Dowiedz się czym jest technologia 5G!
Sprawdź jakie miasta obejmuje sieć 5G!
OTVARTA wchodzi w sieć 5G
Jeszcze szybsze połączenie z internetem, większa pojemność, stabilność i wydajność, mniejsze opóźnienia w transmisji danych - piąta generacja sieci komórkowej ma do zaoferowania naprawdę wiele. 5G to szansa na zmianę sposobu korzystania z nowoczesnych technologii i rozwój wielu dziedzin, związanych m.in. z zarządzaniem inteligentnymi miastami, nowym wymiarem rozrywki, autonomicznym transportem, sztuczną inteligencją czy automatyzacją pracy. 29 maja OTVARTA uruchomiła standard 5G dla wszystkich swoich abonentów, a to oznacza, że sieć piątej generacji weszła do naszej regularnej oferty bez dodatkowych kosztów. Technologia 5G jest na razie dostępna w 7 polskich miastach i swoim zasięgiem obejmuje niemal 900 tysięcy osób.
5G w OTVARTA
Trwające do tej pory prace związane z wprowadzeniem standardu 5G w sieci OTVARTA wreszcie zostały zakończone. Technologia 5G jest od teraz dostępna dla użytkowników naszej sieci, we wszystkich taryfach internetu mobilnego oraz oferty abonamentowej. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami - ceny taryf pozostają bez zmian.
Sieć 5G - jakie miasta obejmuje?
Zasięg sieci 5G jest obecnie dostępny dla abonentów korzystających z sieci OTVARTA w następujących miastach: Warszawa (obecnie 10 nadajników), Poznań (17), Gdańsk (17), Szczecin (16), Wrocław (16), Łódź (16) oraz Katowice (5). Liczba nadajników 5G i zasięg mają być systematycznie zwiększane. Do wglądu jest także aktualna mapa zasięgu.
5G - jakie telefony i routery obsługują dostępną w Polsce sieć?
Od 2019 roku czekano na przetarg dotyczący częstotliwości 3,5 GHz, która miała stanowić podstawę do wdrażania w naszym kraju pierwszych rozwiązań technologii 5G. Urząd Komunikacji Elektronicznej wstrzymał niestety przetarg i na ten moment nie jest do końca pewne, kiedy uda się go ponownie rozpisać. W tej sytuacji rozwiązanie 5G zostało wprowadzone na architekturze sieci 4G, z wykorzystaniem częstotliwości 2600 MHz (2570-2620 MHz TDD) obejmujących pasma N38 i N41. Z sieci 5G można obecnie skorzystać, posługując się następującymi urządzeniami:
- Huawei
- Huawei P40 Pro
- Huawei Mate Xs
- Router ZTE 801
- Realme X50 Pro 5G (po aktualizacji oprogramowania)
- Nubia RedMagic 5G
- Router HUAWEI CPE 2
- Motorola Edge
Kolejne urządzenia czołowych producentów mają być sukcesywnie wprowadzane do sprzedaży w najbliższych miesiącach.
5G - jakie częstotliwości?
W pierwszym etapie zastosowana została częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. W nowym standardzie szybkość transmisji danych ma zwiększyć się do 600 Mb/s, a więc aż dwukrotnie w porównaniu do LTE. Po wejściu sieci 5G na docelową częstotliwość 3,4-3,8 GHz o szerszym paśmie 80 MHz możliwe będzie osiąganie wyższych szybkości. Dodawanie następnych stacji bazowych oraz pasm częstotliwości pozwoli na zwiększenie wydajności sieci i stabilności pracy.
Czym jest technologia 5G?
Możliwości oferowane przez czwartą generację sieci komórkowej powoli przestają nam wystarczać. Jest to związane przede wszystkim z coraz większym zapotrzebowaniem na jej pojemność i szybkość pracy. Kolejne udoskonalenia są więc procesem naturalnym. Sieć 5G ma pozwolić na podłączenie aż miliona urządzeń na każdy 1 km2. Dla porównania warto dodać, że w przypadku istniejących do tej pory sieci LTE możliwe było podłączenie do miliona urządzeń na każde 500 km2. Technologia 5G pozwoli zatem na zwiększenie pojemności sieci komórkowej przy wykorzystaniu takiej samej liczby masztów.
Jak 5G zmieni świat?
