Tablet graficzny Jaki wybrać?

Jaki tablet graficzny wybrać?
Dowiedz się na co zwrócić uwagę przy wyborze tabletu graficznego

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Tablet graficzny - jak wybrać?

Dodano dnia: 2023-09-11 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

W dzisiejszych czasach, gdy technologia otacza nas z każdej strony, narzędzia dla artystów i twórców również przechodzą rewolucję. Tablety graficzne, znane również jako tablety do rysowania, stały się nieodzownym elementem należącym do arsenału każdego profesjonalisty zajmującego się grafiką, ilustracją czy projektowaniem. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym są tablety graficzne, do czego służą oraz jakie są kluczowe parametry przy wyborze tego narzędzia.

Przejdź dalej i dowiedz się, jak wybrać tablet graficzny.

Tablet graficzny - jak wybrać?

Tablet graficzny – definicja i zastosowanie

Pierwszą rzeczą, jaką warto wyjaśnić, jest różnica między zwykłym tabletem a tabletem graficznym. Wszyscy znamy tablety, które służą nam do surfowania po internecie, grania czy słuchania muzyki. Tablety graficzne to zupełnie inna kategoria urządzeń. Są one dedykowane przede wszystkim osobom zajmującym się tworzeniem i edycją grafiki, ilustracji czy fotografii.

Tablet graficzny pozwala użytkownikom na ręczne tworzenie ilustracji - podobnie jak na papierze, z tą różnicą, że zamiast tradycyjnego ołówka, mazaka, etc. artysta ma do dyspozycji specjalne pióro lub rysik – potocznie określane stylusem. To narzędzie cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim wśród projektantów i grafików.

Jednakże nie tylko artystom przydaje się tablet graficzny. Z pomocą urządzenia można tworzyć projekty CAD, mapy, schematy przestrzenne, a także retuszować zdjęcia i obrazy. Tablet ten umożliwia także znacznie większą swobodę artystyczną i precyzję w tworzeniu rysunków technicznych niż tradycyjna myszka czy touchpad.

Jak wybrać tablet graficzny? Na co zwrócić uwagę podczas jego kupna?

Na rynku istnieje wiele modeli tabletów graficznych, dlatego warto zastanowić się, jak wybrać tablet graficzny, czym się kierować, aby spełniał on oczekiwania.

Pierwszą rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę to przeznaczenie tabletu. Czy jesteś profesjonalistą pracującym w branży graficznej, czy może miłośnikiem sztuki lub studentem? Każda grupa użytkowników ma swoje indywidualne potrzeby.

Dla początkujących artystów lub dzieci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rysowaniem, warto wybierać prostsze modele, które oferują łatwą obsługę i mają wytrzymałą konstrukcję. Dla uczniów przydatne mogą być tablety z funkcją rozpoznawania pisma ręcznego oraz dobrą baterią, idealne także do notowania na zajęciach.

Dla zaawansowanych artystów i projektantów profesjonalne tablety graficzne oferują najwyższą jakość i precyzję. Ważne jest przy tym sprawdzenie parametrów takich jak czułość nacisku, rozdzielczość, szybkość reakcji oraz powierzchnia robocza.

Podstawowe parametry i cechy tabletów graficznych

Przy wyborze tabletu graficznego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

  • Powierzchnia robocza: jeśli pracujesz z grafiką na co dzień, dobrze jest wybrać tablet z dużą powierzchnią roboczą – najlepiej, aby przekątna była bliska tej, którą ma Twój komputer. Oczywiście tablet z założenia jest urządzeniem znacznie mniejszym, ale warto sięgnąć po model, który ma pokaźny ekran. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zachować proporcje i pracować nad detalami.
  • Rozmiar: punkt mocno nawiązujący do poprzedniego. Rozmiar tabletu ma ogromne znaczenie. Duży tablet zapewni większą przestrzeń do pracy, ale może być mniej poręczny. Zależy to jednak od indywidualnych preferencji użytkownika.
  • Czułość nacisku: wysoka czułość na nacisk pozwoli na tworzenie nawet najmniejszych detali i precyzyjne wykończenie. Im więcej poziomów nacisku obsługuje tablet, tym lepiej.
  • Rozdzielczość: ma wpływ na jakość finalnego rezultatu. Wysoka rozdzielczość zapewni większy poziom szczegółowości.
  • Próbkowanie: parametr ten określa, jak dokładnie tablet odczytuje ruchy rysika. Im wyższa wartość próbkowania, tym dokładniejsza odwzorowanie ruchów.
  • Funkcje dodatkowe: w niektórych tabletach znajdziemy dodatkowe przyciski funkcyjne, które można programować pod konkretne zadania. Są one szczególnie przydatne w profesjonalnej pracy.

