Najważniejsze systemy operacyjne Który wybrać?

Android, iOS i Windows Mobile
Poznaj zalety każdego z nich

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Systemy operacyjne w telefonach

Dodano dnia: 2019-11-07 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Na polu systemów operacyjnych stosowanych w telefonach komórkowych wymienić należy dwóch liczących się graczy – iOS-a i Androida. Wśród ich konkurentów wyróżnić można jeszcze Windowsa, który dopiero kilka lat temu dał się wyprzedzić najbardziej popularnemu dziś Androidowi.

Każdy z wymienionych systemów zaspokaja inne potrzeby użytkowników. Android zapewnia olbrzymią ilość bezpłatnych aplikacji i największe możliwości konfiguracji. W przeciwieństwie do niego iOS oferuje bardzo proste, intuicyjne i bezpieczne urządzenia, które jednak nie poddają się tak łatwo personalizacji. Pewne korzyści wiodących systemów zapewnia też Windows, który stanowi najtańszą alternatywę. Daje on użytkownikom wiele popularnych usług oraz prosty kafelkowy interfejs.

System spełniający indywidualne potrzeby użytkownika może mieć decydujące znaczenie dla jego komfortu przez kolejne lata. Dowiedz się więcej o systemach Android, iOS i Windows jeszcze przed zakupem nowego telefonu.

Systemy operacyjne w tlefonach

Photo by 7shifts on Unsplash

Android – najczęściej wybierany system operacyjny na świecie

Telefony bazujące na Androidzie od kilku lat stanowią najczęstszy wybór użytkowników telefonów. Powody ich popularności to między innymi szeroka gama darmowych aplikacji oraz największe możliwości personalizacji. Ten wspierany przez Google system umożliwia dostęp do powszechnie stosowanych usług, takich jak Gmail, Google Drive, Google Maps czy YouTube. Pozwala też korzystać z prostych i zaawansowanych gier oraz wielu dedykowanych aplikacji.

Z drugiej strony, dużo mówi się o tym, że telefony z Androidem trzeba dość często wymieniać. Wynika to stąd, że aktualizacje systemu zwykle nie są dostępne na najświeższych modelach. Inną wadą systemu jest jego, wyższa niż w przypadku iOS-a czy Windowsa, podatność na ataki hakerskie, a co za tym idzie - niższe bezpieczeństwo danych.

iOS – bezpieczny i intuicyjny system operacyjny

Urządzenia z iOSem oferują bardzo stabilne, proste i bezpieczne środowisko, idealne dla osób, które nie przepadają za zaawansowanymi technicznie gadżetami. Prostota obsługi iPhone’ów wynika z bardzo ograniczonych możliwości konfiguracji oraz wielu intuicyjnych rozwiązań, w tym ekranu Multi Touch. System od Apple cechuje też wysoka stabilność i płynność działania. Korzyści te zapewnia fakt, że ten zamknięty system pozostaje stosunkowo niezmienny, a Apple zapewnia wieloletnie wsparcie jego aktualizacji. W efekcie smartfony z iOS-em zapewniają najwyższy stopień bezpieczeństwa danych i są łatwe do skomunikowania z innymi urządzeniami Apple.

Choć małe możliwości personalizacji upraszczają korzystanie z telefonu, stanowią zarazem największą wadę iPhone’a. Nie każdy bowiem użytkownik iOS-a dobrze się czuje w środowisku, w którym musi dostosować się do niezmiennych mechanizmów, w większości narzuconych przez producenta. Również wysoka cena telefonów z systemem od Apple nie zawsze jest adekwatna do zakresu oferowanych funkcjonalności.

Windows Mobile – najtańsze oprogramowanie dla telefonu

Windows Mobile jest rozwiązaniem korzystniejszym cenowo niż iOS czy Android. W jego niskiej cenie użytkownik zyskuje prosty w obsłudze, zamknięty system operacyjny. Łatwość obsługi telefonów z Windowsem zapewnia między innymi kafelkowy interfejs, który gwarantuje dużą przejrzystość ikonek na pulpicie. System ten jest stosunkowo bezpieczny i zapewnia dość dobry poziom ochrony danych. Inną jego zaletą jest wbudowany pakiet Office, który umożliwia korzystanie ze znanych usług Microsoft również na telefonie.

Prostota urządzeń z Windowsem nie dla wszystkich jest zaletą. System ten oferuje małe możliwości konfiguracji i personalizacji wyglądu ekranu oraz niewielką liczbę aplikacji. Ponadto na wielu modelach Windows działa dość wolno i wymaga dużej pamięci RAM. Są to jedne z najważniejszych powodów, dla których Windows dał się wyprzedzić Androidowi i, mimo swej atrakcyjnej ceny, stanowi obecnie mało popularne wsparcie operacyjne.

Android, iPhone czy Windows? Wybierz środowisko, w którym czuć się będziesz jak u siebie

Cechy każdego z systemów operacyjnych można postrzegać bardzo subiektywnie. Wybierając oprogramowanie, użytkownik powinien zacząć od określenia własnych potrzeb i oczekiwań wobec telefonu. Środowiskiem, które w największym stopniu dostosujesz do siebie jest bez wątpienia Android. Jeśli jednak zależy Ci na prostej, bezpiecznej i niezawodnej technologii, idealny – choć droższy - będzie iOS. Windows z kolei to dobry wybór dla osób poszukujących telefonu w niskiej cenie, który zapewni wsparcie pod kątem usług Google.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.