telefonu i przypomniał sobie o niezbędnych lekarstwach.
Jaki wybrać smartfon dla seniora?
Poza odpowiednią konfiguracją postanowiliśmy zwrócić uwagę również na modele dostępne obecnie na rynku, które będą dobrym wyborem w przypadku osób starszych. W naszym zestawieniu znalazły się jedynie proste telefony komórkowe dla starszych osób.
Telefon z klawiaturą dla seniora może okazać się najprostszym rozwiązaniem. Klawisze będą dużym ułatwieniem. Choć są one obecne jeszcze na rynku to nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Głównie za sprawą małych i niepraktycznych ekranów. Jeżeli taka komórka okaże się jednak optymalnym rozwiązaniem warto wybrać Nokię 5310, myPhone’a Halo czy Alcatela 2019.
Dobrze zatem poszukiwać modelu wśród smartfonów z przekątną od 4,5 ‘’. Nie jest to być może gigant, ale też nie są to egzemplarze o mocno rozwiniętych parametrach, co zdecydowanie przekłada się na ich cenę. Tani telefon dla seniora w takim wydaniu będzie wystarczający. O jakich modelach mowa? Np. Maxcom MS459 Harmony.
Wybierz najlepszy abonament w sieci OTVARTA i rozmawiaj bez limitu!
Spraw radość osobom, które kochasz i wybierz atrakcyjną ofertę w sieci OTVARTA. Wybierz abonament telefoniczny już od 9,99 zł za miesiąc. Dołącz do tysięcy klientów i ciesz się z niezawodnego i szybkiego Internetu. Zobacz co możesz zyskać przenosząc numer do OTVARTA. Korzystaj z najtańszych usług na runku.
DO OTVARTA!
Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!
-
Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?
-
Jak namierzyć telefon? Poznaj sprawdzone sposoby!
-
Ile GB Internetu wystarczy?
-
Jak odzyskać kontakty z telefonu?
-
Co zrobić, gdy Internet w telefonie nie działa?
-
Dlaczego telefon szybko się rozładowuje, czyli jak poprawić żywotność baterii?
-
Blokowanie połączeń przychodzących z numerów zastrzeżonych
-
Ile kosztuje SMS poza UE? Poznaj ceny za SMS-y w sieci OTVARTA
-
Jak zablokować reklamy w telefonie?
-
Gdzie jest chmura w telefonie? Wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualnym dysku