Technologia 5G Co to jest i na czym polega?

Technologia 5G to rewolucyjna zmiana w zakresie szybkości i wydajności łącza internetowego.
Dowiedz się więcej na temat piątej generacji standardu sieci.

Technologia 5G – czym jest?

Dodano dnia: 2019-03-22 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Wdrożenie innowacyjnej technologii przesyłu danych w standardzie 5G do użytku komercyjnego planowane jest w najbliższych latach na terenie całej Unii Europejskiej. W Polsce aktywne są już pierwsze stacje obsługujące ten standard. Jakimi cechami wyróżnia się technologia mobilna piątej generacji i jaka jest jej przyszłość w naszym kraju?

Co to jest technologia 5G?

Technologia 5G, zwana także technologią mobilną piątej generacji, to standard przesyłania danych w sieci komórkowej o zwiększonych parametrach wydajnościowych. Obecnie znajduje się ona na etapie planowania i pierwszych prac wdrożeniowych. Jest następcą popularnej technologii 4G. Przed technologią 5G stawia się następujące wymagania:

  • przepływność do 20 Gb/s w przesyłaniu danych do urządzenia
  • przepływność do 10 Gb/s w przesyłaniu danych do sieci
  • opóźnienia (latencja) na poziomie do 4 milisekund
  • obsługa większej ilości urządzeń (docelowo 100 urządzeń na 1m2)
  • integracja z systemami przewodowymi lub satelitarnymi
  • niższe koszty utrzymania infrastruktury

W pracach nad technologią 5G bierze udział szereg związków i instytucji, w tym Komisja Europejska, a cała inicjatywa objęta jest rozmaitymi programami, m.in. 5G PPP i Horizon 2020.

Głównym celem opracowania standardu 5G jest podniesienie jakości obsługi głównych sektorów przemysłowych europejskiej gospodarki, tj. branży transportowej i motoryzacyjnej, przemysłu energetycznego i wytwórczego, służby zdrowia oraz obiektów rozrywkowych.

Internet 5G – co powinieneś wiedzieć?

Technologia 5G pozwala uzyskać zdecydowanie szybszy dostęp do Internetu. Osiągana prędkość przesyłania danych przewyższa potrzeby indywidualnego internauty. Szacowana prędkość Internetu w 5G mieści się w granicach od 10 do nawet 100 Gb/s! Specjaliści opracowujący ten standard są zdania, że szybkość Internetu 5G docelowo może być jeszcze większa. Popularna obecnie technologia LTE, która już stanowiła swoistą rewolucję w branży telekomunikacyjnej, osiąga dla porównania przepustowość 300 Mb/s. Co ważne na wydajność najnowszej technologii nie ma mieć wpływu ilość użytkowników aktualnie korzystających z sieci, gdyż standard zakłada obsługę 100 urządzeń na 1 m2. Oczywiście nie jest on nastawiony jedynie na standardowe potrzeby indywidualnych użytkowników sieci. Nazywany jest „Internetem rzeczy”, gdyż pozwoli sprawnie i bezproblemowo wymieniać i przetwarzać dane za pomocą sieci pomiędzy budynkami, samochodami, rozmaitymi systemami (np. zdrowia, bezpieczeństwa) oraz sprzętem elektronicznym i urządzeniami gospodarstwa domowego.

5G – wpływ na codzienne funkcjonowanie

Pierwsze eksperymenty wdrażające technologię 5G odbyły się już w kilku krajach, w tym także w Polsce. Wprowadzenie nowego standardu przesyłania danych rewolucyjnie wpłynie na codzienne funkcjonowanie każdego użytkownika, gdyż zlikwiduje wszelkie ograniczenia w dostępie do Internetu. Pozwoli to na masowe upowszechnienie inteligentnych systemów zarządzania domem, smart city (zdalne zarządzanie ruchem drogowym) czy smart grid (inteligentne sieci elektroenergetyczne). Rewolucyjną inicjatywą może stać się także inteligentny system zdrowia, który pozwoli na bieżąco kontrolować potrzeby medyczne chorych na nowotwory, cukrzycę czy choroby serca. Ponadto technologia 5G pozwoli rozwinąć stopień zaawansowania podstawowych sprzętów AGD i RTV, które będą inteligentnie powiadamiać o konieczności uzupełnienia zapasów, potrzebach serwisowych i innych. Wielu producentów nie tylko telefonów komórkowych, ale także urządzeń domowych i biurowych przygotowuje się na nadchodzącą rewolucję.

Czy sieć 5G jest szkodliwa dla zdrowia?

W Internecie można przeczytać wiele artykułów krytykujących technologię piątej generacji. Faktem jest, że sieć 5G wymagać będzie zagęszczenia infrastruktury jej obsługującej. Niewielka odległość pomiędzy antenami sprawi, że technologia 5G zwiększy naszą ekspozycję na działanie pola elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej. Wiele głosów mówi o szkodliwości technologii, jednakże nie jest ona udowodniona badaniami naukowymi. Warto śledzić dyskusje nad problemem w rzetelnych źródłach i sugerować się opinią światowych organizacji.

Internet 5G w Polsce

Polskie władze dążą do tego, aby Polska stała się liderem w technologii 5G na rynku europejskim. W celu realizacji takowej inicjatywy w 2017 roku zostało podpisane Porozumienie na rzecz Strategii 5G dla Polski. Dokument ten traktuje o nawiązaniu współpracy pomiędzy organami państwowymi, a jednostkami naukowymi i przedsiębiorcami w celu wspólnego wdrożenia technologii piątej generacji na terenie naszego kraju. Miały miejsce już pierwsze testy rewolucyjnej technologii na terenie Polski, a oficjalne wdrożenie planowane jest na lata 2020-2021.

Wróć do bloga
Szukaj na blogu

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.