Dowiedź się jak sprawdzić IMEI

Czym jest i po co służy?
Dowiedź się więcej czytając ten artykuł!

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Jak sprawdzić numer IMEI?

Dodano dnia: 2019-01-25 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Jak sprawdzić numer IMEI? Choć każdy użytkownik telefonu komórkowego posiada numer IMEI, świadomość o nim jest nikła i wydaje się w codziennym użytkowaniu urządzenia nieprzydatna. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku kradzieży czy zgubienia telefonu IMEI kod to nieoceniona ochrona przed dostaniem się naszych danych w niepowołane ręce! Ponadto przy zakupie telefonu używanego warto znać ten termin, by w łatwy sposób dowiedzieć się czy kupowane urządzenie pochodzi z legalnego źródła.

Jak sprawdzić numer IMEI?

Numer IMEI telefonu – co to jest?

IMEI (ang. International Mobile Equipment Identity) to międzynarodowy identyfikator urządzenia mobilnego, składający się z unikalnego dla każdego telefonu ciągu 15 cyfr. Umożliwia on automatyczne rozpoznanie urządzenia poprzez każdego operatora sieci komórkowej oraz zlokalizowanie jego aktualnego położenia. Kolejność cyfr budujących IMEI kod posiada odpowiednie przełożenie:

6 pierwszych cyfr – tzw. TAC, kod homologacji

2 kolejne cyfry – tzw. FAC, kod montażu

6 kolejnych cyfr – tzw. SNR, numer seryjny

1 ostatnia cyfra – tzw. CD, suma kontrolna

Blokada IMEI

Numer IMEI znajduje szczególne zastosowanie w przypadku nieprzyjemnych doświadczeń, takich jak kradzież telefonu czy jego zagubienie. Jeśli telefon zostanie nam skradziony, powinniśmy natychmiastowo powiadomić o tym policję, a następnie swojego operatora, który na podstawie zgłoszenia kradzieży dokona blokady IMEI. Wówczas skradzione urządzenie przestanie działać i stanie się bezużyteczne dla złodzieja. 

W takim przypadku zadbajmy także, aby nie uzyskał on dostępu do wszystkich wrażliwych danych przechowywanych na telefonie. Współcześnie, kiedy telefon może zastępować nam komputer, przechowujemy na nim zdjęcia nasze oraz naszych bliskich, jesteśmy permanentnie zalogowani do poczty elektronicznej, social mediów, płatnych aplikacji, posiadamy profile zaufane do bankowości a nawet zarządzamy urządzeniami w domu, posiadając w telefonie zapisaną mapę naszego mieszkania. Złodziej czy niepowołana osoba, która znalazła nasz telefon, może w błyskawiczny sposób dowiedzieć się o nas wszystkich prywatnych rzeczy i uzyskać dostęp do naszych osobistych danych, dlatego zarówno blokada karty SIM, wymazanie wrażliwych danych za pomocą specjalnego oprogramowania (np. Menedżer Urządzeń Android, iCloud), jak i blokada IMEI to niezbędne zabiegi, pozwalające ochronić się przed pobocznymi skutkami utraty telefonu.

Sprawdzanie IMEI

Istnieje kilka sposobów na to, jak sprawdzić numer IMEI. Można to zrobić fizycznie lub programowo:

1. Sprawdzanie IMEI fizycznie

W zależności od marki oraz modelu, telefon posiada nadrukowany IMEI kod w różnych miejscach obudowy lub na konkretnej jego części. Najczęstsze miejsca, z których można sczytać IMEI to:

miejsce pod baterią (jeśli ta jest wyjmowana)

tył obudowy

zewnętrzna część slotu karty SIM

opakowanie fabryczne telefonu

2. Sprawdzanie IMEI programowo

Kolejnym uniwersalnym sposobem na sprawdzanie numeru IMEI jest wpisanie kodu *#06# i wykonanie połączenia. W odpowiedzi uzyskamy wiadomość zawierającą IMEI, a także – w przypadku nowszych modeli – kod kreskowy urządzenia.

Jak znaleźć telefon po numerze IMEI?

Jak znaleźć telefon po numerze IMEI?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem używanego urządzenia, bo być może zdecydowałeś się na abonament bez telefonu lub też Twoja obecna komórka nie spełnia już Twoich oczekiwań, warto abyś sprawdził, czy telefon, który chcesz nabyć nie jest kradziony i pochodzi z legalnego źródła. Nie ma na to lepszego sposobu, jak znaleźć telefon po IMEI poprzez specjalne portale internetowe, prowadzące rejestr informacji o tym, czy telefon skradziono lub zgłoszono jego zaginięcie. Wystarczy wpisać IMEI kod w popularnych bazach internetowych, by dowiedzieć się czy urządzenie jest warte zakupu.

Podsumowując: numer IMEI telefonu to istotny identyfikator, który pozwala zabezpieczyć telefon przed używaniem go przez niepowołane osoby. Zgłoszenie blokady IMEI kodu, powoduje upowszechnienie informacji o jego kradzieży lub zagubieniu, dzięki czemu ryzyko zakupu telefonu z podejrzanego źródła zostaje znacząco zredukowane. Zatem zapamiętaj – sprawdź IMEI przed zakupem używanej komórki.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.