Dual SIM Jakie daje korzyści?

Jeden telefon obsługujący dwie karty SIM?
Sprawdź zalety takiego rozwiązania

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Po co telefon Dual SIM?

Dodano dnia: 2019-11-27 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Posiadanie telefonu z funkcją Dual SIM to idealne rozwiązanie dla każdego, kto na co dzień obsługuje dwa numery kontaktowe. Dzięki temu, za pomocą jednego urządzenia możesz w prosty sposób korzystać z obydwu kart SIM. To nie tylko doskonała opcja dla osób posiadających osobny numer prywatny i osobny służbowy, ale także dla tych, którzy równorzędnie korzystają z usług dwóch różnych operatorów. Dowiedz się więcej szczegółów na temat tego, czym jest, jakie zalety i jakie wady posiada Dual SIM.

Co to jest Dual SIM w telefonie?

Dual SIM to rozwiązanie oferowane w niektórych modelach telefonów, pozwalające na użycie równocześnie dwóch kart SIM w jednym urządzeniu. Tak przystosowany smartfon posiada dwa osobne sloty na karty SIM. W wybranych modelach slot drugiej karty SIM może być połączony z wejściem na kartę pamięci. Dzięki funkcji Dual SIM na jednym urządzeniu możliwe jest wysyłanie oraz otrzymywanie połączeń i wiadomości dla dwóch odrębnych numerów. Jednoczesna aktywność kart zależy od rodzaju i ustawień Dual SIM.

Po co telefon Dual SIM?

Rodzaje Dual SIM

Funkcja Dual SIM może działać w różnych trybach, warunkujących wzajemne działanie poszczególnych kart. Wśród nich wyróżnić można rodzaj: aktywny, pasywny, standby i smart.

Aktywne Dual SIM

Jest to tryb, w którym obydwie karty są jednocześnie aktywne przez cały czas. Dzięki temu użytkownik odbiera na bieżąco połączenia i wiadomości przychodzące zarówno na jeden, jak i drugi numer. Taka możliwość występuje dzięki wbudowaniu w smartfon dwóch anten GSM. Jeśli podczas trwającego połączenia z jednej karty, ktoś próbuje dodzwonić się na drugi numer, użytkownik otrzymuje powiadomienie dźwiękowe. Aktywne Dual SIM pozwala na zawieszenie trwającego połączenia i odebranie telefonu przychodzącego na drugi numer.

Standby Dual SIM

Tryb ten pozwala na zachowanie aktywności obydwu kart, ale tylko do czasu, gdy żadna z nich nie jest zajęta połączeniem głosowym czy łączem internetowym. W momencie rozpoczętego połączenia z jednej karty, druga zostaje tymczasowo dezaktywowana. Zatem, jeśli ktoś w tym czasie próbuje skontaktować się na drugi z numerów, otrzymuje informację o zajętej linii lub zostaje przekierowany na pocztę głosową. Taki tryb Dual SIM występuje w przypadku modeli telefonów posiadających wbudowaną tylko jedną antenę GSM.

Pasywne Dual SIM

Tryb pasywny to obecnie już rzadko spotykane rozwiązanie, które pozwala na aktywność tylko jednej karty SIM. Dostęp do drugiej z nich jest możliwy po ręcznym przełączeniu się między pierwszą a drugą kartą.

Smart Dual SIM

Występuje tylko wśród wybranych producentów telefonów komórkowych. Jest to opcja pośrednia pomiędzy trybem aktywnym a trybem Standby. W tym przypadku pełną aktywność wykazuje jedna karta, ale gdy druga z nich rejestruje połączenie, przekierowuje je na pierwszy numer. Dzięki temu nie ma szansy przegapienia ważnego telefonu.

Jest to coś pomiędzy opcją aktywną a Standby. Innymi słowy, w pełni aktywna faktycznie pozostaje tylko jedna karta, ale jeśli ktoś spróbuje zadzwonić na drugi numer, połączenie zostaje automatycznie przekierowane na ten pierwszy. Efektem jest niemożliwość przegapienia ważnego telefonu.

Zalety Dual SIM

Istnieje wiele sytuacji, w których funkcja Dual SIM jest bardzo przydatna. Najczęstszą z nich jest posiadanie osobnych numerów: służbowego i prywatnego. Wykorzystanie do ich obsługi jednego urządzenia niesie za sobą szereg zalet, m.in. wygodę, oszczędność pieniędzy, mniejsze ryzyko dodatkowych kosztów naprawy czy ograniczenie możliwości kradzieży lub zgubienia telefonu. Do najważniejszych zalet posiadania Dual SIM należy:

  • oszczędność finansowa przy zakupie urządzenia – zamiast dwóch smartfonów, można zdecydować się na zakup jednego
  • oszczędność energii – konieczne jest ładowanie tylko jednego urządzenia
  • wygoda użytkowania – nie trzeba mieć przy sobie dwóch telefonów
  • stały dostęp do dwóch numerów – możliwość przeoczenia ważnego telefonu jest zdecydowanie ograniczona

Wady telefonów Dual SIM

Funkcja Dual SIM w telefonie posiada szereg zalet, ale także wad. Do największych z nich należą:

  • ograniczony wybór modeli dostępny na rynku
  • zwiększone zużycie energii z powodu „podwójnego” wykorzystania jednego urządzenia i krótszy czas pracy baterii
  • czasowa niedostępność w przypadku modeli, które działają w trybie pasywnym lub standby

Po co jeszcze może przydać się Dual SIM?

Dla osób, które często korzystają z Internetu mobilnego, wybór smartfona z Dual SIM to świetne rozwiązanie. Daje on bowiem możliwość standardowej obsługi numeru kontaktowego na jednej karcie, a korzystania z Internetu z drugiej karty. Wówczas jedna SIM służy wyłącznie do odbierania i wysyłania połączeń i SMS, druga natomiast do transmisji danych (np. Internetu LTE). Chcąc korzystać z Dual SIM w tym właśnie celu, warto pamiętać, by zdecydować się na smartfon, który obsługuje aktywne Dual SIM. Wtedy korzystanie z Internetu nie będzie blokowało przychodzących połączeń telefonicznych.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.