Nawigacja w telefonie
Wygodna alternatywa dla odrębnego urządzenia z GPS
Nawigacja w telefonie – co to i co warto o niej wiedzieć?
Nawigacja w telefonie to praktyczna i wygodna alternatywa dla odrębnego urządzenia z GPS. Jeśli często podróżujesz albo, zamiast korzystać z papierowej mapy, wolisz być prowadzona lub prowadzony przez aplikację z GPS w telefonie, wybierz nawigację na Android bądź iOS. Co warto wiedzieć o nawigacji w telefonie? Jaką nawigację wybrać? Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty, planując zainstalowanie nawigacji na telefon? Zapraszamy do lektury!
Nawigacja w telefonie – zalety tego rozwiązania
Jeśli zastanawiasz się, co lepsze – nawigacja w telefonie czy urządzenie GPS, to warto odpowiedzieć na to pytanie, patrząc na domowy budżet. Gdy masz swój własny telefon, możesz powstrzymać się przed dodatkowym wydatkiem. Wiele współczesnych smartfonów w niczym nie ustępują urządzeniom z nawigacją samochodową.
Jakie są zalety nawigacji na telefon?
- Mapy, które są systematycznie aktualizowane. Większość map dostępnych na telefon jest na bieżąco aktualizowana, czego nie można powiedzieć o mapach na odrębne urządzenia z nawigacją. Najpopularniejsze mapy na smartfon aktualizują sami użytkownicy, którzy uzupełniają trasę m.in. o informacje o korkach, wypadkach, pracach drogowych i innych utrudnieniach. Jeśli zatem zależy Ci na tym, żeby być jak najszybciej na miejscu, nawigacja na telefon to dobry wybór.
- Trasa dobrze widoczna na telefonach z odpowiednim wyświetlaczem. Wielkość i jasność ekranu telefonu ma ogromne znaczenie dla łatwego obserwowania trasy. To szczególnie istotne w przypadku silnego nasłonecznienia albo jazdy w trakcie zapadania zmierzchu i nocą.
- Wygoda i przystępna cena. Kiedy zdecydujesz się na nawigację w telefonie, mapę będziesz mieć zawsze przy sobie – nie musisz pamiętać o zabraniu ze sobą kolejnego urządzenia. Nie będzie on też zajmował dodatkowego miejsca w bagażu czy hotelowym pokoju – nawigację w telefonie będziesz mieć zawsze pod ręką. Wynika z tego jeszcze jeden atut – z wielu nawigacji, np. Google Maps, możesz korzystać również jako pieszy, rowerzysta czy osoba podróżująca transportem publicznym. To doskonała alternatywa dla turysty, który nie chce korzystać z papierowych map, kiedy porusza się po obcym mieście. Na dodatek wiele map na smartfony jest darmowych i ma wiele funkcji, których nie mają mapy do odrębnych urządzeń z nawigacją.
Gdzie przymocować telefon z nawigacją samochodową?
Skoro znasz już plusy korzystania z nawigacji samochodowej w telefonie, warto zastanowić się nad tym, jak jej prawidłowo używać. Zgodnie z polskim prawem kierowca nie może korzystać z telefonu w trakcie jazdy w taki sposób, który mógłby zagrażać bezpieczeństwu jego i innych uczestników ruchu. W praktyce oznacza to, że prowadzący pojazd nie może trzymać urządzenia w którejkolwiek dłoni. Jeśli chcesz, aby trasę wyznaczała Ci i na bieżąco monitorowała nawigacja w telefonie, musisz wsunąć telefon do specjalnego uchwytu. Najlepiej, aby był on przymocowany w lewym dolnym rogu szyby, bo chcąc sprawdzić swoje położenie, nie będziesz musiała lub musiał odrywać wzroku z ulicy.
W niektórych autach nie ma możliwości umiejscowienia uchwytu po lewej stronie. W takim wypadku zaleca się zamontowanie go na środku szyby w jej dolnej części. Możesz także przymocować telefon do deski rozdzielczej, ale pamiętaj, aby uchwyt nie kolidował ze strefą otwierania się poduszki powietrznej.
Szukając najlepszego miejsca dla nawigacji w smartfonie, należy przede wszystkim kierować się zasadą zachowania możliwości bacznego obserwowania drogi. Poza tym warto zadbać o to, aby w trakcie pracy nawigacji telefon był podpięty do ładowarki lub powerbanku. To uchroni Cię przed rozładowaniem urządzenia w trakcie jazdy na długiej trasie.
Jaka nawigacja w telefonie najlepsza? Przegląd najpopularniejszych nawigacji na telefon
- Mapy Google. Google Maps to obecnie najpopularniejsza aplikacja z mapami na telefon. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym wiosną 2022 roku dla Wirtualnych Mediów, posługuje się nią aż 22,4 mln polskich użytkowników. Możesz używać jej w trybie online i offline, przy czym ten drugi ma znacznie mniej funkcji. Jeśli chcesz skorzystać z nawigacji w telefonie bez Internetu, przed wyruszeniem w drogę po prostu zgraj na telefon mapę, która będzie Ci potrzebna. Co ważne, w 2023 roku gigant z Mountain View umożliwi korzystanie z nawigacji przy zablokowanym wyświetlaczu, co spowolni rozładowywanie się baterii, a także doda informacje ważne dla kierowców samochodów elektrycznych (m.in. aplikacja wskaże trasy z ładowarkami).