Znając swoje potrzeby i mając na uwadze powyższe parametry, można dokonać bardziej świadomego wyboru. Warto także pamiętać, że dobry tablet graficzny to inwestycja na lata, która może znacząco wpłynąć na naszą produktywność i jakość pracy.

Jaki tablet graficzny wybrać – ranking modeli dostępnych na rynku

Wśród podstawowych kryteriów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru tabletu graficznego, znajduje się próbkowanie, czyli ilość pomiarów nacisku na pióro w ciągu sekundy – o tym parametrze wspomnieliśmy już wyżej. Optymalne wartości wynoszą około 200 próbek na sekundę, zapewniając płynność i precyzję linii. Ponadto rozdzielczość. Model z rozdzielczością co najmniej 2000 linii na cal (lpi) gwarantuje szczegółowość i dokładność Twoich prac.

Jaki wybrać tablet graficzny? Przejdź do naszego rankingu!

Tani tablet graficzny do komputera: Wacom Intuos M

Dla tych, którzy poszukują oszczędnych rozwiązań, doskonałym wyborem jest Wacom Intuos M. Wyposażony w ekran o przekątnej 10 cali oraz 5 programowalnych przycisków, ten model umożliwia płynną pracę z różnymi aplikacjami, jednocześnie zajmując niewiele miejsca na biurku. Z przyzwoitą precyzją 4096 poziomów nacisku, nadaje się zarówno do rysowania, jak i retuszowania fotografii.

Najtańszy tablet graficzny z wyświetlaczem: Huion Kamvas 13

Jeśli budżet jest kluczowym czynnikiem, ale jednocześnie nie chcesz rezygnować z jakości, Huion Kamvas 13 to godny uwagi wybór. Ten model, wykrywający 8192 poziomy nacisku, oferuje również rozdzielczość 5080lpi oraz imponującą paletę barw. Zintegrowany ekran i kompatybilność z popularnymi aplikacjami graficznymi czynią go atrakcyjnym narzędziem zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Kompaktowy tablet graficzny: XenceLabs Tablet Graficzny S Standard

Dla tych, którzy cenią mobilność, XenceLabs Tablet Graficzny S Standard jest doskonałym wyborem. Kompaktowy rozmiar i wysoka czułość nacisku na poziomie 8192 sprawiają, że jest to przenośne narzędzie idealne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych artystów. Osiem programowalnych przycisków zapewnia wygodny dostęp do najczęściej używanych funkcji.

Tablet do rysowania dla dziecka: Wacom One 13 FHD

Jeśli szukasz tabletu graficznego dla młodego twórcy, Wacom One 13 FHD to odpowiedni wybór. Z dostępnością 2450lpi oraz 4096 poziomów nacisku, oferuje precyzję w połączeniu z intuicyjną obsługą. 13-calowy ekran oraz technologia imitująca rysowanie na papierze sprawiają, że jest to idealne narzędzie dla początkujących artystów.

Funkcjonalny tablet graficzny: XP-Pen Artist 22R PRO

Dla tych, którzy wymagają zaawansowanych funkcji, XP-Pen Artist 22R PRO stanowi doskonały wybór. Duży, responsywny ekran dotykowy oraz 8192 poziomy nacisku zapewniają komfort i precyzję w trakcie pracy. 20 przycisków funkcyjnych i obszerna kompatybilność programów graficznych, czynią go wszechstronnym narzędziem dla profesjonalistów.

Zaawansowany tablet graficzny dla grafika: Huion KAMVAS 22 PLUS

Jeśli jesteś profesjonalistą sztuki cyfrowej, Huion KAMVAS 22 PLUS jest stworzony dla Ciebie. Ekran Full HD 21.5 cala, 8192 poziomy nacisku oraz zaawansowana technologia Quantum Dot zapewniają wyjątkową jakość i precyzję. Rozszerzona paleta kolorów i pełnoekranowa laminacja to cechy, które docenią najbardziej wymagający artyści.

Najlepszy tablet graficzny: Wacom Cintiq Pro 24 PEN

Jeśli dążysz do perfekcji, Wacom Cintiq Pro 24 PEN to niekwestionowany zwycięzca rankingu. Ogromny, 23,6-calowy wyświetlacz 4K oferuje niesamowitą reprodukcję kolorów i jasność. To narzędzie dla profesjonalistów, którzy oczekują najwyższej jakości i precyzji.

Tablet graficzny - jak wybrać? Podsumowanie

Tablet graficzny to narzędzie, które stało się niezastąpione dla wielu artystów, projektantów i twórców. Wybór odpowiedniego modelu zależy od indywidualnych potrzeb i budżetu. Warto pamiętać i nie rezygnować z jakości, aby móc cieszyć się płynnym tworzeniem przez wiele lat.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.