Czym są krótkie kody i jak z nich korzystać? Sprawdź dostępne kody USSD i zacznij z nich korzystać!

Dowiedz się więcej na temat krótkich kodów!
Zacznij korzystać z kodów USSD w abonamencie oraz w ofercie internetu mobilnego!

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Krótkie kody - czym są i jak z nich korzystać?

Dodano dnia: 2020-05-28 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Sprawdzenie stanu konta, zarządzanie usługami i zmienianie ustawień - to tylko niektóre z operacji, jakie można wykonać za pomocą kodów określanych skrótem USSD. Krótkie i łatwe do zapamiętania kody są pomocne w samodzielnym zarządzaniu taryfami i pakietami, bez konieczności osobistego czy telefonicznego kontaktu z biurem obsługi klienta Twojej sieci komórkowej. Z tego artykułu dowiesz się, czym są krótkie kody i jak z nich korzystać.

Krótkie kody - czym są i jak z nich korzystać?

Co to są kody USSD?

USSD (Unstructured supplementary service data) to usługa znana w Polsce pod nazwami: krótkie kody, szybkie kody lub kody USSD. Polega na błyskawicznej wymianie informacji pomiędzy użytkownikiem telefonu a siecią komórkową. Krótkie kody pozwalają na łatwe, wygodne i bezpłatne zarządzanie kontem i usługami (włączanie, modyfikacja i wyłączanie), a także sprawdzanie stanu swojego konta. Można je wpisać w dowolnej chwili, kiedy tylko jesteś w zasięgu sieci komórkowej. Kody USSD składają się z ciągu cyfr rozpoczynającego się symbolem gwiazdki * i zakończonego znakiem hash #. Służą także do diagnostyki telefonów - pozwalają sprawdzić numer IMEI lub zlecić urządzeniu przywrócenie ustawień fabrycznych.

Jak uruchomić krótkie kody?

Samodzielnie inicjowanie kodów USSD jest niezwykle proste - wystarczy wpisać dany kod na klawiaturze telefonu, a następnie wcisnąć przycisk nawiązywania rozmowy telefonicznej (zielona słuchawka). Zamiast próby nawiązania połączenia, do sieci wysłana zostaje operacja USSD z wpisanymi znakami. Przetwarzające przesłaną informację elementy sieciowe wykonują tym samym odpowiednią akcję, a w odpowiedzi na ekranie telefonu pojawia się informacja zwrotna od operatora - na przykład o uruchomionej za pomocą kodu usłudze lub saldzie dostępnych środków. Przykładowa struktura wywołań USSD wygląda następująco:

  • *#
  • *parametry#

Kiedy i jak używać kodów USSD?

Kodów USSD możesz używać zawsze wtedy, kiedy chcesz aktywować lub dezaktywować daną usługę, a także sprawdzić jej status. Wpisanie kodu zajmuje kilka sekund, a więc możesz tym samym zaoszczędzić czas oczekiwania na połączenie z konsultantem sieci lub wizytę w biurze obsługi klienta. Krótkie kody to bardzo wygodne rozwiązanie, które przyda się zarówno użytkownikom telefonów na kartę, chcącym np. zmienić aktualną taryfę, jak i abonentom, zamierzającym aktywować dodatkowe pakiety czy sprawdzić status danej usługi.

Krótkie kody w OTVARTA

Poniżej prezentujemy podstawowe funkcje kodów USSD w OTVARTA, dzięki którym sprawdzisz status danej usługi.

MOBILNY INTERNET

  • Aktywne usługi - aby sprawdzić aktywne usługi, wpisz na klawiaturze kod: *101#
  • Aktywne promocje - kod: *136#
  • Aktywny Internet NOC - kod: *121#

ABONAMENT

  • Aktywne usługi - kod: *101#
  • Aktywne promocje - kod: *136#
  • Aktywne pakiety - kod: *121#
Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.