Szybkość internetu mobilnego w Polsce
Sprawdź od czego zależy
Prędkość internetu mobilnego w Polsce
Według danych z SGI we wrześniu 2019 roku Polska zajęła 46 pozycję w globalnym rankingu dotyczącym prędkości internetu mobilnego. Uzyskaliśmy tym samym wskaźnik wyższy niż średnia w skali całego świata. Średnia szybkość pobierania danych w Polsce wyniosła wówczas 34,86 Mbps, a prędkość ich wysyłania 10,60 Mbps.
Obecnie operatorzy komórkowi prześcigają się w dostarczaniu coraz szybszych usług internetu mobilnego. Najszybszy internet dostępny jest w Polsce w technologii 4G, a użytkownik może znaleźć oferty z usługą o prędkości nawet 1Gb na sekundę. Taka prędkość pozwala na oglądanie na telefonie filmów w jakości HD, szybkie pobieranie plików i wiadomości oraz swobodne surfowanie po sieci.
Warto upewnić się, czy nasz operator zapewnia nam najlepsze warunki do korzystania z internetu. Sprawdź, jakie są obecnie orientacyjne prędkości internetu w Polsce, od czego zależą i dlaczego szybkość przesyłu danych jest tak ważna.
Photo by Mika Baumeister on Unsplash
Jaka jest prędkość internetu mobilnego w Polsce?
Operatorzy podają zwykle szacunkowe dane dotyczące świadczonych przez nich usług internetowych. Należy jednak pamiętać, że deklarowane przez nich szybkości internetu w rzeczywistości mogą odbiegać od podanych liczb. Na dzień dzisiejszy szybkość transferu danych w ramach internetu mobilnego w Polsce w niektórych sieciach może wynieść nawet 1Gb na sekundę. Prędkości przesyłu danych w ramach internetu mobilnego rosną z roku na rok, a obecnie wynoszą około:
- 20 kb/s przy wysyłaniu i ponad 80 kb/s przy pobieraniu danych w technologii 2G/GSM-GPRS;
- 58 kb/s przy wysyłaniu i ponad 230 kb/s przy pobieraniu danych w technologii 2G/GSM-EDGE;
- ponad 380 kb/s zarówno przy wysyłaniu, jak i pobieraniu danych w technologii 3G/UTMS;
- 5,4 Mb/s przy wysyłaniu i ponad 40 Mb/s przy pobieraniu danych w technologii 3G/UMTS-HSPA;
- 50 Mb/s przy wysyłaniu i 150 Mb/s przy pobieraniu danych w technologii 4G/LTE;
- 50 Mb/s przy wysyłaniu i aż 300 Mb/s przy pobieraniu danych w technologii 4G/LTE-Advanced.
Od czego zależy prędkość internetu mobilnego w Polsce?
Szybkość internetu mobilnego w Polsce zależy od wielu czynników. Większość z nich to ograniczenia uniwersalne dla użytkowników na całym świecie. Najważniejsze kwestie wpływające na prędkość transferu mobilnego to:
- technologia, w jakiej dostarczany jest internet – do wyboru jest najwolniejszy internet GSM, szybsza technologia 3G i obecnie najbardziej zaawansowany i najszybszy w Polsce internet 4G;
- zasięg sieci i lokalizacja użytkownika – zasięg sieci może różnić się w różnych miejscach w kraju, na co wpływać może chociażby rzeźba terenu, odległość danego miejsca od nadajnika czy warunki urbanistyczne. Z pewnością na lepszy zasięg możemy liczyć w miastach takich jak Warszawa czy Wrocław, zdecydowanie wolniej zaś może działać internet w Bieszczadach;
- rodzaj urządzenia i karty SIM – aby strony ładowały się z szybkością, jaką zapewnia internet 4G, zarówno telefon, jak i karta SIM muszą obsługiwać tę technologię;
- obecność oprogramowania antywirusowego i antyspamowego na urządzeniu, które mogą spowalniać przepływ danych;
- aktualne obciążenie sieci przez użytkowników, dające się odczuć zwłaszcza w godzinach szczytowych;
- występowanie barier stwarzanych przez pogodę, rzeźbę terenu lub architekturę – barierą spowalniającą prędkość internetu może być burza lub obecność ścian tłumiennych w budynkach;
- kierunek przesyłania danych – wysyłanie zwykle działa wolniej niż pobieranie.
W praktyce, o ile umowa z danym operatorem przewiduje tak zwany lejek, szybkość internetu spada również po wykorzystaniu przez użytkownika limitu transferu.
Czy szybkość internetu mobilnego jest aż tak ważna?
Prędkość, z jaką jesteśmy w stanie pobrać plik, wysłać wiadomość czy załadować stronę może mieć olbrzymie znaczenie dla naszego komfortu i toku myślenia. Korzystając z internetu na komórce, polscy użytkownicy robią to często w pośpiechu, w tramwaju czy w kolejce, na gorąco sprawdzając ważne dla nas tu i teraz informacje. Dlatego wszelkie spowolnienia dostępu do informacji mogą być bardzo irytujące. Wybór operatora lub oferty z szybkim internetem pozwala zaś usprawnić nasz proces myślenia, komunikowania się, planowania i organizowania życia i pracy.
Czasem nawet mała prędkość internetu może być zbawienna. Dlatego dobrze, gdy Twój operator gwarantuje Ci dostęp do internetu w zredukowanej prędkości po wyczerpaniu limitu transferu. Aby jednak nie dopuścić do konieczności korzystania z wolnego lejka, rozważ też ofertę szybkiego internetu z dużym transferem danych. Obecnie możesz znaleźć pakiety z 30, a nawet 100Gb internetu w całkiem atrakcyjnej cenie. Wybierając takie rozwiązanie będziesz mógł w każdej chwili błyskawicznie sprawdzić wiadomości od znajomych, lokalizację swojej przesyłki kurierskiej lub godziny otwarcia sklepu tuż przed jego zamknięciem.
Zapewnij sobie najszybszy internet w Polsce i komfort błyskawicznego przesyłu danych
Internet mobilny w Polsce z roku na rok nabiera prędkości. W sprzyjających warunkach przesył danych osiąga prędkość niemal 1Gb na sekundę, co pozwala na błyskawiczny dostęp do informacji w każdym momencie. Możliwości takie zapewnia najszybszy w Polsce internet 4G, zaś pakiety z dużą ilością Gb zwiększają pewność, że strony będą ładować się tak samo szybko przez cały miesiąc.
Nie spowalniaj się. Korzystaj z szybkiego internetu, który zapewni Ci sprawne i dostosowane do Twojego tempa poruszanie się po wirtualnej przestrzeni w swoim telefonie. Sprawdź szybkość i warunki korzystania z internetu mobilnego w sieci Otvarta, która udostępnia najszybszy internet LTE-Advanced.
DO OTVARTA!
Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!
-
Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?
-
Jak namierzyć telefon? Poznaj sprawdzone sposoby!
-
Ile GB Internetu wystarczy?
-
Co zrobić, gdy Internet w telefonie nie działa?
-
Jak odzyskać kontakty z telefonu?
-
Dlaczego telefon szybko się rozładowuje, czyli jak poprawić żywotność baterii?
-
Blokowanie połączeń przychodzących z numerów zastrzeżonych
-
Ile kosztuje SMS poza UE? Poznaj ceny za SMS-y w sieci OTVARTA
-
Jak zablokować reklamy w telefonie?
-
Która sieć ma największy zasięg?