Czy nagrywanie telefonem jest trudne? Dowiedz się co zrobić by nagrać świetny film!

Filmowanie telefonem jest dla każdego
Obróbka filmu w telefonie

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Telefon jako kamera - jak kręcić dobre filmy telefonem?

Dodano dnia: 2020-09-24 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Przeglądanie Internetu, słuchanie muzyki, wyświetlanie multimediów, robienie zdjęć, nawigowanie, nagrywanie filmów - współczesne telefony komórkowe już dawno przestały służyć wyłącznie komunikacji. Dziś to wielofunkcyjne urządzenia, które z powodzeniem mogą zastąpić aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyki, nawigację GPS, a nawet kamerę. Nagrywanie filmów to obecnie jedna z najpopularniejszych form wykorzystania nowoczesnych smartfonów, ale z jakiegoś powodu jedni potrafią nakręcić filmy dobrej jakości, a inni nie. Podpowiadamy, jak nagrać dobrym film telefonem.
Telefon jako kamera - jak kręcić dobre filmy telefonem?

Filmowanie telefonem - co warto wiedzieć?

Mobilność i kompaktowość to największe zalety nagrywania filmów smartfonem. Małe gabaryty telefonów są jednocześnie dużym utrudnieniem - mniejsze matryce i skromniejsza optyka sprawiają, że na powierzchnię sensora dociera zdecydowanie mniej światła. Na szczęście są sprawdzone sposoby na to, jak kręcić filmy telefonem mimo tych i wielu innych ograniczeń. 

Każdy producent smartfona wyposaża telefon w choćby podstawową opcję nagrywania filmów, choć coraz częściej dostępne są zaawansowane funkcje i ustawienia w tym zakresie, bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. Najważniejsze okazują się dwie opcje: stabilizacja (o ile smartfon jest w nią wyposażony) oraz rozdzielczość filmu. Stabilizacja obrazu zawsze powinna być włączona. Jeżeli chodzi natomiast o rozdzielczość - warto unikać niższej niż Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Duża rozdzielczość wymaga jednak wyższej klasy urządzenia. Istotnym parametrem jest także ilość klatek na sekundę, zwłaszcza jeśli chcemy osiągnąć efekt slow motion. Jeżeli w grę wchodzi standardowe nagrywanie telefonem, a więc w czasie rzeczywistym, warto pamiętać o tym, aby wszystkie ujęcia rejestrować w tym samym ustawieniu (rozdzielczość i ilość klatek na sekundę). Zestawienie ujęć o różnych parametrach może skutkować zbyt szybkim poruszaniem się obiektów lub wywołać efekt szarpania. 

Jak nagrać film telefonem?

Stabilizacja obrazu

Niewielki rozmiar oraz waga to cechy, które są jednocześnie zaletą, jak i wadą telefonu w kontekście filmowania. Profesjonalna kamera jest ciężka, ale ma jednocześnie ergonomiczny kształt - wygodnie leży w rękach operatora, zapewniając stabilny obraz. Nagrane telefonem filmy są natomiast często efektem wyraźnego drgania rąk. Wszystko przez to, że smartfon jest z reguły trzymany w jednej dłoni. Każdy jej ruch przenosi się na nagrany obraz. Wbudowana w telefon optyczna lub elektroniczna stabilizacja obrazu nie zawsze wystarcza. Jak nagrać film na telefonie, dbając o stabilność obrazu? Najprostszym rozwiązaniem będzie zakup odpowiedniego statywu lub gimbala - akcesoria te wyeliminują drgania i pozwolą uzyskać stabilny obraz, wpływając tym samym na jego ostateczną jakość. Dobre stabilizatory kosztują jednak całkiem sporo, dlatego na początku przygody z nagrywaniem filmów własnym telefonem można zaopatrzyć się w prosty i tani statyw ze specjalnym uchwytem na smartfona. 

Istnieje też kilka sprawdzonych trików, dzięki którym nagranie filmu “z ręki” nie będzie aż tak problematyczne, a obraz sprawi wrażenie bardziej stabilnego. Ważne, aby trzymać telefon obiema rękami - mocno i pewnie. Aby zapewnić dodatkowe oparcie urządzeniu, można też zbliżyć łokcie do ciała. 