Dla potencjalnych użytkowników największą zmianą w tym zakresie okażą się oczywiście wyższe transfery danych (na poziomie odpowiadającym dziś stałym i szybkim łączom internetowym obecnym w naszych domach). Sieć 5G to także mniejsze opóźnienia w dostępie do danych. Obecnie wynoszą one 20-40 milisekund, a docelowo mają zmaleć nawet do 1 milisekundy, co stanowi olbrzymią szansę na rozwój i upowszechnienie rozwiązań z zakresu zarządzania inteligentnymi miastami i internetu rzeczy. Technologia 5G pozwoli również na znaczną poprawę komfortu korzystania z domowej rozrywki i rozwiązań pozwalających na transmisje koncertów czy wydarzeń sportowych w rozdzielczości 4K, a nawet 8K. O wiele bardziej angażujące staną się widowiska z wykorzystaniem rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR) rzeczywistości. Poprawę jakości zauważą także miłośnicy e-sportu i e-gamingu. Rozwój chmurowych platform gamingowych pozwoli na natychmiastowy dostęp do gier, bez konieczności pobierania ich na urządzenia. Technologia 5G umożliwi jeszcze szybsze pobieranie filmów, seriali i muzyki, zwiększając przy tym komfort odtwarzania na urządzeniach mobilnych.
Dlaczego 5G jest bezpieczne?
Technologia 5G opiera się na rozwiązaniach sprawdzonych i bezpiecznych. Sieć budowana jest zgodnie z normami promieniowania pola elektromagnetycznego, które zostały przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Cyfryzacji. Normy te są zgodne z zaleceniami Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Przed Promieniowaniem (ICNIRP) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Czy i kiedy w Polsce będzie działać prawdziwe 5G 2023?
5G jest dostępne w Polsce od 2020 roku – wtedy też nastąpiło oficjalne komercyjne uruchomienie wyższego standardu w kraju.
Czy internet 5G jest lepszy pod względem szybkości od LTE/4G?
Tak. Maksymalna prędkość internetu 4G oscyluje w granicach 220 Mb/s – 300 Mb/s, przy czym należy pamiętać, że są to wartości teoretyczne. W rzeczywistości prędkość LTE jest znacznie niższa.
Na ten moment sieć 5G osiąga prędkość nawet do 600 Mb/s, jednakże w niedalekiej przyszłości ma ona wynieść około 20 Gb/s lub więcej.
Jak działa sieć 5G w Polsce?
Zasada działania sieci 5G jest podobna do tej, która dotyczy funkcjonowania niższych standardów. Dokładniej polega ona na emisji fal radiowych, których źródłem są stacje bazowe. Sygnał radiowy przez nie nadawany odbierany jest przez telefony i inne urządzenia 5G. Zasadniczą różnicą są częstotliwości - w przypadku 5G są one wyższe:
- 694 – 790 MHz (700 MHz);
- 3,4 – 3,8 GHz (3,5 Ghz);
- 24,25 GHz – 27,5 GHz (26 Ghz).
Gdzie w Polsce rozmieszczone są anteny i nadajniki 5G?
Stacje bazowe rozmieszczone są w całej Polsce – głównie w największych aglomeracjach w kraju. Z uwagi na to, że nadajniki 5G można liczyć w tysiącach, wymienienie wszystkich lokalizacji jest bardzo trudne. Z sieci piątej generacji w OTVARTA mogą korzystać mieszkańcy m.in. takich miast jak:
- Biała Podlaska,
- Bielsko-Biała,
- Białystok,
- Bydgoszcz,
- Ciechanów,
- Elbląg,
- Gdańsk,
- Gliwice,
- Jelenia Góra,
- Kalisz,
- Katowice,
- Konin,
- Koszalin,
- Krosno,
- Legnica,
- Lublin,
- Łomża,
- Łódź,
- Nowy Sącz,
- Olsztyn,
- Ostrołęka,
- Piła,
- Piotrków Trybunalski,
- Płock,
- Poznań,
- Rzeszów,
- Skierniewice,
- Szczecin,
- Tarnobrzeg,
- Tarnów,
- Toruń,
- Wałbrzych,
- Warszawa,
- Włocławek,
- Wrocław.
Należy jednak pamiętać, że z uwagi na szybki rozwój technologii 5G, lista miejscowości, w których można korzystać z technologii piątej generacji stale się powiększa. Więcej o rozmieszczeniu nadajników radiowych 5G możesz dowiedziesz się z mapy BTS.
Sprawdź ofertę na szybki internet mobilny 5G w sieci OTVARTA!
DO OTVARTA!
Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!
-
Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?
-
Jak namierzyć telefon? Poznaj sprawdzone sposoby!
-
Ile GB Internetu wystarczy?
-
Jak odzyskać kontakty z telefonu?
-
Co zrobić, gdy Internet w telefonie nie działa?
-
Dlaczego telefon szybko się rozładowuje, czyli jak poprawić żywotność baterii?
-
Blokowanie połączeń przychodzących z numerów zastrzeżonych
-
Ile kosztuje SMS poza UE? Poznaj ceny za SMS-y w sieci OTVARTA
-
Jak zablokować reklamy w telefonie?
-
Która sieć ma największy zasięg?