Jakie są rodzaje kart? Czym się od siebie różnią?

Chcesz się dowiedzieć jaka jest różnica między kartami SIM?
Nie wiesz jaką kartę dobrać do swojego telefonu? Sprawdź jakie są różnice między nimi.

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Rodzaje kart SIM

Dodano dnia: 2019-01-17 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Jakie są rodzaje karty SIM?

Żyjemy w dobie dynamicznej transformacji urządzeń elektronicznych, w tym przede wszystkim telefonów komórkowych, które stają się coraz bardziej kompaktowe, ergonomiczne i zaawansowane technologicznie. Jeszcze nie tak dawno luksusem w domu wydawał się telefon stacjonarny, następnie pierwsze komórki o pokaźnych rozmiarach. Dziś aparaty telefoniczne są zastępstwem dla komputerów, oferując oprócz możliwości rozmów i smsów bez limitu, również korzystanie z Internetu mobilnego, instalację przeróżnych aplikacji i gier, wykonywanie wysokiej jakości zdjęć a nawet możliwość inteligentnego sterowania domem! Te głęboko idące przeistoczenie urządzeń mobilnych nierozerwalnie wiąże się z przemianami formatów kart SIM, które stanowią istotę działania telefonów komórkowych.

Co to jest karta SIM?

Rodzaj karty elektronicznej z wbudowanym mikroprocesorem i pamięcią, stanowiący swoisty klucz dostępowy do sieci komórkowej – to w ogólnym rozumieniu definicja karty SIM. Przyjmuje ona postać plastikowej karty czipowej, o różnej wielkości, odczytywana jest przez telefony komórkowe. Pierwotną wersją tego nośnika była standardowa karta SIM, która przyjmowała wielkość karty kredytowej. W kolejnych etapach, w związku z postępującą technologią aparatów komórkowych była ona stopniowo redukowana pod względem swoich wymiarów, przekształcając się kolejno w kartę mini SIM, kartę Micro SIM oraz kartę Nano SIM.

rodzaje kart sim

Istota działania kart SIM

Niezależnie czy to karta SIM Mini, karta Mikro lub karta SIM Nano – dla każdej z nich sercem napędzającym cały mechanizm działania jest pozłacane pole ze stykami. Należy zwrócić uwagę na jego ułożenie w gnieździe karty SIM, tak, aby zapewnić prawidłową łączność z telefonem komórkowym. Zawarty w tymże polu mikroprocesor oraz wbudowana pamięć umożliwia przechowywanie niewielkiej ilości danych na karcie, otwiera dostęp do sieci komórkowej i pozwala na identyfikację abonenta przez aparat telefoniczny. Bez karty SIM nie jest możliwe wykonywanie połączeń (z wyjątkiem numerów alarmowych – w Polsce 112), wysyłanie wiadomości sms i multimedialnych oraz korzystanie z Internetu mobilnego. Każda karta SIM posiada numer identyfikacyjny ICCID, stanowiący kombinację od 19 do 22 cyfr.

Karta Mini SIM

Karta SIM Mini to rodzaj karty drugiej generacji, o wymiarach 25 mm długości x 15 mm szerokości x 0,76 mm grubości. Stanowiła przez długi okres podstawowe medium dostępu do sieci komórkowej w telefonie. Z biegiem czasu proste komórki, umożliwiające jedynie wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości sms, zaczęły być coraz lepiej rozwijane o dodatkowe funkcje, ulepszane pod względem estetycznym (m.in. przeskok z monochromatycznych ekranów na kolorowe), modernizowane pod względem budowy i proporcji. Dodatkowe wyposażenie telefonów w aparaty fotograficzne, a także rewolucyjny zwrot w kierunku telefonów z ekranami dotykowymi, zmieniający budowę wnętrza telefonu determinował także do zmian i udoskonaleń kolejnych generacji kart SIM.

Karta Micro SIM

Wymiary karty Micro SIM to 15 mm x 12 mm x 0,76 mm. Jest to karta trzeciej generacji. Wprowadzono ją na rynek już w 2003 roku, ale masową popularność zyskała w roku 2010, kiedy to została użyta przez firmę Apple w najnowszym modelu iPhone. Zmiana karty SIM na Micro SIM szybko opanowała także innych, czołowych producentów telefonów komórkowych. Rozpoczęła się masowa wymiana karty SIM na Micro SIM, a w Internecie pojawiło się całe mnóstwo artykułów omawiających samodzielne wycinanie karty SIM, zawierających szablon do przycięcia karty SIM. Jeśli interesuje Cię zmiana karty SIM na Microsim, nie rekomendujemy, aby podejmować samodzielne obcinanie, a zdecydowanie zgłosić się do swojego operatora, który profesjonalnie pomoże w wymianie.

Karta Nano SIM

Różnica między Nano SIM a Micro SIM występuje przede wszystkim w wielkości karty – wymiary Nano SIM to 12,3 mm x 8,8 mm x 0,67 mm. Oprócz zminimalizowanej wielkości, jest ona udoskonalona także w zakresie sposobu czy szybkości zapisywania danych. Obecnie w większości najnowszych modeli smartfonów Nano SIM to podstawowe medium pozwalające na uzyskanie dostępu do sieci komórkowej. Dla starszych modeli telefonów, obsługujących większe formaty kart SIM, dedykowane są adaptery do kart SIM, które umożliwiają różne kombinacje np. wymianę Micro SIM na zwykłą SIM, Nano SIM na SIM czy Nano SIM na Micro SIM.

Karta SIM w OTVARTA

Karta przesyłana jest za pomocą firmy przewozowej wraz z kompletem wszystkich dokumentów i instrukcją dotyczącą aktywacji karty SIM. Wydanie karty w sieci OTVARTA następuje na podstawie umowy podpisywanej w obecności kuriera. Karta posiada adapter, pozwalający na wybór wielkości: Mini, Micro lub Nano, w zależności od modelu telefonu, którego używasz. Jeśli chcesz wymienić kartę SIM, skontaktuj się naszym Biurem Obsługi – zawsze zapewniamy profesjonalne wsparcie ze strony specjalistów w przypadku przenoszenia numeru do naszej sieci!

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.