Resetowanie telefonu Kiedy konieczne jest resetowanie telefonu?

Kiedy warto zresetować telefon i jak to zrobić?
Dowiedz się poniżej

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Jak zresetować telefon?

Dodano dnia: 2023-11-21 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Jak zresetować telefon?

Co robić, gdy smartfon nie działa tak, jak powinien? Przyczyn może być bardzo dużo, podobnie jak rozwiązań – w wielu przypadkach perfekcyjnie sprawdzi się ponowne uruchomienie urządzenia, czyli tzw. miękki reset. W niektórych sytuacjach potrzebne będzie za to przywrócenie do ustawień fabrycznych, czyli reset twardy. Kiedy warto zresetować telefon i jak to zrobić?

Kiedy reset telefonu będzie wskazany?

Resetowanie telefonu to czynność, która może być potrzebna w różnych sytuacjach. Przede wszystkim warto wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje resetu – mowa o resecie miękkim i twardym. Pierwsza z tych opcji to nic innego, jak wyłączenie i włączenie urządzenia. Taka konieczność może pojawić się m.in. wtedy, gdy smartfon wyraźnie zwolnił, np. ze względu na zapełnienie pamięci podręcznej albo działanie bardzo wymagającego procesu w tle. Po ponownym uruchomieniu smartfona aplikacje będą wyłączone, co pozwoli na swobodne korzystanie z urządzenia, a także skuteczne zidentyfikowanie źródła problemu.

Twardy reset to natomiast decyzja, którą należy podjąć w ostateczności – przykładowo wtedy, gdy wyczerpaliśmy już wszystkie inne metody naprawy źle działającego smartfona. Jest to również wskazane przed sprzedażą lub oddaniem urządzenia, ponieważ dzięki temu będziemy mogli wyczyścić wszystkie poufne dane.

Z czym dokładnie wiąże się miękki i twardy reset?

Wiemy już, jak wygląda resetowanie telefonu i w jakich sytuacjach może być to potrzebne. Przed wykonaniem miękkiego lub twardego resetu warto jednak nieco bardziej zgłębić temat, by w pełni zrozumieć efekt każdej z tych czynności. Pierwszą opcję można przyrównać do wyciągnięcia baterii i ponownego włożenia jej do urządzenia, np. zegarka czy pilota. Choć w przypadku nowszych smartfonów wyjęcie akumulatora jest z reguły niemożliwe, rezultat jest podobny: telefon uruchamia się od nowa z „czystym” stanem, co pozwala wyeliminować różne przejściowe problemy. Przy miękkim resecie aktywne procesy zostają zakończone, a pamięć podręczna ulega wyczyszczeniu.

Przy twardym resecie wszystkie dane zapisane na urządzeniu zostaną usunięte, oprócz plików systemowych i domyślnych aplikacji (wymazane zostaną jednak dane aplikacji w pamięci podręcznej, w tym ustawienia i hasła). Co więcej, ustawienia systemowe telefonu zostaną przywrócone do fabrycznych opcji. Jeśli w telefonie znajduje się karta microSD, pliki zapisane na karcie pozostaną nienaruszone. Wykonując twardy reset, warto upewnić się czy wszystkie pliki, na których nam zależy, zostały zapisane poza pamięcią urządzenia – np. na nośniku zewnętrznym lub w chmurze.

Jak zresetować telefon?

Dokładny sposób przeprowadzania resetu miękkiego lub twardego może się nieco różnić w zależności od urządzenia. Spore znaczenie pod tym względem ma wykorzystywany system operacyjny – poniżej przedstawiamy instrukcję dla smartfonów z Androidem i z iOS.

Urządzenie z systemem Android

W celu wykonania miękkiego resetu przeważnie wystarczy wyłączyć telefon przez przytrzymanie fizycznego przycisku, który znajduje się z reguły na bocznym panelu urządzenia. Nie wszyscy producenci stosują jednak takie rozwiązanie – w wielu modelach zamiast tego należy przytrzymać przycisk wyłączania razem z przyciskiem zwiększania lub zmniejszania głośności. Można to zrobić także z poziomu ustawień, a także za pośrednictwem paska narzędzi rozwijanego od góry ekranu. Konkretna implementacja może jednak się różnić między poszczególnymi producentami czy modelami.

Twardy reset jest z kolei wykonywany niemal identycznie w każdym smartfonie z Androidem. Należy wejść w ustawienia, znaleźć zakładkę związaną z systemem, a następnie wybrać menu „Kopia zapasowa i resetowanie”. W tym miejscu znajdziemy opcję przywrócenia ustawień fabrycznych. Przed resetem smartfon pyta o potwierdzenie, co pozwala uniknąć niechcianego wyczyszczenia swoich danych.

iPhone

Sposób przeprowadzenia miękkiego resetu zależy od modelu telefonu i wersji systemu operacyjnego. Wyróżniamy trzy metody:

  • dla smartfonów z Face ID – przytrzymanie przycisku bocznego (używanego m.in. do aktywacji Siri) i dowolnego z przycisków głośności;
  • dla smartfonów z przyciskiem Home – przytrzymanie przycisku Home;
  • dla wszystkich modeli – wybór opcji „Wyłącz” w ustawieniach (sekcja „Ogólne”).

Po wykonaniu jednej z powyższych czynności należy ponadto przesunąć suwak, który pojawi się na ekranie. Następnie, po odczekaniu ok. 10 sekund, można ponownie włączyć urządzenie przez przytrzymanie przycisku bocznego lub Home.

Twardy reset wykonuje się z kolei podobnie, jak w przypadku Androida. W menu „Ogólne” w ustawieniach smartfona znajduje się opcja „Przenieś zawartość lub wyzeruj”, która pozwala na wymazanie danych z urządzenia. Przed wykonaniem tej czynności warto wykonać kopię zapasową w iCloud, co pozwoli na bezproblemowe przeniesienie swoich danych i ustawień aplikacji do innego iPhone’a.

Jak zadbać o sprawne działanie telefonu?

Reset to w większości sytuacji ostateczność – przed podjęciem tej decyzji warto zapoznać się z metodami na usprawnienie działania telefonu. Należy przede wszystkim dokładnie sprawdzać, jakie aplikacje działają na urządzeniu i jakie aplikacje instalujemy. W niektórych sytuacjach przydatne będzie także sprawdzenie ilości danych zapisanych w pamięci podręcznej lub usunięcie zbędnych plików z pamięci. Aby w pełni komfortowo korzystać ze smartfona, niezbędny będzie także szybki internet z dużym pakietem danych – tego typu propozycje można znaleźć w ofercie sieci Otvarta. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami, które pozwolą Ci cieszyć się internetem mobilnym w stu procentach.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.