Adres IP Czym jest i do czego służy?

Jakie zalety ma stały adres IP?
Dowiedz się co daje statyczny adres IP i jak sprawdzić czy go posiadasz

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Stały adres IP

Dodano dnia: 2021-08-18 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Już prawie 60% populacji korzysta z Internetu. Styczeń 2021 roku okazał się być rekordowy względem poprzednika – w pierwszym miesiącu bieżącego roku aż 7,3% internautów więcej pojawiło się w gronie osób korzystających z serwisów. Ciągły rozwój i poszerzanie wirtualnych horyzontów wydaje się nie mieć końca. Prawidłowa komunikacja między miliardami użytkowników a siecią nie byłaby możliwa gdyby nie IP. Ma on szczególne znaczenie – zwłaszcza, jeżeli zależy nam na tym, aby był statyczny i nie zmieniał swojego numeru za każdym razem, gdy włączamy lub resetujemy urządzenia podłączone do Internetu. Co to jest adres IP? Czy stały adres IP jest lepszy od zmiennego? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Stały adres IP

Co to jest adres IP?

Laptop, tablet, smartfon – każde z urządzeń ma adres IP. Dzięki niemu można dokonać identyfikacji poszczególnych elementów sieci – zarówno w przypadku sieci lokalnych, jak i adresów publicznych. IP jest identyfikatorem zapisanym w formie liczbowej nadawanym interfejsom lub nawet całym sieciom komputerowym. Mocno generalizując, adres IP jest tym, czym dla każdego z nas jest adres zamieszkania. Obecnie dużą popularnością cieszy się IP protokołu w wersji czwartej (IPv4), choć do głosu powoli zaczyna dochodzić jego młodszy krewny - protokół IPv6. Skąd potrzeba wejścia na wyższy poziom? Stale poszerzające się grono internautów i wymagana coraz większa liczba adresów IP. IPv6 generuje 340 undecylionów (1066) adresów – dla porówna jego starszy brat IPv4 potrafi wygenerować ich „zaledwie” 4,3 mld.

Występują dwa rodzaje adresów IP – dynamiczne oraz statyczne. Zajmijmy się drugim z nich. Stały adres IP pozostaje zawsze taki sam – nawet w przypadku zresetowania urządzenia. Dedykowane jest ono firmom, ale nie tylko. Umożliwia stały dostęp pracownikom do zasobów serwera nawet wtedy, gdy przebywają poza murami miejsca pracy. Jest on również zbawienny, gdy chodzi o monitoring domu, rozgrywki w trybie gry wieloosobowej (multiplayer) czy tzw. hostingu serwera plików i zbioru plików (FTP). Jest to rozwiązanie pożądane w szczególności, gdy transfer dotyczy ciężkich, zajmujących dużo miejsca dokumentów zapisanych w formie cyfrowej.

Co daje stały adres IP – jakie są jego zalety?

OTVARTA jest jedynym w Polsce operatorem oferującym stały adres IP z Internetem mobilnym zarówno firmom, jak i zwykłym użytkownikom. Statyczny numer identyfikacyjny niesie ze sobą kilka korzyści. Co zyskujesz wybierając stałe IP?

 • Prowadząc biznes, którego rozwój przyniósł nowe oddziały i miejsca zatrudnienia, warto wybrać stałe IP dla komfortu i ergonomii pracy. Każdy z pracowników będzie mógł korzystać z plików w dowolnym czasie i w dowolnym miejscu – bez względu na to czy Twoja firma to międzynarodowa korporacja, czy rodzima firma rozproszona po mapie kraju.
 • Punkt niejako wynikający z poprzedniego. Prywatny adres IP daje możliwość utworzenia serwera FTP dostępnego poza siedzibą firmy.
 • Stały numer IP umożliwia połączenie sieci także z Twoim partnerem biznesowym. Oznacza to, że wymiana plików na linii dwóch firm jest możliwa, a co ważne bezpieczna, dzięki adresowaniu statycznemu.
 • • Statyczny adres IP jest polecany także osobom prywatnym, którzy chcieliby zarządzać tzw. „inteligentnym domem”. Dzięki niemu masz możliwość monitorowania posesji bez względu na to gdzie aktualnie się znajdujesz. To rozwiązanie polecane jest także tym, dla których świat wirtualnych rozgrywek jest częstą formą rozrywki. Podczas trybów multiplayer inni użytkownicy będą mogli Cię znaleźć.

Jak sprawdzić czy IP jest stałe?

Każdy posiadacz smartfona może sam sprawdzić czy jego urządzenie posiada statyczne IP. Skorzystaj z wariantów podanych niżej.

Wariant 1:

 • wejdź w Ustawienia,
 • następnie System,
 • Informacje o telefonie,
 • Stan telefonu,
 • Adres IP.

Wariant 2:

 • wejdź w Ustawienia,
 • przejdź do sieci Wi-Fi i kliknij „i”,
 • adres IP będzie widoczny na karcie DHCP, BootP lub w polu Adres IP. Numery 192.168.x.x lub 10.0.0.x nie są przypisanymi adresami do urządzenia, a do sieci. W takiej sytuacji możesz skorzystać z wariantu nr 3.

Wariant 3:

 • wejdź na stronę WhatIsMyIp.com. Natychmiast otrzymasz informację na temat adresu IP oraz wszelkie inne dane na jego temat.

Jak ustawić stałe IP w telefonie?

Korzystanie ze stałego adresu IP w OTVARTA jest banalnie proste! Skonfiguruj APN (nazwę punktu dostępu) na swoim telefonie. Jak to zrobić?

 • Wejdź w Ustawienia.
 • Następnie w zakładce Sieci komórkowe wybierz Punkty dostępu.
 • Utwórz nowy punkt APN.
 • Wprowadź dane: Nazwa: OTVARTA; APN: internet.pl.
 • Potwierdź konfigurację i kliknij Zapisz. W niektórych przypadkach konieczne będzie ponowne uruchomienie telefonu.

Ile kosztuje stały adres IP? Skorzystaj z usług sieci OTVARTA!

Wybierz Internet mobilny ze stałym adresem IP w sieci OTVARTA już od 20,99 złotych. Jako lider technologiczny wśród operatorów MVNO dla naszych klientów przygotowaliśmy 4 taryfy w doskonałych, niskich cenach. Rozwiązanie to dedykujemy tym, którzy chcą zarządzać systemami teleinformatycznymi na odległość. Gwarantujemy profesjonalne usługi, które wyróżnia szybki, stabilny i bezpieczny dostęp do sieci. Zamów O! Stały IP i ciesz się nawet z 200 GB Internetu + dodatkowych 200 GB w godzinach nocnych. Zapoznaj się bliżej z usługą Internetu ze statycznym IP w OTVARTA. Sprawdź cennik taryf Stałe IP i skorzystaj z jedynej takiej oferty na rynku.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.