Internet Jak odliczyć od podatku?

Ulga na Internet
Dowiedz się komu przysługuje i jak z niej skorzystać

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Jak odliczyć Internet? Ulga na Internet 2022/2023

Dodano dnia: 2022-04-11 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Gorący okres rozliczeń podatkowych trwa. Do końca kwietnia każdy z podatników ma jeszcze czas na złożenie zeznania podatkowego i uwzględnienie w nim ulgi na Internet. Przejdź do dalszej części artykułu i dowiedz się, kto może skorzystać z ulgi na Internet, jak odliczyć Internet od podatku, oraz ile zwrotu za Internet może otrzymać przeciętny użytkownik sieci.

Jak odliczyć Internet? Ulga na Internet 2022/2023

Rozliczenie PIT – jaki PIT wypełnić i gdzie wpisać odliczanie Internetu od podatku?

Skorzystaj z ulgi za Internet, jeśli korzystasz z formularzy:

  • PIT-37 – składany przez osoby fizyczne;
  • PIT-36 – składany przez osoby prowadzące działalność gospodarczą wg skali podatkowej;
  • PIT-28 – składany przez podatników, którzy rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak odliczyć Internet? Do zeznania podatkowego należy dodać załącznik – PIT/0. W sekcji B. pozycja 31 wpisz kwotę za usługę korzystania z sieci. W przypadku małżonków kwotę należy wpisać w pozycji 32.

Ulga na Internet – komu przysługuje i kiedy można z niej skorzystać?

Każdy podatnik, a więc osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlega obowiązkowi podatkowemu (art. 7 §1 z ustawy Ordynacji Podatkowej). Jednym z punktów zeznania podatkowego jest ulga za Internet, z której Polacy chętnie korzystają już od 1 stycznia 2005 roku.

Odliczenie Internetu od podatku dotyczy wyłącznie dwóch następujących po sobie lat – w momencie, gdy podatnik zdecyduje się złożyć deklarację podatkową, uwzględniającą ulgę, może to zrobić raz jeszcze w roku kolejnym. Decyzja o tym, kiedy po raz pierwszy skorzystać z ulgi podatnik podejmuje sam – ma prawo zacząć z niej korzystać w dowolnie wybranym roku.

Kto może skorzystać z ulgi na Internet?

  • osoby, które dotychczas nie korzystały z ulgi,
  • osoby, które skorzystały z ulgi raz w poprzednim roku rozliczeniowym.

Kolejny punkt dotyczy już samego podatnika, któremu przysługuje ulga. Otóż mogą z niej skorzystać wyłącznie te osoby, które korzystają z dostępu do Internetu prywatnie. Oznacza to, że odliczenie Internetu nie dotyczy:

  • działalności gospodarczej,
  • ekwiwalentu z tytułu telepracy.

Ulga za usługi dostępu do sieci dotyczy zarówno Internetu stacjonarnego (przyłączonego w miejscu zamieszkania), jak i Internetu bezprzewodowego (w telefonie, tablecie i laptopie).

Ile zwrotu za Internet mogę otrzymać i jak obliczyć ulgę?

Podatnik, który skorzysta z ulgi za Internet, otrzyma średnio 134,90 zł zwrotu.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia związana z wysokością, jaką można odliczyć. Za rok 2022 maksymalna kwota na osobę wynosi 760 zł – w przypadku małżeństwa kwota dotyczy zarówno jednego, jak i drugiego małżonka. Nie ma jednak możliwości łączenia limitów (1520 zł) i wykorzystywania ich przez jedną ze stron.

Należy wiedzieć, że...

...w przypadku podatnika, który poniósł koszty poniżej 760 zł wpisuje faktyczne poniesione wydatki (ich sumę) w deklaracji podatkowej PIT, jeśli wyższe, wpisuje maksymalną kwotę którą można odliczyć od podatku, a więc 760 zł.

Ulga na Internet – brutto czy netto?

Od podatku odlicza się kwotę z podatkiem VAT, a więc kwotę brutto. Musi ona dotyczyć wyłącznie samej usługi dostępu do Internetu świadczonej od stycznia do grudnia roku poprzedzającego złożenie PIT (od podatku można odliczyć wyłącznie faktury, które zostały opłacone).

Do kwoty nie należy zatem dodawać ceny związanej z aktywacją usługi, połączeniem z siecią, kosztów poniesionych za modem, modernizację sieci czy naprawy z nią związane.

Dowód na odliczenie Internetu – jakie dokumenty są potrzebne?

W momencie wypełniania deklaracji podatkowej wystarczy wpisać koszty poniesione za usługę dostępu do sieci – nie trzeba dołączać dodatkowych dokumentów, potwierdzających korzystanie z usługi. Niemniej wystawione faktury za użytkowanie z sieci stanowią podstawę do skorzystania z ulgi na Internet. W związku z tym takie dokumenty należy posiadać na wypadek wezwania z Urzędu Skarbowego lub kontroli podatkowej.

Faktury muszą być wystawione na osobę, która korzysta z ulgi. Jeśli podatnik uregulował należności za pośrednictwem przelewu online, potwierdzenie tego faktu powinno być udokumentowane stosownym dowodem zapłaty, w którym widniały będą dane podatnika (imię i nazwisko), kwota i dostawca Internetu (dane identyfikujące).

Opłacenie faktur gotówką również powinno zostać potwierdzone – np. poprzez wystawione potwierdzenie, przekaz pocztowy lub zapis na fakturze „zapłacono gotówką” uiszczany przez bank, punkt pocztowy lub inny, w którym można dokonać opłat.

Jak odliczyć internet? Podsumowanie

Odlicz Internet od podatku i oszczędź nawet do kilkuset złotych. Jeśli jeszcze nie skorzystałeś z przysługującej Ci ulgi, możesz to zrobić do 2 maja 2023 roku. Czasu jest niewiele. Wypełnij formularz PIT zgodnie z informacjami zamieszczonymi powyżej.

Dołącz do sieci OTVARTA i korzystaj z najtańszego Internetu na rynku!

Szukasz szybkiego i niezawodnego Internetu? Skorzystaj z oferty sieci OTVARTA i dołącz do grona tysięcy zadowolonych klientów! Wybierz tani Internet O! SZYBKI 5 GB! za jedyne 14,99 zł za miesiąc lub postaw na 400 GB z ofertą O! SZYBKI 200 GB! + 200 W NOC! i ciesz się z dostępu do sieci, gdziekolwiek się znajdujesz.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.