Telefon dla seniora Jak skonfigurować

Jak dostosować telefon dla seniora?
Dowiedz się jak dostosować ustawienia i jakie aplikacja warto pobrać

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Jak najlepiej skonfigurować telefon dla seniora?

Dodano dnia: 2021-09-13 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Starsi wiekiem ale młodzi duchem. Seniorzy, bo o nich mowa, idą ku nowoczesności i coraz częściej przekonują się do innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Kontakt z przyjaciółmi i rodziną dla osób starszych to ważny aspekt w ich codziennym życiu. Współcześni seniorzy coraz chętniej sięgają po smartfony i laptopy, czerpiąc z ich nieograniczonych możliwości. Aby obsługa urządzeń mobilnych nie była dla nich enigmą warto dopasować ustawienia i aplikacje do ich potrzeb. Jak najlepiej skonfigurować telefon dla seniora? Jakie aplikacje na androida dla starszych osób warto zainstalować? Dowiedz się czytając poniższy artykuł.

Jak najlepiej skonfigurować telefon dla seniora?

Telefon dla seniorów – po pierwsze launcher

Telefon dla starszej osoby powinien być jak najprostszy w obsłudze. Aby tak się stało warto zadbać o launcher. Czym on jest? W dużym skrócie jest to program, który umożliwi korzystanie z najpotrzebniejszych aplikacji zainstalowanych w telefonie. Instalując na smartfonie launcher sprawiamy, że osoba starsza na głównym ekranie zobaczy tylko te funkcje, które są jej niezbędne – ich wybór zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb.

Choć część z programów jest w języku angielskim nie powinno to ostatecznie wpływać na jakość obsługi smartfona. Do takich aplikacji należą m.in.: Wiser – Simple Senior Launcher, Senior Safety Phone, Simple Launcher czy Senior Menu. Każdy z programów sprawi, że poruszanie się po interfejsie komórki będzie niebywale proste. Zaletą takich programów jest kompatybilność z różnymi wersjami Androida, lekkość (nie zajmują dużo miejsca w pamięci telefonu), oraz bardzo dobra optymalizacja.

Jak wygląda obsługa tych aplikacji dla seniora w praktyce? Po instalacji do ekranu głównego możemy dodać kilka dużych ikon tych funkcji, z których starsza osoba będzie korzystała najczęściej. I tak, na ekranie senior będzie mógł wybrać np. kontakty, galerię zdjęć, wiadomości, aparat, kalendarz czy ikonę prowadzącą do wszystkich aplikacji zainstalowanych w telefonie.

Telefon dla emeryta – po drugie komunikator

Każdy dziadek i babcia pragnie częściej odwiedzać swoje wnuki. Nie zawsze jest to możliwe. Dlatego między innymi z myślą o seniorach powstały komunikatory, z których pomocą można prowadzić wideorozmowy. Jedną z propozycji jest Google Duo. Aby założyć konto wymagana będzie jedynie weryfikacja numeru. Wybieranie połączeń do osób jest proste dzięki synchronizacji aplikacji z zapisanymi numerami. Wystarczy jedno kliknięcie, aby starsza osoba mogła ujrzeć swoje wnuki na ekranie.

Skype to druga propozycja. Komunikator znany i często wykorzystywany zarówno w domu, jak i pracy. Interfejs jest bardziej rozbudowany, ale sama obsługa nie powinna stanowić problemu. Aplikacja daje możliwość prowadzenia rozmów wideo, wysyłania wiadomości tekstowych, a także prowadzenia rozmów głosowych.

Ostatnią propozycją jest Messenger Lite. Aplikacja działa nawet na starszych telefonach. Jest lekka, szybka, bardzo intuicyjna a przy tym mało rozbudowana. Dla wielu osób ta wersja Messengera będzie uboga i mało atrakcyjna. Jednakże dla seniora stanie się wyborem idealnym.

Słaby wzrok to nie problem – konfiguracja smartfona pod względem wielkości czcionki

W przypadku wielkości liter nie trzeba przeszukiwać specjalnych aplikacji. Wystarczy skonfigurować cyfrową klawiaturę. Można to zrobić w kilku prostych ruchach. W zależności od modelu smartfona może to wyglądać nieco inaczej.

  1. Wejdź w Ustawienia,
  2. Przejdź do zakładki Dodatkowe ustawienia i wybierz Język i metody wprowadzania,
  3. Zarządzaj klawiaturami,
  4. Kliknij w Ustawienia,
  5. Z listy wybierz Preferencje,
  6. W niej przejdź do sekcji Układ i kliknij w Wysokość klawiatury,
  7. Tam wybierz opcję: Dość duża, Duża lub Bardzo duża.

Przypomnienie o lekach – telefon dla seniora z ustawionymi powiadomieniami

Z myślą o zdrowiu osób starszych powstały aplikacje, które dbają o to, aby seniorzy nie zapominali o lekach. Choć również dobrze można skorzystać z podstawowej funkcji alarmu lub kalendarza, warto pochylić się nad tym co proponuje sklep Google. W jego zasobach znajdziemy m.in.: Pills Reminder, Medfox, Med. Control, Zarządzanie Lekami i wiele innych.

Dla przykładu Pills Reminder to bardzo prosta w obsłudze aplikacja, w której wystarczy dodać nazwy leków i przypisać im alarm. Pills Reminder zadba o to, aby senior zauważył aktywność telefonu i przypomniał sobie o niezbędnych lekarstwach.

Jaki wybrać smartfon dla seniora?

Poza odpowiednią konfiguracją postanowiliśmy zwrócić uwagę również na modele dostępne obecnie na rynku, które będą dobrym wyborem w przypadku osób starszych. W naszym zestawieniu znalazły się jedynie proste telefony komórkowe dla starszych osób.

Telefon z klawiaturą dla seniora może okazać się najprostszym rozwiązaniem. Klawisze będą dużym ułatwieniem. Choć są one obecne jeszcze na rynku to nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Głównie za sprawą małych i niepraktycznych ekranów. Jeżeli taka komórka okaże się jednak optymalnym rozwiązaniem warto wybrać Nokię 5310, myPhone’a Halo czy Alcatela 2019.

Dobrze zatem poszukiwać modelu wśród smartfonów z przekątną od 4,5 ‘’. Nie jest to być może gigant, ale też nie są to egzemplarze o mocno rozwiniętych parametrach, co zdecydowanie przekłada się na ich cenę. Tani telefon dla seniora w takim wydaniu będzie wystarczający. O jakich modelach mowa? Np. Maxcom MS459 Harmony.

Wybierz najlepszy abonament w sieci OTVARTA i rozmawiaj bez limitu!

Spraw radość osobom, które kochasz i wybierz atrakcyjną ofertę w sieci OTVARTA. Wybierz abonament telefoniczny już od 9,99 zł za miesiąc. Dołącz do tysięcy klientów i ciesz się z niezawodnego i szybkiego Internetu. Zobacz co możesz zyskać przenosząc numer do OTVARTA. Korzystaj z najtańszych usług na runku.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.