Roaming i połączenia międzynarodowe
Poznaj różnicę między tymi usługami
Czym różni się roaming międzynarodowy od połączeń międzynarodowych?
Roaming międzynarodowy i połączenia międzynarodowe to dwa odrębne pojęcia, których nie należy używać zamiennie. Usługi te różnią się tym, z jakich sieci korzystają ich użytkownicy oraz skąd i dokąd dzwonią. Z roamingu międzynarodowego korzystamy dzwoniąc i odbierając rozmowy, wysyłając i odbierając SMS-y lub przeglądając internet za pomocą sieci lokalnego operatora zagranicznego. Z kolei rozmowy międzynarodowe to połączenia wykonywane z kraju przy wykorzystaniu sieci rodzimego operatora. Ważne różnice dotyczą też cen za każdą z tych usług. Połączenia międzynarodowe płatne są zgodnie z cennikiem i strefą dla połączeń międzynarodowych operatora, natomiast roaming międzynarodowy ma swój odrębny cennik i strefy.
Dowiedz się więcej o różnicach między roamingiem międzynarodowym i połączeniami międzynarodowymi.
Czym są połączenia międzynarodowe i jakie są ich ceny?
Połączenia międzynarodowe są usługą, którą udostępnia nasz rodzimy operator. To połączenia wykonywane z Polski na stacjonarne lub komórkowe numery zagraniczne, z prefiksem innym niż 0048 lub +48. Połączenia międzynarodowe są rozliczane zgodnie z cennikiem naszego operatora. Ustala on ceny za minutę rozmowy odrębnie dla każdej strefy, zazwyczaj rozliczając za każde rozpoczęte 30 sekund połączenia. W określonych strefach znajdują się kraje, do których połączenia rozliczane są według tej samej stawki.
Uważaj zatem, by nie zapomnieć się, dzwoniąc z Polski do krewnego mieszkającego na przykład w Anglii, który korzysta z telefonu kupionego u zagranicznego operatora. Połączenie to będzie Cię kosztowało więcej niż telefon do znajomego z Polski, który wyjechał za granicę na krótki urlop i korzysta tam ze swojego polskiego numeru.
Roaming międzynarodowy – co to jest i ile kosztuje?
Roaming międzynarodowy to usługa pozwalająca korzystać z zagranicznej sieci komórkowej, w której zasięgu akurat się znajdujemy. Najczęściej abonent polskiej sieci korzysta z roamingu międzynarodowego, gdy dzwoni z zagranicy do Polski. W ramach tej usługi ten sam abonent wykona również połączenie do rozmówcy spoza Polski. Bez znaczenia jest w tym przypadku, czy osoba, z którą się łączymy ma numer polski (z prefiksem 0048 lub +48), czy nie.
Zatem będąc we Francji możemy zadzwonić do rodziców w Polsce, nowego znajomego Francuza, Polaka, z którym przyjechaliśmy lub siostry w jeszcze innym kraju niż Polska czy Francja. Podczas każdej z tych rozmów korzystać będziemy właśnie z roamingu międzynarodowego.
Zdarza się jednak, że nasz telefon loguje się do zagranicznego operatora, mimo że jesteśmy w Polsce. Dzieje się tak zwykle w pobliżu granicy Polski z innymi krajami, na przykład gdy jesteśmy w górach lub zanim przekroczymy granicę Polski w drodze do Niemiec czy Czech. Bardzo często wówczas nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy w roamingu międzynarodowym i płacimy więcej za rozmowy. Sytuacja taka jest możliwa dlatego, że GSM nie uznaje granic między państwami. Warto mieć to na uwadze podczas wyjazdu na urlop w przygraniczne tereny Polski, aby nie tracić czasu na późniejsze reklamacje.
Połączenia w roamingu międzynarodowym są rozliczane zgodnie z cennikiem naszego operatora i stref określonych dla roamingu międzynarodowego. Warto zwrócić uwagę, że w odróżnieniu od połączeń międzynarodowych cena połączenia w roamingu międzynarodowym zależy nie tylko od strefy, z której dzwonimy, ale również od strefy, do której dzwonimy. Połączenia głosowe odebrane w roamingu międzynarodowym poza UE są płatne zgodnie z cennikiem naszego operatora.
Połączenia międzynarodowe, krajowe i roaming międzynarodowy – zwiększ świadomość i oszczędzaj
Aby uniknąć niespodziewanych opłat, warto raz jeszcze prześledzić różnice między połączeniami międzynarodowymi, krajowymi i roamingiem międzynarodowym. Poniżej przedstawiamy każdy możliwy przypadek połączenia na linii Polska-zagranica z zaznaczeniem, z której z usług korzysta abonent w danej sytuacji.
Korzystasz z roamingu międzynarodowego, jeśli:
- jako abonent polskiej sieci wykonujesz za granicą połączenie do innego polskiego abonenta przebywającego w Polsce lub za granicą,
- jako abonent polskiej sieci wykonujesz za granicą połączenie do abonenta sieci innej niż polska,
- jako abonent polskiej sieci za granicą odbierasz połączenie od innego abonenta bez względu na to, czy jest to połącznie z Polski, zagranicy czy kraju, w którym się znajdujesz.
Korzystasz z połączeń międzynarodowych, jeśli:
- jako polski abonent w Polsce wykonujesz połączenie do abonenta sieci zagranicznej.
Jedynym przypadkiem, gdy płacisz jak za połączenie krajowe jest sytuacja, gdy będąc abonentem polskiej sieci dzwonisz z Polski do innego abonenta polskiej sieci za granicą.
Uniknij nieplanowanych wydatków. Zapamiętaj różnice lub dodaj post do ulubionych, by móc zawsze szybko sprawdzić, jakie połączenie wykonujesz i mieć swój budżet pod kontrolą.
DO OTVARTA!
Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!
-
Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?
-
Jak namierzyć telefon? Poznaj sprawdzone sposoby!
-
Ile GB Internetu wystarczy?
-
Co zrobić, gdy Internet w telefonie nie działa?
-
Jak odzyskać kontakty z telefonu?
-
Dlaczego telefon szybko się rozładowuje, czyli jak poprawić żywotność baterii?
-
Blokowanie połączeń przychodzących z numerów zastrzeżonych
-
Ile kosztuje SMS poza UE? Poznaj ceny za SMS-y w sieci OTVARTA
-
Jak zablokować reklamy w telefonie?
-
Która sieć ma największy zasięg?