Wybór internetu Mobilny a stacjonarny

Internet mobilny czy stacjonarny?
Jaki wybrać?

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Mobilny czy stacjonarny? Jaki internet wybrać do mieszkania?

Dodano dnia: 2022-12-19 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Nieustanny rozwój techniki i technologii permanentnie zwiększa poziom cyfryzacji rzeczywistości gospodarczej, w której funkcjonujemy. Ponadto nie ulega wątpliwości, że w minionym okresie doświadczyliśmy niezwykle dynamicznego rozwoju w tym zakresie w wielu sferach naszego życia. Począwszy od pracy, poprzez naukę, a skończywszy na rozrywce. Nic zatem dziwnego, że decydując się na wybór internetu domowego, sprawdzamy aktualny stan rozwiązań technologicznych, aby wybór był najkorzystniejszy. W niniejszym wpisie przedstawimy, czym się kierować dokonując wyboru pomiędzy internetem mobilnym a stacjonarnym do mieszkania.

Mobilny czy stacjonarny? Jaki internet wybrać do mieszkania?

Sposób podłączenia internetu

Korzystanie ze zdigitalizowanej formy dokumentów, takich jak bilety na przejazdy komunikacją publiczną, na autostradę, e-legitymacja, czy e-dowód powodują, że przyzwyczajamy się i zarazem oczekujemy wygodnych rozwiązań. Niejednokrotnie jest to jeden z powodów wyboru internetu mobilnego , gdyż nie generuje on żadnych problemów z montażem . Zakładając internet stacjonarny, musimy liczyć się z koniecznością doprowadzenia i rozprowadzenia okablowania po mieszkaniu w celu podłączenia z modemem. Instalacja domowego internetu mobilnego wymaga jedynie umieszczenia karty SIM w modemie zewnętrznym, modemie wbudowanym w komputer lub w routerze z funkcją modemu. Istnieje również możliwość umieszczenia karty w telefonie, który może poprzez hot-spot połączyć dowolne urządzenie np. komputer, TV, czy sprzęt AGD z internetem.

Statyczne IP czy dynamiczne?

Wybór rodzaju IP, którego funkcją jest identyfikacja każdego urządzenia podłączonego do internetu, powinien być uzależniony od naszych potrzeb. Jakie zatem mamy opcje i do czego mogą być niezbędne?

  • Pierwsza to dynamiczny adres IP będący standardowym rozwiązaniem na rynku. Adres ten jest pobierany z wolnej puli adresów i automatycznie przypisywany z każdym podłączeniem urządzenia do sieci internetowej. Zakończenie połączenia powoduje powrót adresu do wolnej puli adresów. Każde kolejne połączenie pociąga za sobą przydzielenie innego adresu.
  • Druga opcja to stały adres IP , który jak sama nazwa wskazuje, nie zmienia się podczas połączeń z internetem. Niezbędne jest jedynie jednorazowe przypisanie adresu do urządzenia. Dany numer IP znika wówczas z wolnej puli adresów, gdyż zostaje przy jednym, konkretnym urządzeniu. Można w tym miejscu wymienić dwa rodzaje adresów stałych:
    • publiczny stały adres IP umożliwia np. łączność dwukierunkową za pośrednictwem kamer, do zdalnego monitorowania mieszkania oraz posiadania własnego serwera, pozwalającego na założenie i administrowanie własną stroną. Ten rodzaj adresu niejednokrotnie wybierają również miłośnicy gier online, by móc być tzw. hostem.
    • prywatny stały adres IP wymagany jest do utworzenia sieci lokalnej (zamkniętej). W sieci zamkniętej istnieje możliwość podłączenia kilku urządzeń, np. komputera, komórki, telewizora i drukarki. Urządzeniom tym przypisane zostają zbliżone adresy IP, które łącznie w ramach specjalnego mechanizmu są tłumaczone na jeden adres publiczny.

Warto podkreślić, że nie każdy operator oferuje stały adres IP. Otvarta, jako jeden z nielicznych operatorów, daje możliwość wyboru klientowi indywidualnemu rodzaj adresu IP.

Lokalizacja

Lokalizację możemy opisywać pod względem miejsca dostępu do sieci zarówno w, jak i poza mieszkaniem. W pierwszej sytuacji należy zaznaczyć, że rozprowadzenie sieci internetowej mobilnej i stacjonarnej po mieszkaniu może odbywać się z wykorzystaniem routera, który pozwala na bezprzewodowe podłączenie urządzeń tj. komputer, tablet, TV i in., posiadających moduł Wi-Fi. Uwzględniając drugą sytuację, należy podkreślić, że internet stacjonarny jest związany z jedną konkretną lokalizacją i nie ma możliwości jej zmiany z uwagi na charakter podłączenia do mieszkania. Z kolei internet mobilny może być przemieszczany np. podczas zmiany miejsca zamieszkania. Wystarczy wówczas przenieść urządzenie, w którym znajduje się karta. Mobilność umożliwia również korzystanie z internetu podczas podróży, czy to służbowych, czy prywatnych. Jego korzystanie uzależnione jest od siły połączenia z siecią LTE lub 5G.

Prędkość a technologia 5G

Dotychczas połączenia stacjonarne wiodły prym w prędkości przesyłania i odbierania danych. Uwzględniając jednakże nieustanny rozwój techniczno-technologiczny mobilnej infrastruktury dotyczącej przesyłania danych, w tym pojawienie się nowej generacji sieci 5G, sytuacja stopniowo ulega zmianie. Na chwilę obecną 5G swoim zasięgiem obejmuje większe miasta w Polsce wraz z przylegającymi do nich obszarami podmiejskimi, a zgodnie z przyjętym założeniem z upływem najbliższych trzech lat internet 5G będzie dostępny w całym kraju. Dla wielu użytkowników najistotniejszą kwestią decydującą o wyborze internetu do mieszkania jest prędkość łącza. Dlatego niezbędne jest wskazanie, że sieć Otvarta w ramach sieci 5G dysponuje aktualnie rzeczywistym transferem danych nawet do 600 Mb/s, który wraz z rozwojem infrastruktury będzie wzrastał. Korzystanie z sieci 5G w porównaniu do LTE pozwala na uzyskanie redukcji opóźnień do kilku ms, jak również istotnego wzrostu stabilności połączenia. Pozwala to na uzyskanie przez użytkowników większej satysfakcji podczas korzystania z internetu.

Dokonanie wyboru pomiędzy internetem mobilnym a stacjonarnym należy poprzedzić dokładną analizą własnych potrzeb. Niewątpliwie w przypadku osób dużo podróżujących, wynajmujących mieszkanie, czy np. niechcących wiązać się umowami długoterminowymi opcja internetu mobilnego będzie idealnym rozwiązaniem. W sieci Otvarta oferujemy atrakcyjne pakiety internetu, a umowy zawieramy na okres bezterminowy, z możliwością miesięcznego wypowiedzenia. Po wykorzystaniu wskazanego pakietu np. 500 GB opcjonalnie z dodatkowym pakietem nocnym w ofercie O! Szybki 500 GB! 5G, nie ma limitu dostępu do internetu przy zredukowanej prędkości. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Otvarta.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.