Do zgrywania map do trybu offline oraz korzystania z trybu online będziesz potrzebować niezawodnego połączenia z siecią, np. Internetu 5G, który charakteryzuje większa szybkość przekazywania danych z niemalże niezauważalnymi opóźnieniami, stabilność połączenia, nowoczesna infrastruktura oraz brak obaw o przeciążony nadajnik. - Yanosik. To polska aplikacja z nawigacją samochodową, która jest druga pod względem popularności. Wyniki wspomnianych wcześniej badań wskazują, że korzysta z niej 4,1 mln naszych rodaków. Co ciekawe, respondenci wskazali właśnie na Yanosika jako na tę aplikację, z której korzystają najdłużej. To średnio 2 godziny i 14 minut. W przypadku Google Maps czas ten wynosi 1 godzinę i 26 minut. Można zatem wysnuć wniosek, że zdaniem wielu kierowców to Yanosik lepiej sprawdza się na dłuższych trasach. Wielu kierowców wśród najważniejszych zalet tej nawigacji na smartfon – poza intuicyjnymi w obsłudze i czytelnymi mapami – wymienia bazę fotoradarów obejmującą większą część Europy oraz informacje o korkach i policyjnych kontrolach.
- Waze jest z kolei jedną z najpopularniejszych aplikacji z mapami zgodnie z wynikami sondażu, który przeprowadzono latem 2022 roku. O ile mapy Google używa 27,26% badanych, o tyle Waze plasuje się na drugim miejscu pod względem popularności z wynikiem 16,42%. Waze to nawigacja z mapami idealna dla kierowców samochodów. Ogromną zaletą aplikacji jest rozbudowana społeczność, a także najważniejsze funkcje, których chyba każdy kierowca oczekuje od map – wyznaczanie najkrótszej trasy, informowanie o ograniczeniach prędkości, a także powiadamianie na bieżąco o problemach drogowych.
Wszystkie trzy najpopularniejsze nawigacje na telefon, które wymieniliśmy powyżej, są darmowe oraz dostępne na urządzenia z systemem Android lub iOS.
Jak działa nawigacja w telefonie?
Aby Twój smartfon mógł określić Twoje położenie i na tej podstawie określić trasę, którą dotrzesz do wyznaczonego celu, musi połączyć się z satelitami GPS. Konieczne jest zatem, aby urządzenie było wyposażone w nadajnik GPS. Dla przykładu Mapy Google określają położenie auta z dokładnością do 20 metrów. Jeśli korzystasz z aplikacji z nawigacją na telefon, która wymaga stałego dostępu do Internetu w telefonie, aby pozostać w trybie online, najlepiej, abyś korzystała lub korzystał z niezawodnego Internetu mobilnego 5G bądź mobilnego Internetu LTE.
Miej też na uwadze, że niezależnie od tego, czy masz telefon na kartę, czy korzystasz np. z najtańszego abonamentu komórkowego, musisz wybrać nawigację dostosowaną do systemu operacyjnego w Twoim smartfonie (np. Android, Windows Phone lub iOS). Reszta jest dziecinnie prosta – wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz cel swojej podróży, a nawigacja wskaże możliwe trasy.
Jeśli zastanawiasz się, czy nawigacja na telefon działa bez Internetu, odpowiedź brzmi: tak, ale w trybie offline nie można korzystać z wszystkich jej funkcji. Wszystkie informacje, które są na bieżąco aktualizowane (m.in. o korkach czy wypadkach), wymagają dostępu do sieci WWW, np. do Internetu mobilnego bez limitu.
Podsumowanie: Otvarta jest najlepsza, gdy myślisz o nawigacji w telefonie
W naszej ofercie znajdziesz najtańszy abonament telefoniczny, także z możliwością przeniesienia numeru, z pakietem Internetu 21 GB za 18,99 zł (w tym rozmowy i SMS-y bez limitu), HD VOICE, VoLTE, WiFi Calling oraz Internetem 5G. W przeciwieństwie do posiadaczy telefonu na kartę nie musisz martwić się wyczerpaniem środków w związku z transmisją danych, która jest konieczna do korzystania z nawigacji.
Tani abonament dostępny w naszej sieci komórkowej Otvarta daje możliwość przeniesienia numeru z innej sieci komórkowej. Możesz wybrać najtańszy abonament bez telefonu, bo nie sprzedajemy urządzeń. Takie rozwiązanie daje realne korzyści: możesz korzystać z telefonu, który już masz albo wybrać smartfon na raty w sklepie z elektroniką, co będzie znacznie tańsze niż zakup telefonu wraz z abonamentem w innej sieci komórkowej. Co ważne, możesz zdecydować się na abonament z wygodną kartą eSIM, która jest cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnej karty SIM – dzięki niej uruchomisz swój numer za pomocą kodu QR, który przyślemy na Twoją skrzynkę mailową.
DO OTVARTA!
Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!
-
Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?
-
Jak namierzyć telefon? Poznaj sprawdzone sposoby!
-
Ile GB Internetu wystarczy?
-
Jak odzyskać kontakty z telefonu?
-
Co zrobić, gdy Internet w telefonie nie działa?
-
Dlaczego telefon szybko się rozładowuje, czyli jak poprawić żywotność baterii?
-
Blokowanie połączeń przychodzących z numerów zastrzeżonych
-
Ile kosztuje SMS poza UE? Poznaj ceny za SMS-y w sieci OTVARTA
-
Jak zablokować reklamy w telefonie?
-
Gdzie jest chmura w telefonie? Wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualnym dysku