Do czego służy modem? Konfiguracja internetu - do czego potrzebny jest router?

Sprawdź jak skonfigurować modem w Otvarta!
Dowiedz się jak skonfigurować router w Otvarta!

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Jak skonfigurować internet w Otvarta?

Dodano dnia: 2020-03-27 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Domowy internet można skonfigurować samodzielnie - wystarczy tylko odpowiednie ustawienie modemu i routera, czytelna instrukcja obsługi oraz postępowanie krok po kroku podczas instalacji - zgodnie z zaleceniami dostawcy lub producenta urządzenia. Jesteś użytkownikiem sieci Otvarta? Sprawdź, jak powinna wyglądać prawidłowa konfiguracja internetu, abyś mógł cieszyć się szybkim WiFi w swoim domu. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję, z której dowiesz się, jak skonfigurować modem i router w Otvarta.

Jak skonfigurować internet w Otvarta?

Jak skonfigurować modem w Otvarta?

Zaprezentowana poniżej instrukcja jest przykładowa i może różnić się w zależności od danego modelu modemu.

 1. Podłącz modem do komputera - nastąpi automatyczna instalacja urządzenia.
 2. Na pulpicie zostanie zainstalowany skrót (odpowiadający nazwie modemu) - kliknij w niego, aby wyświetlić stronę administracyjną. Aby samodzielnie otworzyć tę stronę, wpisz w przeglądarkę internetową adres: http://192.168.8.1 (podany tu adres jest przykładowy i może być różny w zależności od modelu modemu).
 3. Podaj PIN do karty SIM i kliknij Zastosuj.
 4. Wejdź w Ustawienia/Ustawienia połączenia/Zarządzanie profilami i wybierz Nowy Profil. Uzupełnij następujące pola:

  Nazwa profilu: OTVARTA
  APN: www.mobilny.pl

  Pozostałe pola zostaw puste.

  Kliknij Zapisz.

 5. Wybierz Zastosuj w celu ustawienia profilu OTVARTA jako domyślny.
 6. Kliknij przycisk Połącz na Stronie głównej modemu - uzyskasz w ten sposób połączenie z internetem. Aby zakończyć połączenie, wybierz Rozłącz na Stronie głównej modemu.

Jak skonfigurować router w Otvarta?

Poniższa instrukcja jest przykładowa i może różnić się w zależności od danego modelu routera.

 1. Włącz router.
 2. Wśród dostępnych sieci bezprzewodowych wyszukaj sieć o SSID zgodnym z tym, który jest podany na etykiecie znamionowej routera (jeżeli instalujesz na przykład router Huawei E5373 LTE, to na etykiecie znajdziesz numer Huawei E5373-...) i wpisz podany tam klucz szyfrowania.
 3. Wpisz w pasek przeglądarki internetowej adres: http://192.168.8.1 (podany tu adres jest przykładowy i może być różny w zależności od modelu routera), a po wczytaniu strony zaloguj się do panelu zarządzania, wprowadzając następujące dane:

  Domyślna nazwa użytkownika: admin
  Domyślne hasło: admin

  Podaj PIN do karty SIM lub w Ustawienia/Zabezpieczenia/Zarządzanie kodem PIN wpisz PIN i wybierz Zastosuj.
 4. Wejdź w zakładkę Ustawienia/Szybka konfiguracja i wybierz Nowy profil. Uzupełnij następujące pola:

  Nazwa profilu: OTVARTA
  APN: www.mobilny.pl

  Pozostałe pola zostaw puste.

  Zmień nazwę profilu na OTVARTA.
 5. Wybierz Zapisz, trzykrotnie kliknij Następny, a następnie wybierz Zakończ.

Do czego służy modem?

Modem to urządzenie, które moduluje sygnał analogowy na informację cyfrową i odwrotnie - demoduluje, a więc odkodowuje informację cyfrową. Połączenie z modemem zapewnia dostęp do internetu. Jego zadanie polega na transformowaniu sygnału otrzymanego od dostawcy na ten - akceptowany przez Twoje urządzenia - pozwalając tym samym na korzystanie z internetu w ogóle.

Konfiguracja internetu - do czego potrzebny jest router?

Router pełni funkcję węzła komunikacyjnego - jego zadaniem jest rozdzielenie sygnału w ramach domowej sieci internetowej, a więc przekazanie łącza otrzymanego od dostawcy do urządzeń, na których pracujesz na co dzień. Każdemu z tych urządzeń nadawany jest osobny adres IP, a Ty masz możliwość zbudowania bezprzewodowej sieci lokalnej, z której będą mogli korzystać wszyscy domownicy - na kilku komputerach czy urządzeniach mobilnych jednocześnie. Dostępne są zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe routery. Urządzenia te przekazują pakiety danych i mogą łączyć różne sieci: LAN lub WAN, LAN i WAN lub LAN i internet. Dobrze dobrany i skonfigurowany router zapewnia właściwy zasięg sygnału, lepszą przepustowość, a także większą elastyczność przy tworzeniu sieci.

Modem a router - różnice

Modem i router to dwa różne urządzenia - mimo to bywa, że użytkownicy stosują te określenia zamiennie. To podstawowy błąd, który może prowadzić do wielu nieporozumień - zarówno podczas zakupu urządzeń, jak i ich naprawy. Brak znajomości różnic pomiędzy tymi sprzętami skutkuje również często tym, że utrudniona staje się konfiguracja internetu. Postanowiliśmy więc wyjaśnić pokrótce te różnice.

Podstawową kwestią dzielącą te dwa sprzęty jest przede wszystkim liczba obsługiwanych urządzeń. Modem umożliwia dostęp do internetu tylko jednemu komputerowi, router z kolei pozwala na podłączenie do sieci wielu urządzeń. Kolejna kwestia to funkcja dzielenia sygnału internetowego - modem pozwala na korzystanie z internetu w ogóle, router natomiast umożliwia tworzenie sieci lokalnej, w obrębie której poszczególne urządzenia mają inne adresy IP.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższej instrukcji wiesz już, jak skonfigurować modem i router w sieci Otvarta. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z naszym doradcą - pomożemy Ci w szybkiej konfiguracji internetu.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.