Tryb samolotowy Co warto wiedzieć?

Włączanie trybu samolotowego
Wszystko, co warto o tym wiedzieć

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Po co włączać tryb samolotowy?

Dodano dnia: 2023-05-31 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Tryb samolotowy to funkcja dostępna w każdym smartfonie, która wykorzystywana jest przez pasażerów podczas lotów samolotem. Czy jednak faktycznie tryb samolotowy wpływa jakkolwiek na bezpieczeństwo podróżnych? Przekonajmy się.

Czym jest tryb samolotowy w smartfonach?

Tryb samolotowy to funkcja dostępna w każdym nowoczesnym smartfonie. Podstawowym celem tego trybu jest odcięcie naszego smartfona od świata zewnętrznego. Każdy pasażer, który przynajmniej raz doświadczył podróży samolotem, jeszcze przed wzniesieniem się w powietrze usłyszał o konieczności wyłączenia telefonu lub uruchomienia trybu samolotowego.

Ta ważna funkcjonalność zgodnie z teorią wpływa na bezpieczeństwo naszej podróży. W jaki sposób? Podczas lotu załoga wykorzystuje zaawansowane technologie ułatwiające sterowanie maszyną - zarówno podczas wykonywania manewrów w powietrzu, startowania, jak i lądowania. Istnieje zatem ryzyko, że w pełni aktywne urządzenia elektroniczne, takie jak smartfon czy tablet będą emitować fale radiowe, które zakłócają istotne z punktu bezpieczeństwa podróży systemy komunikacji i nawigowania. Jeśli więc w niedalekiej przyszłości planujemy podróż samolotem, upewnijmy się, że wiemy, jak uaktywnić tryb samolotowy.

Po co włączać tryb samolotowy?

Jak uruchomić tryb samolotowy?

Uruchomienie trybu samolotowego, który uaktywnia w naszym telefonie tryb offline, nie jest trudne i wymaga od nas jedynie znalezienia odpowiedniej funkcji. Uruchomienie tej funkcji nieco różni się ze względu na system operacyjny. W przypadku telefonów z systemem iOS ikonę samolotu reprezentującą tryb samolotowy znajdziemy w centrum sterowania. System Android pod tym względem jest równie intuicyjny i wymaga jedynie rozwinięcia sekcji powiadomień, w której znajduje się także ikonka samolotu. Jedno kliknięcie powoduje uruchomienie trybu samolotowego, który automatycznie wyłącza możliwość korzystania z internetu, Bluetooth i innych modułów komunikacyjnych w naszym telefonie. Telefon z uaktywnionym trybem samolotowym zużywa znacznie mniej energii, co pozytywnie wpływa na wydłużenie cyklu użytkowania sprzętu na jednym ładowaniu.

Wyłączenie trybu samolotowego jest równie proste i ogranicza się do ponownego kliknięcia ikonki samolotu. Warto upewnić się, że wspomniana ikona nie jest już podświetlona - to znak, że telefon powrócił do standardowego trybu umożliwiającego skorzystanie z wszystkich funkcji.

Wątpliwości związane z zasadnością używania trybu samolotowego

Wraz z rozwojem technologii coraz częściej usłyszeć możemy pytania o zasadność uruchamiania trybu samolotowego. Przeciwnicy wskazują na anarchizm tego zakazu i przekonują, że najnowsze modele smartfonów nie emitują żadnych fal, które mogą wpłynąć na poprawność działania zaawansowanej aparatury lotniczej.

Z drugiej jednak strony nie ma żadnej pewności, że wszyscy pasażerowie dysponują sprzętem najnowszej generacji. W teorii urządzenia uchodzące za stare - komputery, laptopy, czy telefony mogą emitować fale radiowe, które zakłócą działanie systemów komunikacyjnych i nawigacyjnych w samolocie. Eksperci przekonują, że prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest minimalne, jednak wciąż istnieje.

Dlatego właśnie warto stosować się do poleceń obsługi samolotu i upewnić się, że nasz sprzęt ma uruchomiony tryb samolotowy.

Czy możemy korzystać ze smartfona w samolocie?

O tym, że warto korzystać z trybu samolotowego, świadczy również fakt, że dzisiaj coraz więcej linii lotniczych oferuje dostęp do nowoczesnej sieci 5G na pokładach samolotu. Jak wiemy, technologia 5G, oferowana również przez operatora OTVARTA, to obecnie najnowocześniejszy standard, który zapewnia dużą szybkość, wydajność, a przede wszystkim stabilność łącza internetowego.

Oczywiście taka usługa jest na pokładzie samolotu dodatkowo płatna, jednak jeśli ktoś ma pilną kwestię do załatwienia, taka pokładowa sieć Wi-Fi może okazać się niezwykle przydatna. Warto podkreślić, że pasażerowie mogą również korzystać z telefonu z włączonym trybem samolotowym. W jaki sposób?

Wprawdzie tryb samolotowy wyłącza wszelkie moduły komunikacji ze światem zewnętrznym, nie oznacza to jednak, że smartfon w tym stanie jest bezużyteczny. Jeśli wcześniej ściągnęliśmy ulubiony film, serial, czy muzykę, bez najmniejszych problemów możemy odtwarzać je za pośrednictwem urządzenia w trybie offline. To samo tyczy się korzystania z innych aplikacji działających bez wymogu połączenia z siecią internetową. A zatem nawet kilkunastogodzinna podróż samolotem może nam upłynąć spokojnie, bez ryzyka nadmiernego nudzenia się.

Przyszłość związana z trybem samolotowym

Tryb samolotowy to wygaszany obowiązek? Tak twierdzą specjaliści, którzy śledzą najnowsze przepisy wprowadzane bezpośrednio przez Unię Europejską. Pod koniec 2022 roku decyzją rady ustalono obowiązek zapewnienia pasm zarezerwowanych dla technologii 5G w transporcie drogowym. Obowiązek ten wchodzi w życie 30 czerwca 2023 roku i jest skierowany do wszystkich krajów członkowskich UE.

Dla wielu jest to jasna przesłanka ku temu, że transport lotniczy w niedalekiej przyszłości doczeka się tej samej nowelizacji przepisów. Będzie to krok naprzód w branży lotniczej i to, co dzisiaj oferują nieliczne linie lotnicze, stanie się ogólnoeuropejskim standardem. Możemy się zatem spodziewać, że w ciągu najbliższych kilku lat tryb samolotowy odejdzie w niepamięć i każdy samolot zostanie wyposażony w możliwość korzystania z sieci 5G.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.