Czym są kilobity i megabajty oraz jak je obliczyć?
Dowiedz się jak przeliczyć kbit/s na MB oraz jakie prędkości można uzyskać w zależności od standardu połączenia.
Jak przeliczyć kbit/s na MB?
Zarówno szybkość transmisji danych, jak i ilość pobranych danych w dobie cyfryzacji jest dla zdecydowanej większości użytkowników rzeczą nadrzędną. Czym są kilobity i megabajty? Jak przeliczyć kbit/s na MB? A także, jak MB mają się do prędkości w standardach 2G, 3G, 4G i 5G? Dowiedz się, przechodząc do dalszej części artykułu?
Co to jest kilobit i megabajt?
Zacznijmy od tego, czym w zasadzie jest „bit”. Bit jest najmniejszą jednostką informacji, przyjmującej wartość 0 lub 1. Zarówno w informatyce, jak telefonii komórkowej do określania poszczególnych wielkości potrzebne są wyższe jednostki. Dlatego też „bit” można spotkać w towarzystwie kilku prefixów, przedrostków, jak: kilo, mega czy giga.
Kilobit to 1024 bity. W dużym uproszczeniu przedrostek „kilo” jest mnożnikiem pojedynczego „bita”. Wielokrotności „bita” są powszechnie używane do określania rzeczywistej szerokości pasma - jego przepustowości. Kilobity na sekundę będą oznaczać zatem prędkość transmisji danych – zapisaną w skrócie kbit/s lub kb/s.
Należy zatem zapamiętać liczbę 1024 i zdecydować czy jednostkę zamierzamy konwertować w górę czy też w dół. W przypadku zmiany jednostki z mniejszej na większą dokonujemy dzielenia przez 1024, natomiast z większej na mniejszą mnożymy przez tę liczbę.
Megabajty (MB) natomiast wykorzystywane są do wskazywania wielkości przesyłanych danych lub pojemności pamięci nośników, jak CD, a także pamięci RAM. „Bajt” to najmniejsza jednostka pamięci, składająca się z 8 bitów. Podobnie jak „bit”, „bajt” również ma swoje wielokrotności.
Megabajt jest drugą co do wielkości jednostką pamięci.
Jaka jest prędkość łącza internetowego?
Aby przeliczyć prędkość pobierania w stosunku do szybkości łącza, można skorzystać z wielu kalkulatorów dostępnych w sieci np. Przelicznika jednostek miary. My jednak postaramy się przybliżyć wartości za pomocą tradycyjnych metod liczenia.
Plik ma 722 MB i pobierany jest z prędkością 843 kbit/s. Zatem w pierwszej kolejności należy podzielić prędkość przez 8 (liczba bitów mieszcząca się w 1 bajcie). I tak:
843 kilobity/s / 8 = 105,375 kB/s
Wynik ten dzielimy przez 1024, aby kilobajty przełożyć na megabajty – jednostkę określającą wielkość przesyłania danych w czasie 1 sekundy.
105,375 kB/s / 1024 = 0,102905 MB w czasie 1 sekundy
Czas pobrania całego pliku 722 MB przez łącze o prędkości 843 kbit/s to
722 MB/0,102905 MB/s = 7016,17 s to są prawie 2 godziny
Dzięki temu wynikowi wiemy, z jaką prędkością pobierany jest plik ważący 722 MB i jak się to ma do łącza, które zaoferował nam dostawca.
MB – jakie ma znaczenie dla prędkości w standardach 2G, 3G, 4G i 5G?
Sieci komórkowe przeszły prawdziwą ewolucję i rewolucję. Od prowadzenia rozmów po transfer danych, korzystanie z bankowości, z platform streamingowych oraz wielu innych funkcji, o których istnieniu jeszcze nie tak dawno można było pomarzyć.
Historia telefonii komórkowej sięga lat 70. i 80. XX wieku. Bowiem to właśnie wtedy powstała sieć pierwszej generacji – 1G. W analogiczny sposób tworzono kolejne, czego efektem jest dziś już powszechnie znana sieć 5G. I tak od prostych połączeń dziś za jej pośrednictwem można zarządzać budynkami czy systemami sterowania ruchem – jednym słowem, w przypadku sieci 5G ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Jak ewoluowała generacja, i jaki ma to wpływ na prędkość i wielkość pobieranych danych?
Sieć 1G – można powiedzieć, że w stosunku do dzisiejszych możliwości ta generacja była jedynie narodzinami i zaczątkiem rewolucji. Użytkownicy mieli jedynie możliwość prowadzenia rozmów.
Sieć 2G – to już nieco bardziej zaawansowane technologie, pozwalające nie tylko na rozmowy z innymi użytkownikami, ale również na wysyłanie SMSów czy korzystanie z zasobów Internetu – oczywiście w mocno ograniczonym stopniu. Dzięki nowym standardom i rozwiązaniom (GPRS, EDGE) można było osiągnąć prędkość przesyłania danych do 0,3 Mb/s.
Sieć 3G – można mówić o znacznym przyspieszeniu i transferze danych na poziomie 7,2 Mb/s. W miarę rozwoju generacja pozwalała osiągnąć wynik 42 Mb/s. To duży przeskok w stosunku do poprzedniej generacji. Do rozmów, SMSów i Internetu doszły multimedia.
Sieć 4G – porównując 4G z generacją 3G, można mówić o znacznym uproszczeniu całej architektury, wprowadzeniu zaawansowanych aplikacji i zwiększenia możliwości przesyłu danych między 250 Mb/s a 300 Mb/s.
Sieć 5G – obecnie najbardziej zaawansowana generacja. Dzięki niej można korzystać z naprawdę wielu funkcji i usług. Dziś mówimy już o pobieraniu danych z prędkością przekraczającą 1000 Mb/s.
Najszybszy Internet 5G w pakiecie? Skorzystaj z usług sieci OTVARTA!
Będąc w sieci OTVARTA nie musisz martwić się o prędkość pobieranych danych. Wybierz jeden z pakietów dopasowany do potrzeb i zapomnij o ograniczeniach. O! SZYBKI! 100 GB! + 200 W NOC! lub O! SZYBKI! 200 GB! + 200 W NOC! to okazja dla tych, którzy korzystają z Internetu przez całą dobę. Ciesz się rozrywką, o której zawsze marzyłeś. Sprawdź szczegóły ofert i dołącz do grona zadowolonych klientów sieci OTVARTA.
DO OTVARTA!
Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!
-
Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?
-
Jak namierzyć telefon? Poznaj sprawdzone sposoby!
-
Ile GB Internetu wystarczy?
-
Co zrobić, gdy Internet w telefonie nie działa?
-
Jak odzyskać kontakty z telefonu?
-
Dlaczego telefon szybko się rozładowuje, czyli jak poprawić żywotność baterii?
-
Blokowanie połączeń przychodzących z numerów zastrzeżonych
-
Ile kosztuje SMS poza UE? Poznaj ceny za SMS-y w sieci OTVARTA
-
Jak zablokować reklamy w telefonie?
-
Która sieć ma największy zasięg?