Blokada karty SIM Czym jest kod PIN oraz PUK?

Masz zablokowaną kartę SIM?
Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jakie są sposoby na odblokowanie karty oraz jakich danych potrzebujesz, by to zrobić.

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Jak odblokować kartę SIM?

Dodano dnia: 2021-03-01 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Chociaż nowoczesne smartfony nie wymagają obecności karty SIM do poprawnego funkcjonowania, to jeśli chcemy korzystać z usług telekomunikacyjnych, jest ona niezbędna. Taka karta zawiera w sobie zaskakująco dużo informacji na temat konta abonenckiego, przez co istnieje konieczność szyfrowania jej zawartości odpowiednim ciągiem cyfr. Szyfry te znamy pod pojęciem kodów PIN oraz PUK.

Pierwszy z nich służy do odblokowania karty SIM, dzięki czemu zyskuje się dostęp do możliwości wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości, natomiast kod PUK jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem pozwalającym na odblokowanie karty SIM po trzykrotnym wpisaniu złego PIN-u. Jeśli chodzi o telefon i o to, jak go odblokować, kod PUK odgrywa kluczową rolę w przypadku zawodnej pamięci i błędnego wpisania PIN-u. Wszystko wydaje się całkiem jasne i intuicyjne, do czasu jednak kiedy zachodzi konieczność odblokowania telefonu bez znajomości kodu PUK. Co wtedy? Dowiesz się tego z niniejszego wpisu.

Karta SIM

Odblokowywanie karty SIM – czym jest kod PIN oraz PUK?

Kod PIN (z ang. Personal Identification Number) to więc najczęściej 4-cyfrowa kombinacja indywidualnie przypisana do każdej karty SIM, przy czym w razie czego, zawsze możesz zmienić ten szyfr na ciąg cyfr, który łatwiej będzie Ci zapamiętać. Czy PIN jest dobrą ochroną telefonu? Oczywiście osoba doskonale znająca sposoby na obejście tego rodzaju zabezpieczeń w końcu poradzi sobie z ich sforsowaniem, lecz na standardy codziennego użytkowania spokojnie wystarczy. Możliwość zmiany kodu powoduje, że w zasadzie nie trzeba się zastanawiać nad tym, jak odzyskać PIN do karty SIM – wystarczy go ręcznie ustawić na datę urodzin czy kombinację cyfr, o której zawsze będziemy pamiętać.

Kod PUK (z ang. Personal Unblocking Key) z kolei jest sposobem odblokowania karty po jej wcześniejszym zablokowaniu. Składa się z 8 cyfr i nie ma możliwości zmiany go – jest przypisany na stałe. A jak odblokować telefon kodem PUK? Urządzenie samo wyświetli nam komunikat o odpowiedniej treści. Co ważne, po błędnym wpisaniu kodu dziesięciokrotnie, dojedzie do permanentnego zablokowania karty i będziesz musiał udać się do salonu operatora w celu wyrobienia duplikatu. Sporo osób zachodzi jednak w głowę, jak odblokować telefon bez kodu PUK – czy jest to w ogóle możliwe?

Blokada SIM – czemu służą kody szyfrujące?

Chociaż kod SIM nie jest wymagany (niektórzy usługodawcy telekomunikacji mobilnej wręcz udostępniają klientom niezabezpieczone karty – szczególnie w przypadku modelu przedpłatowego), to zdecydowanie lepszym wyjściem jest stosowanie tego rodzaju zabezpieczenia. Przede wszystkim zablokowana karta SIM to doskonały gwarant Twojego spokoju. Problem zaczyna się jednak w momencie, w którym sam zapominasz, jak wyglądała ta kombinacja cyfr. Niekiedy to przez nieuwagę czy stres, a czasami Twój telefon wpadnie w ręce pociechy i dojdzie do tego, że błędny kod zostanie wprowadzony trzykrotnie przez malucha – blokada karty SIM poinformuje Cię o tym, że musisz sięgnąć po kod PUK.

Gdzie znaleźć kod PUK? Oba szyfry otrzymujesz wraz z zakupem startera lub nowej karty SIM. Mieszczą się w charakterystycznie złożonym kartoniku, z którego wyłamuje się samą kartę, pod jednym z rozkładanych skrzydeł – ta informacja przyda się w szczególności abonentom, którzy zapomnieli skąd wziąć kod PUK.

Warto zauważyć, że w obecnych smartfonach wykorzystuje się często podwójne zabezpieczenie – po uruchomieniu urządzenia nie dość, że trzeba odblokować kartę SIM, to jeszcze sam telefon prosi o podanie kodu (najczęściej podczas pierwszego uruchomienia urządzenia system poprosi Cię o wzór odblokowania ekranu). Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że urządzenie mobilne może funkcjonować bez włożonej wcześniej karty SIM, bez trudu połączysz się z siecią WiFi, sprawdzisz swoje ulubione aplikacje i skorzystasz z urządzenia w każdy pożądany sposób, jedynie bez dostępu do tradycyjnych usług telekomunikacyjnych. Dostęp do m.in. aplikacji bankowych powoduje, że użytkownicy współczesnych telefonów komórkowych czują potrzebę ustawiania osobnych kodów PIN dla swoich urządzeń.

