Słownik pojęć Dowiedz się więcej czym jest SMS, MMS, WiFi czy gigabajt

Słownik pojęć GSM to niezbędna dawka wiedzy dla każdego użytkownika sieci komórkowej, pozwalająca na bliższe zrozumienie podstawowych zagadnień.
Sprawdź!

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Słownik pojęć związanych z siecią komórkową

Dodano dnia: 2019-03-08 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Codziennie używamy różnych pojęć, nie zastanawiając się nad ich znaczeniem, ponieważ wydaje się nam ono oczywiste. Nie rozpatrujemy głębiej, co oznacza SMS, co to jest WiFi ani co to jest Internet. Jesteśmy świadomi podstawowego sensu tych pojęć. Dziś jednak chcemy technicznie przybliżyć kilka ważnych definicji, z którymi związana jest nasza sieć komórkowa.

Słownik pojęć związanych z siecią komórkową

Co oznacza SMS?

Skrót SMS pochodzi od angielskiego sformułowania Short Message Service czyli „krótka wiadomość tekstowa”. Jest to usługa umożliwiająca przesyłanie wiadomości w formie tekstu, dzięki użyciu sieci telefonii komórkowej lub stacjonarnej. Pojedyncza wiadomość SMS posiada ograniczoną liczbę znaków:

 • do 160 znaków 7 bitowych
 • do 140 znaków 8 bitowych
 • do 70 znaków 16 bitowych

Użycie choćby 1 polskiego znaku powoduje przejście wiadomości na tryb 16-bitowy, wówczas pojemność 1 wiadomości ogranicza się do 70 znaków.

Co oznacza SMS?

Co to jest CSMS?

Jest to popularna usługa, umożliwiająca jednorazowe wysłanie wiadomości tekstowej o łącznej długości około 900 znaków. Polega na podzieleniu długiej wiadomości po stronie nadawczej, natomiast połączeniu tychże fragmentów w spójną całość po stronie odbiorczej. Opłata za CSMS uwzględnia ilość standardowych SMS budujących całą wiadomość.

Co to jest SMS premium?

Pod nazwą tą rozumiemy typ wiadomości SMS o podwyższonej opłacie. SMS-y premium związane są z wysyłaniem wiadomości tekstowych na określone numery, co powoduje pobranie dodatkowych opłat przez operatora. Najczęściej wykorzystywane są przez organizatorów konkursów, fundacje, podczas głosowań czy przy wykupowaniu innych usług (np. dostępów do płatnych zasobów internetowych). Zazwyczaj po wysłaniu SMS premium otrzymuje się wiadomość zwrotną z SMS-kodem.

Najczęściej wykorzystuje się je do:

 • pobierania multimediów na telefon: dzwonków, tapet, gier
 • uzyskiwania materiałów rozrywkowych: wróżb, czatów towarzyskich
 • udziału w konkursach lub loteriach
 • uzyskania dostępu do płatnych zasobów internetowych: filmów, zaszyfrowanych informacji
 • opłacenie ogłoszeń internetowych

SMS premium dotyczą większości numerów 4,5 i 6-cio cyfrowych rozpoczynających się od liczb: 5,6,7,8,9.

Co oznacza MMS?

Rozwinięcie MMS to angielskie sformułowanie „Multimedia Messaging Service” czyli wiadomość multimedialna. Jest rozszerzeniem wiadomości SMS, zawierającym obraz lub/i dźwięk czy materiał wideo. Do jej przesłania i odebrania niezbędne jest działanie technologii pakietowej transmisji danych GPRS –funkcjonalność tę posiada większość nowoczesnych telefonów komórkowych. 

Usługa MMS pozwala na proste i szybkie dzielenie się multimediami, a w szczególności:

 • plikami graficznymi/ zdjęciami w formacie JPG, GIF
 • plikami dźwiękowymi/ muzyką w formacie AMR, MP3, WAV
 • plikami wideo w formacie H.263, MPEG4, Quicktime
 • materiałami rozrywkowymi np. grami, aplikacjami, kartkami interaktywnymi itp.

Co to jest GPRS?

Skrót GPRS pochodzi od angielskiego sformułowania General Packet Radio Service i oznacza pakietową transmisję danych. Umożliwia ona korzystanie z Internetu w telefonie, wysyłanie oraz odbieranie wiadomości MMS oraz zapewnia stały dostęp do poczty elektronicznej w smartfonie. Usługa GPRS generuje koszty za ilość wykorzystanych (wysłanych lub odebranych) danych, przy opłatach nie jest brany pod uwagę natomiast czas połączenia.

Co to Internet LTE?

Internet LTE to skrócona nazwa angielskiego rozwinięcia Long Term Evolution. Oznacza ono standard przesyłania w zwiększonej prędkości danych komórkowych. Internet LTE powstał w celu zastąpienia Internetu trzeciej generacji (3G) – został znacząco usprawniony, przy jednoczesnym uproszczeniu infrastruktury. Standard LTE funkcjonuje z prędkością do 150 Mb/s przy przesyłaniu danych do abonenta i do 50 Mb/s przy wysyłaniu danych przez abonenta. Zasięg LTE obejmuje praktycznie cały obszar Polski, dokładna mapa zasięgu dostępna jest tutaj.

Co to jest 3G?

