Technologia 5G Co to jest i na czym polega?

Technologia 5G to rewolucyjna zmiana w zakresie szybkości i wydajności łącza internetowego.
Dowiedz się więcej na temat piątej generacji standardu sieci.

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Technologia 5G – czym jest?

Dodano dnia: 2019-03-22 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Wdrożenie innowacyjnej technologii przesyłu danych w standardzie 5G do użytku komercyjnego planowane jest w najbliższych latach na terenie całej Unii Europejskiej. W Polsce aktywne są już pierwsze stacje obsługujące ten standard. Jakimi cechami wyróżnia się technologia mobilna piątej generacji i jaka jest jej przyszłość w naszym kraju?

technologia 5G - czym jest?

Co to jest technologia 5G?

Technologia 5G, zwana także technologią mobilną piątej generacji, to standard przesyłania danych w sieci komórkowej o zwiększonych parametrach wydajnościowych. Obecnie znajduje się ona na etapie planowania i pierwszych prac wdrożeniowych. Jest następcą popularnej technologii 4G. Przed technologią 5G stawia się następujące wymagania:

  • przepływność do 20 Gb/s w przesyłaniu danych do urządzenia
  • przepływność do 10 Gb/s w przesyłaniu danych do sieci
  • opóźnienia (latencja) na poziomie do 4 milisekund
  • obsługa większej ilości urządzeń (docelowo 100 urządzeń na 1m2)
  • integracja z systemami przewodowymi lub satelitarnymi
  • niższe koszty utrzymania infrastruktury

W pracach nad technologią 5G bierze udział szereg związków i instytucji, w tym Komisja Europejska, a cała inicjatywa objęta jest rozmaitymi programami, m.in. 5G PPP i Horizon 2020.

Głównym celem opracowania standardu 5G jest podniesienie jakości obsługi głównych sektorów przemysłowych europejskiej gospodarki, tj. branży transportowej i motoryzacyjnej, przemysłu energetycznego i wytwórczego, służby zdrowia oraz obiektów rozrywkowych.

Internet 5G – co powinieneś wiedzieć?

Technologia 5G pozwala uzyskać zdecydowanie szybszy dostęp do Internetu. Osiągana prędkość przesyłania danych przewyższa potrzeby indywidualnego internauty. Szacowana prędkość Internetu w 5G mieści się w granicach od 10 do nawet 100 Gb/s! Specjaliści opracowujący ten standard są zdania, że szybkość Internetu 5G docelowo może być jeszcze większa. Popularna obecnie technologia LTE, która już stanowiła swoistą rewolucję w branży telekomunikacyjnej, osiąga dla porównania przepustowość 300 Mb/s. Co ważne na wydajność najnowszej technologii nie ma mieć wpływu ilość użytkowników aktualnie korzystających z sieci, gdyż standard zakłada obsługę 100 urządzeń na 1 m2. Oczywiście nie jest on nastawiony jedynie na standardowe potrzeby indywidualnych użytkowników sieci. Nazywany jest „Internetem rzeczy”, gdyż pozwoli sprawnie i bezproblemowo wymieniać i przetwarzać dane za pomocą sieci pomiędzy budynkami, samochodami, rozmaitymi systemami (np. zdrowia, bezpieczeństwa) oraz sprzętem elektronicznym i urządzeniami gospodarstwa domowego.

Internet 5G - co powinieneś wiedzieć?

5G – wpływ na codzienne funkcjonowanie

Pierwsze eksperymenty wdrażające technologię 5G odbyły się już w kilku krajach, w tym także w Polsce. Wprowadzenie nowego standardu przesyłania danych rewolucyjnie wpłynie na codzienne funkcjonowanie każdego użytkownika, gdyż zlikwiduje wszelkie ograniczenia w dostępie do Internetu. Pozwoli to na masowe upowszechnienie inteligentnych systemów zarządzania domem, smart city (zdalne zarządzanie ruchem drogowym) czy smart grid (inteligentne sieci elektroenergetyczne). Rewolucyjną inicjatywą może stać się także inteligentny system zdrowia, który pozwoli na bieżąco kontrolować potrzeby medyczne chorych na nowotwory, cukrzycę czy choroby serca. Ponadto technologia 5G pozwoli rozwinąć stopień zaawansowania podstawowych sprzętów AGD i RTV, które będą inteligentnie powiadamiać o konieczności uzupełnienia zapasów, potrzebach serwisowych i innych. Wielu producentów nie tylko telefonów komórkowych, ale także urządzeń domowych i biurowych przygotowuje się na nadchodzącą rewolucję.

Czy sieć 5G jest szkodliwa dla zdrowia?

W Internecie można przeczytać wiele artykułów krytykujących technologię piątej generacji. Faktem jest, że sieć 5G wymagać będzie zagęszczenia infrastruktury jej obsługującej. Niewielka odległość pomiędzy antenami sprawi, że technologia 5G zwiększy naszą ekspozycję na działanie pola elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej. Wiele głosów mówi o szkodliwości technologii, jednakże nie jest ona udowodniona badaniami naukowymi. Warto śledzić dyskusje nad problemem w rzetelnych źródłach i sugerować się opinią światowych organizacji.

Internet 5G w Polsce

Polskie władze dążą do tego, aby Polska stała się liderem w technologii 5G na rynku europejskim. W celu realizacji takowej inicjatywy w 2017 roku zostało podpisane Porozumienie na rzecz Strategii 5G dla Polski. Dokument ten traktuje o nawiązaniu współpracy pomiędzy organami państwowymi, a jednostkami naukowymi i przedsiębiorcami w celu wspólnego wdrożenia technologii piątej generacji na terenie naszego kraju. Miały miejsce już pierwsze testy rewolucyjnej technologii na terenie Polski, a oficjalne wdrożenie planowane jest na lata 2020-2021.

Jak 5G wpływa na ludzi?

Nie ma dowodów na to, aby sieć 5G w jakikolwiek sposób wpływała na ludzi i ich zdrowie. Budowa infrastruktury odbywa się zgodnie z normami dotyczącymi promieniowania elektromagnetycznego przyjętymi przez Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Zdrowia.

O tym, że nie istnieją żadne przesłanki dotyczące negatywnego wpływu 5G potwierdza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która w tym celu przeprowadziła przeszło 25 tys. testów.

Więcej informacji znajdziesz pod linkiem: https://www.gov.pl/web/5g/wplyw-pola-elektromagnetycznego-na-zdrowie

Na jaką odległość działa nadajnik 5G?

Jeden nadajnik 5G obsługuje 1 mln aktywnych urządzeń (a więc takich, które transmitują dane w tym samym monecie) na 1 km2.

Istotną zmianą w rozwoju technologii jest budowanie dodatkowych stacji bazowych. Sieć 5G już korzysta ze stacji 2G, 3G i 4G rozmieszczonych na przestrzeni 1 km lub 20 km (w zależności od tego czy jest to miasto czy obszar wiejski). Zagęszczenie odbiorników wzrasta, ponieważ odległość między nimi ma wynosi zaledwie od 200 do 500 m.

Sprawdź ofertę na szybki internet mobilny 5G w sieci OTVARTA!

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.