Powerbank Jaki wybrać?

Jak wybrać powerbank?
Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie powerbanka?

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Jaki powerbank wybrać?

Dodano dnia: 2022-12-06 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Powerbanki to praktyczne, niewielkie gadżety, które są niezastąpione wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do źródła prądu. Szczególnie ich zalety docenią osoby, które często podróżują, pracują bądź po prostu korzystają z urządzeń bezprzewodowych w miejscach publicznych, studiują, etc. Jednym słowem powerbank to zbawienie dla tych użytkowników, którzy w szybki i łatwy sposób chcą naładować baterię smartfona, aparatu fotograficznego, czytnika e-book, słuchawek lub tabletu bez konieczności korzystania z tradycyjnych ładowarek wpinanych do gniazd elektrycznych.

Pytanie jednak, jaki powerbank wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tekstu.

Jaki powerbank wybrać?

Na jakie parametry zwrócić uwagę, kupując powerbank – jaki wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli przenośnych ładowarek – różnią się one rozmiarem oraz liczbą przewodów. Jednakże można wyróżnić dwa typy, biorąc pod uwagę wyłącznie sposób ładowania – wszakże każdy powerbank należy wcześniej naładować, aby można było z niego później skorzystać.

Mianowicie masz do wyboru uniwersalne powerbanki podłączane do gniazda elektrycznego, a także powerbanki solarne, które naładujesz w sposób tradycyjny, lub wykorzystując do tego promienie słoneczne – to bardzo wygodne rozwiązanie w momencie braku zasilania.

Drugą kwestią jest sposób montowania przewodu zasilającego. Także i w tym przypadku możesz wybierać spośród dwóch typów. W pierwszym kabel należy podłączyć ręcznie – przewód jest dołączany do każdego zestawu razem z urządzeniem. W drugim łącze chowane jest wewnątrz powerbanka. Dzięki możliwości schowania kabla w obudowie masz pewność, że nigdy nie zapomnisz zabrać go ze sobą.

Jaki powerbank kupić, biorąc pod uwagę pojemność?

Jednym z ważniejszych kryteriów jest pojemność urządzenia. Ten parametr techniczny powinien decydować o tym, jaki powerbank wybrać. I tu rynek prezentuje całą paletę różnorodnych modeli – od ładowarek o bardzo małej pojemności, które przydają się sporadycznie, po wersje o dużej pojemności oscylującej nawet w granicach 10 000 mAh, co w przeliczeniu na cykle daje cztery pełne ładowania telefonu lub jedno pełne ładowanie urządzenia o większej baterii np. tabletu.

Z reguły pojemność powerbanka określana jest za pomocą mAh, czyli miliamperogodzin. Na rynku dostępnych pod tym względem jest kilka interesujących modeli. Najpopularniejsze z nich to:

  • 2100 – 2600 mAh – taka pojemność wystarczy na kilkadziesiąt minut. Powerbank spełni swoje zadanie w kryzysowych momentach, ale raczej w przypadku rozładowanej baterii telefonu,
  • 4000 mAh – nieco większy pod względem pojemności powerbank wystarczy na jedno pełne ładowanie smartfona,
  • 6000 mAh – wybierając bardziej pojemny powerbank, nie tylko starczy on Tobie na dwa pełne ładowana telefonu, ale także będziesz mógł podładować baterię tabletu mniej więcej w 50%,
  • 10 000 mAh – powerbanki o tej pojemności docenią wszyscy podróżnicy. Wspomnieliśmy już, że taka pojemność wystarczy na cztery pełne cykle ładowania smartfona i jeden tabletu.

Najlepsze powerbanki pod względem pojemności osiągają aż 20 000 mAh!

Jaki powerbank wybrać – moc ładowania

Moc ładowania powerbanka wyrażana jest w watach. To równie istotny parametr. Jeśli chcesz wybrać gadżet spełniający Twoje oczekiwania, zwróć uwagę na specyfikację związaną z maksymalną dopuszczaną mocą ładowania. Im wyższa moc, tym większą baterię będziesz mógł naładować np. laptopa. Co więcej, weź pod uwagę także zgodność urządzenia ze standardem szybszego ładowania – Fast Charge.

Jaki wybrać powerbank pod względem rodzaju baterii?

Nie każdy podczas zakupu zwraca uwagę na rodzaj baterii instalowanej w urządzeniach. Szkoda, bo ma to znaczenia w kontekście częstotliwości korzystania z akcesorium. W powerbankach można spotkać dwa rodzaje baterii – litowo-jonową (Li-Ion) oraz litowo-polimerową (Li-Poly). Jaki powerbank wybrać pod tym względem? To zależy – przede wszystkim od tego, jak często będziesz korzystać z przenośnego banku energii.

Bateria litowo-jonowa wykazuje mniejszą podatność na rozładowanie – to znaczy, że zebrana w niej energia potrzebna do naładowania urządzenia nie „ucieka” tak szybko, jak w przypadku baterii litowo-polimerowej.

