Wypróbuj technologię NFC płać wygodnie telefonem!

Dowiedz się co oznacza NFC w telefonie komórkowym
sprawdź jak płacić telefonem, by cieszyć się wygodą i sprawnym wykonywaniem transakcji bezgotówkowych.

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

NFC – co to jest?

Dodano dnia: 2019-04-23 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Od kilku ostatnich lat telefon służy nam nie tylko do wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości SMS. W dzisiejszej dobie możemy dzięki smartfonom korzystać z superszybkiego Internetu LTE, grać w zaawansowane gry, prowadzić profile społecznościowe, wykonywać doskonałej jakości zdjęcia, zarządzać inteligentnie domem a także płacić za zakupy. Ta ostatnia z wymienionych funkcjonalności możliwa jest dzięki technologii NFC.

NFC – co to jest?

Co to jest NFC?

NFC to skrót angielskiej nazwy Near Field Communication czyli komunikacja bliskiego zasięgu. Jest to technologia bezprzewodowa i bezdotykowa, dzięki której, przy wykorzystaniu odpowiedniej częstotliwości fal radiowych, dwa urządzenia mogą wysyłać między sobą dane cyfrowe. Wymiana informacji następuje w odległości około 20cm. Technologia NFC jest zatem systemem o krótkim zasięgu, działającym na wysokich częstotliwościach i radiowym standardzie wykazującym konkretne parametry:

 • Szerokość pasma 2 MHz
 • Częstotliwość 13,56 MHz
 • Przepustowość 106, 212, 424 lub 848 kbit/s

NFC w telefonie często określa się mianem rozwiniętej karty zbliżeniowej, która wykorzystuje do komunikacji magnetyczną indukcję sąsiadujących ze sobą dwóch pętli anten. Funkcja NFC w telefonie korzysta z częstotliwości radiowych pasma ISM – komunikować się ze sobą mogą te urządzenia, które wykorzystują te same pasma.

NFC w praktyce

NFC w telefonie pozwala na autoryzację transakcji bezgotówkowych, a także na przesyłanie danych w postaci plików graficznych, tekstowych, linków czy wizytówek, bez konieczności bezpośredniego połączenia wymieniających się informacjami nośników. Jest to możliwe podczas zbliżenia do siebie dwóch urządzeń obsługujących technologię NFC. Najczęściej metoda ta wykorzystywana jest w połączeniach:

 • dwóch telefonów
 • telefonu z terminalem płatniczym
 • telefonu z słuchawkami
 • telefonu z głośnikiem bezprzewodowym

Co szczególnie istotne, technologia NFC współpracuje z aplikacjami bankowymi, dzięki czemu możliwa jest płatność telefonem za zakupy zamiast użycia tradycyjnej karty płatniczej.

NFC w praktyce

NFC a Bluetooth

Z uwagi na bezprzewodowość obydwu technologii, NFC kojarzona jest ze standardem Bluetooth, jednak dzieli je wiele istotnych różnic:

 • Bluetooth wymaga parowania urządzeń przed ich połączeniem, podczas gdy technologia NFC działa bez przygotowań, w trybie natychmiastowym
 • Bluetooth wykorzystywany jest najczęściej do przesyłania większych plików np. grafik, dokumentów pdf czy mp3, NFC natomiast doskonale sprawdza się w potrzebie błyskawicznego przesłania danych o niewielkim rozmiarze
 • NFC wyróżnia minimalna odległość transferu, dzięki czemu procesy autoryzacji są znacząco uproszczone
 • komunikacja bliskiego zasięgu wymaga do działania małej ilości energii, podczas gdy Bluetooth zużywa jej znaczącą ilość
 • technologia NFC posiada tzw. tagi NFC, w których można zapisać niewielką ilość danych, a do ich odczytania wystarczy dotknięcie urządzeniem obsługującym tę technologię (mechanizm podobny do odczytywania kodów kreskowych czy kodów QR), natomiast Bluetooth takiej funkcjonalności nie posiada
 • NFC wykazuje większe bezpieczeństwo, bowiem jej działanie możliwe jest tylko w niewielkiej odległości i przy odblokowanym urządzeniu, natomiast protokół Bluetooth ze względu na szerszy zasięg nie raz stał się już celem ataków hackerskich

Płatność NFC z użyciem smartfona

Obecnie coraz więcej smartfonów posiada funkcjonalność, dzięki której możliwe jest wykonywanie płatności mobilnych bez użycia karty płatniczej. Funkcję elektronicznego portfela telefony mogą pełnić korzystając z popularnych standardów, takich jak:

 • Android Pay – usługa płatności mobilnych stworzona przez Google, dedykowana użytkownikom systemu Android, posiadających w telefonie wbudowany moduł NFC
 • Apple Pay – udogodnienie dostępne w Polsce dopiero od 2018 roku, pozwalające realizować płatności zbliżeniowe przy użyciu iPhone’a lub Apple Watch

Oprócz płatności mobilnych z wykorzystaniem NFC, obecnie popularnym sposobem stał się BLIK – umożliwia on wykonywanie różnego rodzaju operacji, w tym płatności przy kasie, płatności online, przelewów na telefon czy wypłaty z bankomatu. Warunkiem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania BLIK-u w telefonie jest obsługa takiego rodzaju płatności przez bank, w którym prowadzimy konto. Podczas dokonywania płatności, w aplikacji generowany jest kod, służący do jej autoryzacji na terminalu (podobnie jak wpisywanie PIN-u do karty).

Podsumowując: płatności mobilne z użyciem smartfona to dziś powszechne udogodnienie dla wszystkich posiadaczy telefonów z wbudowanym modułem NFC. Realizację transakcji zbliżeniowych umożliwiają nam specjalne, dedykowane usługi, takie jak BLIK, Android Pay czy Apple Pay, kompatybilne z całą listą najbardziej popularnych banków w Polsce. Sprawdź czy Twój smartfon posiada moduł NFC i już dziś ciesz się szybkimi i wygodnymi płatnościami zbliżeniowymi przy użyciu telefonu!

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.