Z jakiego telefonu powinien korzystać senior?
Sprawdź, czym kierować się wybierając telefon dla seniora
Najlepsze funkcje smartfonów dla seniorów
Czytelne menu i podstawowe funkcje
Smartfon dla seniora musi być przede wszystkim prosty w obsłudze. Jeśli chodzi o funkcje oferowane przez urządzenie, „więcej” nie zawsze znaczy „lepiej” – nadmiar dostępnych opcji może być dość uciążliwy. Kluczowe będzie przejrzyste menu i łatwy dostęp do podstawowych funkcjonalności telefonu. Preferencje starszych użytkowników skupiają się w głównej mierze na rozmowach telefonicznych, pisaniu wiadomości, a czasami także na robieniu zdjęć i sprawdzaniu wiadomości w internecie – media społecznościowe, streaming czy gry mobilne mają o wiele mniejsze znaczenie.
W praktyce oznacza to, że telefon musi oferować przejrzyste menu, aby można było szybko i bez problemu znaleźć potrzebne funkcje. Przydatna będzie także możliwość przystosowania interfejsu do preferencji użytkownika, zwłaszcza przy problemach ze wzrokiem. Aktualnie dostępne smartfony obsługują m.in. zamianę tekstu na mowę – w tym także podczas przeglądania menu – czy sterowanie gestami. Niektórzy producenci dodają do systemu opcję trybu uproszczonego, który sprawia, że układ menu jest prostszy, a ikony i tekst mają większy rozmiar.
Ładowanie indukcyjne
Jedną z polecanych funkcji w smartfonach dla seniorów jest ładowanie indukcyjne. To wygodne w obsłudze rozwiązanie, dzięki któremu można pozbyć się konieczności każdorazowego wkładania kabla do złącza w celu naładowania baterii. Będzie to przydatne zwłaszcza dla osób, które borykają się z problemami ze wzrokiem lub motoryką. Ładowarka indukcyjna może być ustawiona np. przy łóżku lub przy stole, znacznie ułatwiając codzienne korzystanie z telefonu.
Przycisk SOS
To bardzo ważna, choć często niedoceniana funkcja. W większości urządzeń wykorzystanie przycisku SOS wymaga włączenia odpowiednich opcji w ustawieniach, by przypisać określone działanie do wybranego klawisza – np. przycisku odpowiadającego za zmianę głośności. Po włączeniu tej opcji możliwe będzie uruchomienie alarmu po kilkusekundowym przytrzymaniu przycisku. Co dzieje się dalej? To zależy od ustawień – można wybrać m.in.:
- natychmiastowy telefon do określonej osoby,
- wysłanie wiadomości z określoną treścią,
- wysłanie wiadomości z lokalizacją telefonu,
- uruchomienie głośnego dźwięku alarmowego.
Aparat fotograficzny
Choć seniorzy zdecydowanie rzadziej korzystają z mediów społecznościowych niż osoby młodsze, dobry aparat fotograficzny w smartfonie wciąż ma spore znaczenie. To prosty, szybki sposób na robienie zdjęć członkom rodziny, znajomym, zwierzętom czy ciekawym widokom. Ponadto dzięki aparatowi można z łatwością zapisywać wyraźne zdjęcia notatek, recept czy różnego rodzaju dokumentów. W kontekście użytkowania przez osoby starsze warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stabilizację obrazu, a także na sprawne działanie w słabszym oświetleniu.
Duży wyświetlacz
Planując zakup smartfona dla seniora, należy pamiętać o wielkości urządzenia i ekranu. Telefon nie może być zbyt duży, ponieważ wtedy będzie bardzo niewygodny w przenoszeniu i użytkowaniu. Najlepsze efekty można osiągnąć przy dopasowaniu rozmiaru do dłoni użytkownika. Wyświetlacz powinien być jednak jak największy i jak najbardziej czytelny. Dobrym wyborem będą modele o średnich rozmiarach, ale o bardzo wysokim stosunku powierzchni ekranu do powierzchni całego urządzenia. W takiej sytuacji można liczyć zarówno na wygodę obsługi, jak i pełną czytelność wszystkich wyświetlanych informacji. Ponadto warto sprawdzić, czy dany model zapewnia wysoką jasność obrazu i możliwość dostosowania interfejsu np. przez powiększenie czcionki.
Wydajność i odporność na uszkodzenia
Oprócz funkcjonalności przeznaczonych konkretnie dla seniorów nie można zapomnieć także o podstawowych cechach smartfona, które znacznie wpływają na wygodę użytkowania. Urządzenie musi być wyposażone w mocne podzespoły – dzięki temu aplikacje będą działać z pełną sprawnością, a korzystanie ze smartfona będzie komfortowe i bezproblemowe. Do tego warto zwrócić uwagę na wytrzymałość urządzenia. W starszym wieku łatwo przypadkowo upuścić telefon, co w przypadku smartfonów może zakończyć się stłuczeniem ekranu i znacznym pogorszeniem użyteczności urządzenia. Warto postawić zatem na sprzęty ze wzmacnianym szkłem, a także na modele o wzmocnionej konstrukcji.
Nie zapomnij o internecie
Aktualnie większość komunikacji z rodziną i bliskimi odbywa się poprzez internet, z użyciem aplikacji takich jak Messenger czy WhatsApp. Nie inaczej jest w przypadku seniorów. Aby korzystanie z tego typu platform przebiegało sprawnie, potrzebne będzie odpowiednie połączenie z siecią. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się smartfony obsługujące technologię 5G – do tego warto postawić na spory pakiet transferu, który pozwoli na swobodne użytkowanie wszystkich dostępnych aplikacji. Ciekawe pakiety można znaleźć w sieci Otvarta – oferujemy nawet 100 GB danych miesięcznie w najlepszych cenach na rynku. Do 29 grudnia opłata za aktywację wynosi tylko 1 zł – to dobry moment, by dołączyć do grona klientów Otvarta.
Jakie cechy musi mieć dobry smartfon dla seniora?
Dobry smartfon dla seniora musi być prosty w obsłudze, a ponadto oferować przycisk SOS, możliwość dostosowania interfejsu i dobrą jakość aparatu. Do tego nie można zapomnieć o odpowiednim pakiecie internetu, dostosowanym do potrzeb użytkownika. Pamiętając o tych kwestiach, można z łatwością wybrać smartfon, który sprawdzi się u każdego seniora.
DO OTVARTA!
Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!
-
Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?
-
Jak namierzyć telefon? Poznaj sprawdzone sposoby!
-
Ile GB Internetu wystarczy?
-
Jak odzyskać kontakty z telefonu?
-
Co zrobić, gdy Internet w telefonie nie działa?
-
Dlaczego telefon szybko się rozładowuje, czyli jak poprawić żywotność baterii?
-
Blokowanie połączeń przychodzących z numerów zastrzeżonych
-
Ile kosztuje SMS poza UE? Poznaj ceny za SMS-y w sieci OTVARTA
-
Jak zablokować reklamy w telefonie?
-
Gdzie jest chmura w telefonie? Wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualnym dysku