Jak odblokować kartę SIM bez kodu PUK?

Wiele osób zastanawia się, jak odblokować kartę SIM bez PUK. O ile kod PIN w miarę łatwo jeszcze zapamiętać, to nikt nie będzie nawet próbował zapamiętywać kodu PUK – nie dość, że jest on praktycznie nieużywany, to i tak zwykle się trzyma go gdzieś na dnie szuflad z innymi dokumentami. Problem jednak w tym, że kiedy znajdziesz się poza domem, a dojdzie do zablokowania numeru, to bez znajomości 8-cyfrowego kodu nie odblokujesz swojej karty. Co w takim razie możesz zrobić i jak odblokować telefon bez PUK?

Kontakt z operatorem

Odblokowywanie karty SIM nie należy do zadań trudnych. Pierwszym i najłatwiejszym wyjściem, jest skontaktowanie się z pracownikiem sieci telekomunikacyjnej. Wystarczy powiedzieć, że zgubiłeś kod PUK, a musisz odblokować numer. Konsultant z pewnością raz-dwa znajdzie szyfr przypisany do Twojej karty i Ci go poda. Nie musi fizycznie pojawić się w salonie. Wystarczy pożyczyć od kogoś telefon i skontaktować się z biurem obsługi działającym wyłącznie telefonicznie.

Kiedy jednak jesteś w niedużej odległości od salonu, to warto po prostu się do niego udać. Wystarczy, że podasz pracownikowi telefon wyświetlający komunikat o konieczności podania PUK-u, a obsługa już doskonale będzie wiedziała, co zrobić.

Czy więc odblokowanie SIM bez znajomości kodu PUK jest możliwe? Z perspektywy abonenta jest to jedyny sposób, lecz to wcale nie jest zła informacja – skoro Ty nie możesz tego zrobić, to znaczy, że niepowołana osoba, w której ręce wpadnie Twój telefon, również tego nie zrobi. A dzięki znacznie uproszczonemu kontaktowi z obsługą operatorów, nie powinieneś mieć dzisiaj żadnych problemów z tym, aby dopytać o PUK u operatora.

Aplikacja

Wiele sieci oferuje swoim klientom wygodny sposób obsługi konta abonenckiego z pozycji smartfona. Dobrym przykładem takiego operatora jest T-mobile. Dzięki dedykowanemu programowi w każdej chwili możesz sprawdzić swój PUK oraz PIN, zatem w sytuacji, kiedy nie będziesz mógł skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta, to zdecydowanie warto skorzystać z takiej możliwości. Zablokowana karta SIM T-mobile nie stanowi więc żadnego problemu dla osób korzystających z tego rodzaju udogodnień. Jeśli więc nie posługujesz się podobnymi aplikacjami, sprawdź, czy Twój operator oferuje dostęp do podobnego rozwiązania – zdecydowanie warto z niego skorzystać.

Widać więc, że brak dostępu do kodu PUK nie jest równoznaczny z dużym problem. Jeszcze kilkanaście lat temu tak było, kiedy bez możliwości odblokowania karty SIM nie dało rady włączyć telefonu. Dzisiaj sprawa jest znacznie prostsza, jeśli więc zastanawiasz się jak odblokować kartę SIM bez PUK-u, to te dwie opcje powinny rozwiać Twoje wątpliwości. Dla osób zachodzących w głowę jednak, jak ominąć kod PUK mamy złą wiadomość – nie da się. Bez kontaktu z operatorem, nic nie zdziałasz.

Karta SIM zablokowana trwale – co zrobić?

Oczywiście może zdarzyć się tak, że z różnych powodów karta SIM jest zablokowana. 10 razy wpiszesz zły numer PUK i musisz się liczyć z permanentną blokadą. Czy w takiej sytuacji możemy jeszcze coś zrobić? Niestety. Na tym etapie karta SIM zablokowana jest zupełnie i nie nadaje się do użytku. Na szczęście możesz udać się do salonu operatora, wyjaśnić sytuację i bez większych formalności otrzymasz kartę zamienną z tym samym numerem. Zatem nawet taka blokada nie jest dzisiaj już wielkim problemem. Oczywiście zawsze warto mieć gdzieś pod ręką kod PUK, chociaż w praktyce jest do dość trudne do osiągnięcia, aby więc nie uniknąć niepotrzebnych problemów, warto założyć konto w darmowej aplikacji operatora. Kiedy więc pojawia Ci się w głowie myśl – zapomniałem PIN do karty SIM, to nie jest to już żaden powód do paniki.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.