Nawigacja Co warto wiedzieć?

Nawigacja w telefonie
Wygodna alternatywa dla odrębnego urządzenia z GPS

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Nawigacja w telefonie – co to i co warto o niej wiedzieć?

Dodano dnia: 2023-05-29 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Nawigacja w telefonie to praktyczna i wygodna alternatywa dla odrębnego urządzenia z GPS. Jeśli często podróżujesz albo, zamiast korzystać z papierowej mapy, wolisz być prowadzona lub prowadzony przez aplikację z GPS w telefonie, wybierz nawigację na Android bądź iOS. Co warto wiedzieć o nawigacji w telefonie? Jaką nawigację wybrać? Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty, planując zainstalowanie nawigacji na telefon? Zapraszamy do lektury!

Nawigacja w telefonie – co to i co warto o niej wiedzieć?

Nawigacja w telefonie – zalety tego rozwiązania

Jeśli zastanawiasz się, co lepsze – nawigacja w telefonie czy urządzenie GPS, to warto odpowiedzieć na to pytanie, patrząc na domowy budżet. Gdy masz swój własny telefon, możesz powstrzymać się przed dodatkowym wydatkiem. Wiele współczesnych smartfonów w niczym nie ustępują urządzeniom z nawigacją samochodową.

Jakie są zalety nawigacji na telefon?

  1. Mapy, które są systematycznie aktualizowane. Większość map dostępnych na telefon jest na bieżąco aktualizowana, czego nie można powiedzieć o mapach na odrębne urządzenia z nawigacją. Najpopularniejsze mapy na smartfon aktualizują sami użytkownicy, którzy uzupełniają trasę m.in. o informacje o korkach, wypadkach, pracach drogowych i innych utrudnieniach. Jeśli zatem zależy Ci na tym, żeby być jak najszybciej na miejscu, nawigacja na telefon to dobry wybór.
  2. Trasa dobrze widoczna na telefonach z odpowiednim wyświetlaczem. Wielkość i jasność ekranu telefonu ma ogromne znaczenie dla łatwego obserwowania trasy. To szczególnie istotne w przypadku silnego nasłonecznienia albo jazdy w trakcie zapadania zmierzchu i nocą.
  3. Wygoda i przystępna cena. Kiedy zdecydujesz się na nawigację w telefonie, mapę będziesz mieć zawsze przy sobie – nie musisz pamiętać o zabraniu ze sobą kolejnego urządzenia. Nie będzie on też zajmował dodatkowego miejsca w bagażu czy hotelowym pokoju – nawigację w telefonie będziesz mieć zawsze pod ręką. Wynika z tego jeszcze jeden atut – z wielu nawigacji, np. Google Maps, możesz korzystać również jako pieszy, rowerzysta czy osoba podróżująca transportem publicznym. To doskonała alternatywa dla turysty, który nie chce korzystać z papierowych map, kiedy porusza się po obcym mieście. Na dodatek wiele map na smartfony jest darmowych i ma wiele funkcji, których nie mają mapy do odrębnych urządzeń z nawigacją.

Gdzie przymocować telefon z nawigacją samochodową?

Skoro znasz już plusy korzystania z nawigacji samochodowej w telefonie, warto zastanowić się nad tym, jak jej prawidłowo używać. Zgodnie z polskim prawem kierowca nie może korzystać z telefonu w trakcie jazdy w taki sposób, który mógłby zagrażać bezpieczeństwu jego i innych uczestników ruchu. W praktyce oznacza to, że prowadzący pojazd nie może trzymać urządzenia w którejkolwiek dłoni. Jeśli chcesz, aby trasę wyznaczała Ci i na bieżąco monitorowała nawigacja w telefonie, musisz wsunąć telefon do specjalnego uchwytu. Najlepiej, aby był on przymocowany w lewym dolnym rogu szyby, bo chcąc sprawdzić swoje położenie, nie będziesz musiała lub musiał odrywać wzroku z ulicy.

W niektórych autach nie ma możliwości umiejscowienia uchwytu po lewej stronie. W takim wypadku zaleca się zamontowanie go na środku szyby w jej dolnej części. Możesz także przymocować telefon do deski rozdzielczej, ale pamiętaj, aby uchwyt nie kolidował ze strefą otwierania się poduszki powietrznej.

Szukając najlepszego miejsca dla nawigacji w smartfonie, należy przede wszystkim kierować się zasadą zachowania możliwości bacznego obserwowania drogi. Poza tym warto zadbać o to, aby w trakcie pracy nawigacji telefon był podpięty do ładowarki lub powerbanku. To uchroni Cię przed rozładowaniem urządzenia w trakcie jazdy na długiej trasie.