Skrót 3G oznacza telefonię komórkową trzeciej generacji. Technologia ta stanowiła rewolucyjny przeskok w dziedzinie telekomunikacji, gdyż umożliwiła pełny dostęp radiowy do naziemnej infrastruktury telekomunikacyjnej użytkownikom stacjonarnym oraz mobilnym. Generacja 3G w przeciwieństwie do generacji 2G, oprócz usług głosowych, zakładała świadczenie usług transmisji obrazu (wideo) oraz pakietową transmisję danych komórkowych. Z uwagi na większą złożoność, jej wdrożenie wymagało modernizacji ówczesnych elementów infrastruktury, co z kolei wiązało się z dużymi kosztami i wieloetapową, długotrwałą modernizacją. Szybkość transmisji danych w standardzie 3G różni się ze względu na odległość od nadajnika oraz szybkości poruszania się urządzenia odbierającego sygnał. Wyróżniamy 3 standardy:

 • UMTS – do 384kb/s
 • HSPA – max download 14,4 Mb/s upload 5,8Mb/s
 • HSPA+ - max DL 84Mb/s max UL 22Mb/s

Co to jest NFC w telefonie?

Nazwa NFC pochodzi od skróconego, angielskiego sformułowania: Near Field Communication. Oznacza bezdotykową i bezprzewodową komunikację między urządzeniami, wykorzystującą fale radiowe, posiadającą zasięg do ok. 20cm. Przy jej pomocy można przesyłać pliki i inne cyfrowe informacje, a przede wszystkim autoryzować transakcje bankowe. Telefony posiadające NFC pozwalają na dokonywanie płatności za pomocą telefonu (smartfon pełni rolę karty płatniczej)

Co to jest WiFi?

Z angielskiego Wireless Fidelity to określenie bezprzewodowej technologii połączenia z Internetem urządzeń mobilnych, komputerów i innego rodzaju sprzętów (np. drukarka, pralka, odkurzacz). Głównym zastosowaniem WiFi jest tworzenie lokalnych sieci radiowych (tzw. WLAN), umożliwiających bezprzewodowy dostęp do Internetu w domu, biurze czy miejscach publicznych. W Polsce termin Wi-Fi stosowany jest potocznie jako określenie WLAN. Działa ono z wykorzystaniem mikrofal w określonych standardach:

Standard Prędkość (Mb/s) Częstotliwość (GHz)
802.11 Do 2 2,4
802.11a Do  54 5
802.11b Do  11 2,4
802.11g Do  54 2,4
802.11n Do  600 2,4 lub 5
802.11ac Do  6928 5

Prędkość przesyłania danych za pomocą WiFi zależy od standardu obsługiwanego przez konkretne urządzenie.

Co to jest roaming?

Roaming to funkcjonalność świadczona przez operatorów sieci komórkowych, pozwalająca na swobodne korzystanie z usług telekomunikacyjnych obcych sieci, w przypadku, gdy macierzysta sieć znajduje się poza zasięgiem. Wyróżnia się roaming międzynarodowy oraz roaming o charakterze lokalnym (regionalny lub krajowy). Usługa ta znajduje szczególne zastosowanie podczas zagranicznych wyjazdów w celach biznesowych czy wypoczynkowych. Podczas pobytu za granicą roaming umożliwia wykonywanie połączeń oraz wysyłanie wiadomości do swojego kraju.

Co to jest roaming?

Co to root?

Root oznacza w języku angielskim „korzeń”. Pojęcie to stosuje się jako określenie nadania uprawnień administratorskich na urządzeniu samemu sobie. Pełne uprawnienia na komórce pozwalają na przejęcie kontroli nad zaawansowanymi aplikacjami mobilnymi, a także nad ogólnym działaniem systemu w telefonie. Skonfigurowanie roota pozwala m.in. na deinstalację aplikacji systemowych, wydajniejsze zarządzanie baterią telefonu czy wykonywanie kopii zapasowej całego systemu.

Co to jest GB?

GB to skrócona nazwa gigabajta, czyli jednostki informatycznej. 1 gigabajt to 1024 MB.. 

1 GB = 1024MB = 1 048 576 kB = 1 073 741 824 B

Najczęściej za pomocą tej jednostki określana jest ilości informacji w mobilnym Internecie. 

Co to jest Internet mobilny?

Internet mobilny to usługa dająca możliwość korzystania z sieci bezprzewodowej, przy użyciu telefonu lub modemu, świadczona przez operatorów sieci komórkowych. Dostęp do Internetu możliwy jest dzięki transferowi danych. W większości przypadków Internet mobilny rozliczany jest abonamentowo. Najważniejsze cechy Internetu bezprzewodowego, które wpływają na atrakcyjność oferty to wielkość pakietu danych do wykorzystania w miesiącu, szybkość przesyłu danych oraz zasięg operatora.

Co to screen?

Screenshot oznacza zrzut ekranu, czyli skopiowanie aktualnego widoku monitora lub ekranu urządzenia mobilnego i zapisanie go w formie pliku graficznego. Najczęściej screeny wykorzystuje się do zobrazowania problemu na urządzeniu, przygotowania instrukcji czy w doraźnych przypadkach, gdy zachodzi potrzeba szybkiego zapisu widoku ekranu (uchwycenia fragmentu strony, filmu, gry itd.)

Co to jest screen?

Co to simlock?

SIM-lock to blokada założona przez producenta na oprogramowaniu telefonu komórkowego, dedykująca urządzenie dla jednej sieci komórkowej i uniemożliwiająca autoryzację kart SIM innych operatorów. Istnieje możliwość nałożenia blokady nie tylko na konkurencyjne sieci, ale także na konkretne karty SIM czy też kraje. Zainstalowanie nieobsługiwanej karty skutkuje z reguły otrzymaniem komunikatu „Brak sieci”. Blokada SIM-lock najczęściej jest możliwa do zdjęcia za odpowiednią opłatą lub po upływie konkretnego terminu, ale w większości przypadków jej likwidacja nie stanowi większego problemu. Po usunięciu simlocka można używać karty SIM dowolnego operatora, np. naszej sieci, która oferuje abonament bez telefonu.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.