Blokada ekspozycji przed włączeniem nagrywania

Najczęściej dostępne są 2 tryby wideo: automatyczny oraz ręczny. Ten pierwszy od razu ustawia ostrość i ekspozycję, co jest pomocne, kiedy chcemy nagrać film na szybko. Tryb automatyczny okazuje się jednak kłopotliwy w przypadku zmiennej ekspozycji i nierównego oświetlenia. Czasem w nagrywanym kadrze pojawia się więcej jasnych elementów, a chwilę potem ciemnych. Tryb automatyczny uśrednia poziom jasności, co daje efekt rozjaśniania i przyciemniania, a co za tym idzie nie prezentuje się dobrze. W aplikacji Aparat na IPhone można łatwo zablokować ekspozycję - wystarczy przytrzymać palec na ekranie, a następnie za pomocą suwaka wyregulować jasność kadru. Telefony z systemem Android raczej rzadko posiadają tę funkcję w podstawowych aplikacjach do nagrywania filmów. Istnieje jednak pomocne rozwiązanie - aplikacja Open Camera, za pomocą której najpierw można ustawić jasność kadru, a następnie ją zablokować. 

Dźwięk

Film to nie tylko obraz. Kluczową rolę odgrywa tu również dźwięk. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak nagrać profesjonalny film telefonem: krótkometrażowy, na YouTube, promocyjny czy jeszcze inny, zwróć uwagę na jakość nagrywanego audio. Wbudowany w telefon mikrofon nie sprawdzi się w głośnym otoczeniu. Jeżeli źródło rejestrowanego dźwięku znajduje się dalej niż metr od Twojego telefonu, nagraj film, korzystając z zewnętrznego mikrofonu. Dobrym rozwiązaniem będą w tym przypadku słuchawki telefoniczne. Przydadzą się zwłaszcza w hałaśliwych i zatłoczonych miejscach. Możesz ich użyć między innymi do nagrywania relacji na Instagram. 

Oświetlenie

Kolejny istotny czynnik decydujący o tym, jak nakręcić profesjonalny film telefonem, to kwestia oświetlenia. Najlepsze okaże się oczywiście naturalne, dziennie światło, którego źródło będzie skierowane na nagrywany obiekt, a nie w stronę telefonu. To sprawi, że obraz nie będzie prześwietlony. Kiedy światło jest intensywne, a Ty filmujesz zacieniony obszar, może pojawić się zbyt duży kontrast. W takich sytuacjach telefon chce wychwycić wszystkie detale z ciemnego otoczenia, dlatego podnosi ekspozycję, a to z kolei skutkuje prześwietleniem pozostałych fragmentów kadru. W tym przypadku pomocna okaże się funkcja kompensacji ekspozycji, która pozwoli Ci ustalić, czy powstałe w ten sposób cienie mają być rozjaśnione. Co natomiast zrobić w sytuacji, kiedy tego światła jest za mało? Jak nagrać filmik telefonem w takim przypadku? Pomocnym rozwiązaniem może okazać się zakup prostych diod LED, które wpina się do gniazda słuchawkowego. To koszt rzędu kilkudziesięciu złotych, a może okazać się przydatny w wielu sytuacjach. 

Jak obrobić filmik z telefonu?

Nagranie video telefonem to jedno. Materiał warto jeszcze odpowiednio obrobić, co umożliwia Ci również Twój smartfon. Dostępne w telefonie aplikacje do obróbki plików pozwalają na przycinanie filmów i składanie ich w takich sposób, aby szybko udostępnić w sieciach społecznościowych: na Facebooku, Instagramie czy YT. Do dyspozycji są między innymi takie aplikacje jak Movie Moments czy Video Tuner. 

Filmowanie telefonem może przynieść spektakularne efekty - wystarczy tylko pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Na ostateczną jakość obrazu wpływ ma również obecność dodatkowych akcesoriów, ale i bez nich można nagrać naprawdę przyzwoity film. Mamy nadzieję, że dzięki naszym przydatnym wskazówkom wiesz już, jak nagrać dobry film na telefon. Teraz tylko pozostaje Ci pomyśleć, o czym miałby on być. Powodzenia!

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.