Jaka nawigacja w telefonie najlepsza? Przegląd najpopularniejszych nawigacji na telefon

  1. Mapy Google. Google Maps to obecnie najpopularniejsza aplikacja z mapami na telefon. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym wiosną 2022 roku dla Wirtualnych Mediów, posługuje się nią aż 22,4 mln polskich użytkowników. Możesz używać jej w trybie online i offline, przy czym ten drugi ma znacznie mniej funkcji. Jeśli chcesz skorzystać z nawigacji w telefonie bez Internetu, przed wyruszeniem w drogę po prostu zgraj na telefon mapę, która będzie Ci potrzebna. Co ważne, w 2023 roku gigant z Mountain View umożliwi korzystanie z nawigacji przy zablokowanym wyświetlaczu, co spowolni rozładowywanie się baterii, a także doda informacje ważne dla kierowców samochodów elektrycznych (m.in. aplikacja wskaże trasy z ładowarkami).
    Do zgrywania map do trybu offline oraz korzystania z trybu online będziesz potrzebować niezawodnego połączenia z siecią, np. Internetu 5G, który charakteryzuje większa szybkość przekazywania danych z niemalże niezauważalnymi opóźnieniami, stabilność połączenia, nowoczesna infrastruktura oraz brak obaw o przeciążony nadajnik.
  2. Yanosik. To polska aplikacja z nawigacją samochodową, która jest druga pod względem popularności. Wyniki wspomnianych wcześniej badań wskazują, że korzysta z niej 4,1 mln naszych rodaków. Co ciekawe, respondenci wskazali właśnie na Yanosika jako na tę aplikację, z której korzystają najdłużej. To średnio 2 godziny i 14 minut. W przypadku Google Maps czas ten wynosi 1 godzinę i 26 minut. Można zatem wysnuć wniosek, że zdaniem wielu kierowców to Yanosik lepiej sprawdza się na dłuższych trasach. Wielu kierowców wśród najważniejszych zalet tej nawigacji na smartfon – poza intuicyjnymi w obsłudze i czytelnymi mapami – wymienia bazę fotoradarów obejmującą większą część Europy oraz informacje o korkach i policyjnych kontrolach.
  3. Waze jest z kolei jedną z najpopularniejszych aplikacji z mapami zgodnie z wynikami sondażu, który przeprowadzono latem 2022 roku. O ile mapy Google używa 27,26% badanych, o tyle Waze plasuje się na drugim miejscu pod względem popularności z wynikiem 16,42%. Waze to nawigacja z mapami idealna dla kierowców samochodów. Ogromną zaletą aplikacji jest rozbudowana społeczność, a także najważniejsze funkcje, których chyba każdy kierowca oczekuje od map – wyznaczanie najkrótszej trasy, informowanie o ograniczeniach prędkości, a także powiadamianie na bieżąco o problemach drogowych.

Wszystkie trzy najpopularniejsze nawigacje na telefon, które wymieniliśmy powyżej, są darmowe oraz dostępne na urządzenia z systemem Android lub iOS.

Jak działa nawigacja w telefonie?

Aby Twój smartfon mógł określić Twoje położenie i na tej podstawie określić trasę, którą dotrzesz do wyznaczonego celu, musi połączyć się z satelitami GPS. Konieczne jest zatem, aby urządzenie było wyposażone w nadajnik GPS. Dla przykładu Mapy Google określają położenie auta z dokładnością do 20 metrów. Jeśli korzystasz z aplikacji z nawigacją na telefon, która wymaga stałego dostępu do Internetu w telefonie, aby pozostać w trybie online, najlepiej, abyś korzystała lub korzystał z niezawodnego Internetu mobilnego 5G bądź mobilnego Internetu LTE.

Miej też na uwadze, że niezależnie od tego, czy masz telefon na kartę, czy korzystasz np. z najtańszego abonamentu komórkowego, musisz wybrać nawigację dostosowaną do systemu operacyjnego w Twoim smartfonie (np. Android, Windows Phone lub iOS). Reszta jest dziecinnie prosta – wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz cel swojej podróży, a nawigacja wskaże możliwe trasy.

Jeśli zastanawiasz się, czy nawigacja na telefon działa bez Internetu, odpowiedź brzmi: tak, ale w trybie offline nie można korzystać z wszystkich jej funkcji. Wszystkie informacje, które są na bieżąco aktualizowane (m.in. o korkach czy wypadkach), wymagają dostępu do sieci WWW, np. do Internetu mobilnego bez limitu.

Podsumowanie: Otvarta jest najlepsza, gdy myślisz o nawigacji w telefonie

W naszej ofercie znajdziesz najtańszy abonament telefoniczny, także z możliwością przeniesienia numeru, z pakietem Internetu 21 GB za 18,99 zł (w tym rozmowy i SMS-y bez limitu), HD VOICE, VoLTE, WiFi Calling oraz Internetem 5G. W przeciwieństwie do posiadaczy telefonu na kartę nie musisz martwić się wyczerpaniem środków w związku z transmisją danych, która jest konieczna do korzystania z nawigacji.

Tani abonament dostępny w naszej sieci komórkowej Otvarta daje możliwość przeniesienia numeru z innej sieci komórkowej. Możesz wybrać najtańszy abonament bez telefonu, bo nie sprzedajemy urządzeń. Takie rozwiązanie daje realne korzyści: możesz korzystać z telefonu, który już masz albo wybrać smartfon na raty w sklepie z elektroniką, co będzie znacznie tańsze niż zakup telefonu wraz z abonamentem w innej sieci komórkowej. Co ważne, możesz zdecydować się na abonament z wygodną kartą eSIM, która jest cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnej karty SIM – dzięki niej uruchomisz swój numer za pomocą kodu QR, który przyślemy na Twoją skrzynkę mailową.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.