Inną różnicą jest czas ładowania. O ile w przypadku powerbanka z Li-Ion musisz liczyć się z dłuższym czasem potrzebnym na jego naładowanie, o tyle w akcesorium wyposażonym w Li-Poly proces przebiega sprawniej.

Wydajność powerbanka – jaką wybrać?

Pamiętaj, że bez względu na wybór powerbanka żaden model nie gwarantuje przekazania 100% energii do urządzenia, które jest do niego podpięte. Zawsze należy liczyć się z pewną stratą mocy. Jednakże rynek oferuje modele, które tę energię tracą szybciej lub wolniej. Dużo zatem zależy od jakości samego gadżetu.

Warto szukać propozycji od znanych i cenionych producentów. Dzięki temu masz gwarancję, że kupiony przez Ciebie powerbank pod względem współczynnika konwersji energii będzie miał wyższą wydajność, aniżeli modele mniej znanych marek. Te najlepsze osiągają wydajność na poziomie 80 - 90%, podczas gdy słabsze powerbanki oferują jedynie połowę tej wartości.

Pamiętaj!

Wiele tanich modeli może mieć lepszą pojemność baterii od tych drogich. Ale to wydajność stanowi tu kluczowy parametr. Bez wysokiej konwersji energii nawet duże baterie mogą stać się bezużyteczne.

Powerbank – jaki kupić model pod względem żywotności baterii?

Żywotność powerbanka określisz na podstawie tego, ile cykli ładowania możesz wykonać, nie tracąc przy tym wydajności. Żywotność zależy od producenta, modelu, a także tworzyw, z jakich wykonano poszczególne podzespoły. Z reguły dolna granica oscyluje w okolicach 500 cykli, a to oznacza, że powerbank przy codziennym użytkowaniu posłuży mniej więcej na 15 miesięcy.

Jaki powerbank wybrać? Kieruj się zasadą: im więcej cykli ładowania, tym lepiej.

Jaki powerbank wybrać pod względem zastosowania?

Pod pojęciem zastosowania kryje się rodzaj wejścia oraz ładowania. Na rynku dostępne są powerbanki z wtyczkami USB każdego typu – 1A, 2A, C. Najlepszym wyborem jednak jest wybór tego akcesorium, które oferuje użytkownikowi więcej niż jedno wejście. W takim przypadku można podłączyć kilka urządzeń i ładować je jednocześnie.

Nie bez znaczenia są standardy ładowania. O szybkim ładowaniu wspomnieliśmy już wcześniej, jednakże i pod tym względem znajdziesz kilka propozycji - Fast Charge, Quick Charge, Ultra Charge lub Super Charge. Co więcej, droższe typy przenośnych banków energii pozwalają także na ładowanie indukcyjne. Jaki wybrać powerbank zależy w tym przypadku wyłącznie od Twoich potrzeb.

Dodatkowe funkcje w powerbankach

Niektóre modele powerbanków mają dodatkowe funkcje. Są one niekiedy przydatne – szczególnie wskaźnik poziomu energii. Dzięki niemu wiesz, ile możesz jeszcze jej przekazać. Bardziej zaawansowane gadżety mają wbudowane wyświetlacze LCD lub diody LED. Jaki powerbank wybrać zależy tu od preferencji użytkownika. Pamiętaj jednak, że takie dodatki również korzystają z energii zgormadzonej w akcesorium.

Ile kosztuje powerbank – jaki wybrać gadżet, biorąc pod uwagę jego cenę?

Ostatnim ważnym kryterium, branym pod uwagę podczas wyboru gadżetu, jest oczywiście cena. Im lepsza wydajność, wielkość baterii, jej żywotność, tym cena powerbanka jest wyższa – to zrozumiałe. Jednakże przedział cenowy jest bardzo szeroki – najtańsze akcesoria kosztują kilkadziesiąt złotych, te najdroższe zaś osiągają koszt nawet kilku tysięcy złotych.

Ważne!

Podczas wyboru nie kieruj się głównie ceną. Tanie modele mniej znanych firm mogą nie mieć tylu zabezpieczeń, co markowe powerbanki. Ponadto deklarowana wydajność i pojemność często mija się z tym, co otrzymuje użytkownik w praktyce. Spróbuj znaleźć kompromis pomiędzy tym, ile możesz przeznaczyć pieniędzy, a parametrami, jakie oferują poszczególne modele.

Doładujemy Twój telefon dużą dawką gigabajtów! Skorzystaj z oferty sieci OTVARTA i ciesz się najlepszym internetem 5G na rynku!

Dołącz do klientów sieci OTVARTA – to prostsze niż myślisz. Przenieś numer, by móc cieszyć się ze sporej dawki internetu mobilnego. Dla naszych klientów przygotowaliśmy aż 500 GB w ramach abonamentu telefonicznego! Wybierz ofertę, która spełnia Twoje oczekiwania. Poznaj szczegóły każdej z nich.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.